Bunları yaparsanız çocuğunuz ''OKUR''!!

no man no cry

Yeni Üye
Üye
Bunları yaparsanız çocuğunuz ''OKUR''!!
çocuklara okuma alışkanlığı kazandırılması ve bunun devamlılığı eğitim ve öğretimin iyi şekilde verilmesi açısından önemlidir.bunda ebeveynlerin rolü büyüktür.çocuğun önünde ebeveynlerin sergilediği tutum ve davranışlar, ileride çocuğun okuma ve kütüphane kullanma alışkanlığını önemli ölçüde etkiler.çünkü çocukların aile üyeleriyle ilişkileri diğer insanlara nesnelere ve bütün hayata karşı aldıkları tavırların, benimsedikleri tutum ve davranışların temelini teşkil eder.
Bamberger'in ebeveynlerin çocuklarına okuma alışkanlığı kazandırılmasında tavsiyeleri şunlardır:
a)çocuğunuza yüksek sesle ve sıkça hikayeler okuyun ve anlatın.
b)çocuğun ihtiyaç ve yaşına göre evde kitaplık oluşturun.
c)çocuğunuza verdiğiniz harçlığın bir kısmını kitap almak için harcaması konusunda eğitin.
d)ailece belli bir zamandan, belli bir süreyi okumaya ayırın.
e)çocuğunuzun okuduğu şeyler hakkından onlarla konuşun.
f)çocuğunuza okuduğu şeyin önemini anlatın.

dikkat!şu dört noktatnın bilincine varılması çocukların okuma alışkanlığı kazanmasında ve kütüphane kullanımına etki eder:
1)çocukluk dönemi kişiliğin oluştuğu dönemdir.
2)okuma, sağlıklı ve gelişmiş kişiliğin temel taşlarından birisidir.
3)ebeveyn ve öğretmen çocuğa okuma alışkanlığı kazandırma ve geliştirmede doğrudan sorumlu kişilerdir.
4)okuma alışkanlığı ancak çocukluk döneminde kazandırlır.

çocuğun ilgi ve ihtiyaçlarının tam belirlenmesi, yaşına ve seviyesine uygun, keşif yeteneğini geliştirecek kitapların seçilmesi, seçilen kitapların muhteva, resimleme, ciltleme, boyut kağıt kalitesi, sayfa düzeni gibi özellikerine dikkat edikmesi önemlidir.kitap çocuğun zihin, dugu ve sosyal gelişimde önemli bir uyarandır.çocukların ilgiyle okuyabilecekleri, sadece metinden oluşmayan, onların buluşçuluklarını geliştirici seviyede iyi hazırlanmış kitapların alınması ve ebevenin tutum ve davranışlarıyla çocuğu teşvik etmesi önemlidir.

Geri