1. cns_01

  cns_01 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  377
  Beğenilen Mesajlar:
  95
  Ödül Puanları:
  0

  Bunlari biliyormusunuz?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında cns_01 tarafından paylaşıldı.

  yararli bilgiler, bunlari biliyormusunuz, sorular, cevaplar, beslenme, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz

  [​IMG]


  Hepimizin beslenme ve sağlık hakkında kulaktan dolma bilgileri vardır. Bazıları yanlış olsa da, çocukluktan beri aklımızdan kalanları uygulamaya devam ederiz.
  İşte size beslenmeyle ilgili birkaç işe yarar bilgi:


  • Kahve sanıldığı kadar korkutucu bir besin değildir. Bilimsel araştırmalara göre, düzenli olarak belirli miktarda alınan kafein, yüksek kolesterolün olumsuz etkilerinden koruyor. Kafeinin kandaki zararlı maddelerin beyne geçişinin engellediği gözlemlenmiş.
  • Kandaki yüksek kolesterol seviyesi, kan beyin bariyerleri ile ilgilidir. Kandaki zararlı maddelerin beyne ulaşmasını engelleyen bu bariyerlerin işlemesinde, beyin damarlarındaki geçirgensizliği sağlayan, tight junction proteinleri önemli rol üstlenir. Söz konusu proteinler dağıldıklarından, kan beyin bariyerleri gerginleşir ve zararlı maddeler girişini etkili şekilde engelleyemez hale gelir. Geçirgen bir kan beyin bariyerinin ise, her şeyden önce alzheimer gibi hastalıklarda bellek kaybını önlediği iddia edilir.
  • Bazı kişilerin şekerli gıdalara olan düşkünlüğü, iştah açıklığından değil bir genden kaynaklanıyor. Araştırmacılar, hücrelere glikozun alımını denetleyen GLUT2 geninin bazı kişilerin şekerli gıdalara diğerlerinden fazla düşkün olmasına neden olacağını belirtiyor. Biri obezite belirtileri gösteren orta yaşlılardan, diğeri obetize belirtileri göstermeyen erişkin gençlerden oluşan 2 gruptan kan örnekleri alınmış ve DNA’ları incelenmiş. Şekerli gıdalara düşkün olan kişilerde, kilosu ne olursa olsun, GLUT2 geninin değişime uğramış olduğu tespit edilmiş.
  • Hayatınızı kolaylaştıran ambalajların bir kısmı, sağlığınız için tehdit oluşturmaktadır. Dünyada zımba telli çaylar ortadan kalkmasına rağmen, maalesef ülkemizde hala kullanılmaktadır. Metal zımbalı poşet çay, sıcak suyun içine girdiğinde ve uzun süre bekletildiğinde, vücutta metal birikimine yol açıyor.
  • Alüminyum folyo hepimizin sıklıkla kullandığı bir ürün ancak yanlış kullanmamanız gerekiyor. Yiyeceği sarıp buzdolabına koymanızda bir sakınca yok. Ancak saklanacak gıda ıslak, çok tuzlu veya limonlu olamamalıdır. Alüminyum folyoya ısıtma işlemi uygulamamak gerekiyor. Balık ve benzeri ürünleri alüminyum folyoya sarıp fırına sokmayın. Çünkü yüksek ısı ve pişirilme esnasında çıkan kimyasal buhar, yiyeceklere geçerek vücutta metal birikimine sebep oluyor.
  • Evde de sıklıkla kullandığımız damacanaların hammaddesinde fosgen adı verilen, savaş esnasında yaygın olarak kullanılan, kimyasal zehirli bir gaz bulunuyor. Bu yüzden damacanada bir yıpranma oluştuğunda ve içinde uzun süre su bekletildiğinde, plastikteki pek çok kimyasal suya karışıyor. Bu kimyasallar, mide, karaciğer, sinir sistemi ve akciğer dokusunda tahribata yol açıyor. Bu yüzden evinize giren damacananın yıpranmamış olmasına dikkat edin.

  Alinti

   
Bunlari biliyormusunuz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bunlari Bİlİyormuydunuz??

  Bunlari Bİlİyormuydunuz??

  http://www.youtube.com/watch?v=mywhgfE-QtI
 2. Biliyormusunuz...?...

  Biliyormusunuz...?...

  Biliyormusunuz...?... » Arıların bazı çiçeklerden yaptığı balların zehirli olduğunu,bu zehrin arıları etkilemediği için arıların bu çiçeklerden de nektar topladıklarını, ancak yaptıkları balın insanları zehirlediğini ve bu zehirli bala deli bal dendiğini, » Çiftçilere zarar veren böceklerden bugün bilinen bir milyon civarında böcek türü olduğunu, tüm böcek türlerinin sayısının ise 10...
 3. Bunlari Bİlİyormuydunuz?

  Bunlari Bİlİyormuydunuz?

  ...TARİH BOYU YAPILMİS SAVASLARIN EN UZUNU İNGİLTERE İLE FRANSA ARASİNDA OLMUSUR. BU SAVAS 115 SENE SÜRMÜŞTÜR. (1338-1453) ...BAYKUS MAVİ RENGİ GÖREBİLEN TEK KUSTUR ...KARINCALAR UYUMAZ ...FENERBAHÇE KULÜBÜNÜN İLK ADI 'SİYAH ÇORAPLILAR'DI ...BAZI ASLANLAR GUNDE 50 DEFA CİFTLEŞEBİLİRLER ...AMERİKAN HALKININ %60'I ÜLKELERİNİ DÜNYA HARİTASINDA BULAMIYOR. (şaka değil) ...SIFIR'I MÜSLÜMANLAR...
 4. Peki bunlari biliyormuydunuz?

  Peki bunlari biliyormuydunuz?

  bunlari biliyormusunuz, kanimiz neden kirmizi, insanlar neden solak, soru ve cevap, merak ettiklerimiz, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz İNSANLAR'IN BAZILARI NEDEN SOLAKTIR? İnsanların çoğunun niçin daha çok sağ ellerini kullandıkları henüz bilinmiyor. Bu durumun genetik olmadığı kesin. Bebeklerin rahimdeki pozisyonlarıyla ilgili teoriler var ama kanıtlanmış değil....
 5. Bunlari biliyormusunuz? (2. Bölüm)

  Bunlari biliyormusunuz? (2. Bölüm)

  bunlari biliyormusunuz, merak ettiklerimiz, sorular ve cevaplar, peygamber efendimiz, 1600 sene evvel, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz Bunları Biliyormusunuz? • Yemeğe tuz ile başlanırsa beyin tarafından gönderilen bir uyarı sayesinde, midede mukus denilen sindirimi kolaylaştırıcı bir tabaka oluşturduğunu ve midenin sindirime hazırlıksız yakalanmasını önlediğini •...

Sayfayı Paylaş