Burçlar ve Makamları

Burçlar ve Makamları
burçlar burçlar ve tabiatları burç tabiatları ve makamlar burçların

Ben ilkez okudum böyle birşey ve bu ilk ki sizlerle paylaşmak istedim.Eminim sizlerde illkez duyuyor olacaksınız.İlk başa kendi burcumu yani oğlak burcunu koydum:dkırılma darılma yok ama:D:D:D


1)NİHAVEND MAKAMI:Oğlak Burcu (Yay Burcu). Satürn Jüpiter. Toprak-Ateş tabiatlı. Sıcak-kuru yapıdadır. Öğleden sonra ( ikindi ) zamanı etkisi fazladır. Sarı safra gündüz ve erkek bağlantılıdır. Kan dolaşımı karın bölgesi kalça uyluk ve bacak bölgelerine etkilidir. Kulunç bel ağrısı ve tansiyon rahatsızlıklarına faydalıdır. Kuvvet ve barış duygusu verir. Akıl hastalıklarına etkili olduğu konusunda önemli bilgiler vardır. En eski makamlardandır. Ebu-selik kelimesinden geldiği söylenmektedir (Güzel yazma ve söyleme yeteneği).
Burçlar ve Makamlar


2) RAST MAKAMI: Koç Burcu Ateş tabiatlı kuru-sıcak tabiatlı makam. Gece yarısı ve seher zamanları etkilidir. Soğuk organlar olan kemik beyin ve yağlara etkilidir. Fazla uyumayı engeller. Düşük nabzın yükselmesine yardımcı olur. Özellikle çocuk bünyesinde nem hakim olduğu için; bu nedenle oluşan dengesizlikleri düzeltir. Akıl hastalıklarına iyidir. Sarı safra bağlantılıdır. Erkek karakter gösterir. Gündüz Salı günleri etkisi fazladır. Oğlak burcu ve su ile ilişkilidir. Tedavi değeri yüksek olan dört esas makamdan birisidir. Sefa neşe iç huzuru ve rahatlık verir. Felç illetine devadır. Başa ve göze etkilidir. Kaslara tesiri vardır. En eski makamlardandır. Farsça “doğru” “dosdoğru” “sağ” ve “gerçek” demektir. Spazmı çözücü özelliği nedeniyle spastik ve otistik hastaların tedavisinde yararlıdır. Mars gezegeni ile bağlantılıdır.


3) REHAVİ MAKAMI: Terazi Burcu. Rüzgar tabiatlı. Sıcak ve kuru. Seher zamanı ve ikindiyle yatsı arası etkilidir. Aslan Burcu Güneş ve Pazar günüyle ilgilidir. Nemli ve kuru sarı safra erkek sağ omuz baş ağrıları burun kanamaları ağız çarpıklığı ve balgamdan gelen hastalıklara akıl hastalarına faydalıdır. Doğuma yardımcı olur. Göğüs mide ve yan böğür (basen) için faydalıdır. Sonsuzluk ve yer çekiminden kurtulma duygusu verir. Urfalı; Urfaya ait demektir. X. Yüzyıldan önceye giden bir geçmişi vardır. İbn-i Sina ve Evliya Çelebi´de bahsi çok geçer. Sonraları Rast makamı Rehavi makamının yerini almıştır. Diğer adı Ruhavi´dir.


4) HÜSEYNİ MAKAMI: Akrep Burcu ( Kova Burcu). Su tabiatlıdır. Satürn etkilidir. Nemli ve sıcak. Sabah ve gün ağarırken etkilidir. Sabah-öğlen arası etkisi fazladır. Cumartesi özel gündür. Güzellik iyilik sessizlik rahatlık verir ve ferahlatıcı özelliği vardır. Karaciğer kalp ve ruhların iltihabını söndürür ve yok eder. Mide hararetini giderici özelliği vardır. Büyük erkeklerde görülen gizli ateşli nöbeti ve günde bir kere gelen ateşli nöbetin giderilmesinde faydalıdır. Sol omuza etkilidir. Sıtma hastalığına iyidir. Barış duygusu verir. İç organlara etkilidir. Tabiat ile birleştirir. İçindeki gizli pentatonik yapı sebebiyle kendine güven ve kararlılık duygusu verir; bundan dolayı otistik ve spastik hastalara faydalıdır. En eski makamlardan biridir. En az altı asırlıktır. Mert bir ifadesi vardır. Kalp karaciğer ve mide için faydalıdır. “Küçük sevgili” ve “Hüseyin ile ilgili” demektir.


5) HİCAZ MAKAMI: Yay Burcu. Ateş tabiatlı. Sıcak özellik gösterir. Jüpiter bağlantılıdır. Yatsıdan sabaha kadar olan zamanda etkisi fazladır. Kuru- soğuk nedenli hastalıklar için faydalıdır. Kemiklere beyne ve çocuk hastalıklarına tedavi edici etkisi vardır. Üro-genital sisteme ve böbreklere etki gücü fazladır. Alçakgönüllülük duygusu verir. Düşük nabız atımını yükseltir ve göğüs bölgesi diğer önemli etki alanıdır. En eski makamlardandır. Zengüle ve Zirgüle makamları ile yakınlık gösterir. Adını Arabistan´daki Hicaz bölgesinden almıştır.


6) UŞŞAK MAKAMI: Balık Burcu. Su tabiatlı. Soğuk-nemli. Jüpiter. Fecirden kuşluk vaktine kadar ve günbatımında etkisi fazladır. Beyaz balgam gece ve dişi bağlantılı olup; Perşembe günü özellik gösterir. Kalp ayak rahatsızlıkları nikriz (damla) ağrılarına faydalıdır. Gülme sevinç kuvvet ve kahramanlık duyguları verir. Çocukların bütün organlarını etkileyen kuru ve sıcak yellerde ve büyük erkeklerde görülen ayak ağrılarına faydalıdır. Derin aşk ve mistik duyguların ifade vasıtasıdır. En eski makamlardandır. “Aşıklar” demektir. Uyku ve istirahat için faydalıdır gevşeme hissi verir.


7) ISFAHAN MAKAMI: İkizler Burcu (Yengeç Burcu); Hava tabiatlı ikindi ile yatsı arası etkilidir. Su bağlantısı vardır. Soğuk ve nemlidir. Beyaz balgam ile ilgilidir. Dişi gece karakterli Pazartesi bağlantılıdır. Soğuk tabiatlı olduğu gibi ateşli hastalıklardan vücudu koruyucu özelliği vardır. Ense boyun omuzlar ve sol dirsek için etkilidir. Güven hissi uyum sağlama hareket yeteneği zihin açıklığı gönül yenileme düzgünlük verme zekayı açma ve hatıraları tazeleme özelliği vardır. En az yedi asırlık bir makamdır.

8) NEVA MAKAMI: Kova Burcu (Oğlak Burcu); Satürn. Hava tabiatlı kuru-soğuk özellik gösterir. Kara safra bağlantılıdır. Dişi özellik gösterir. Gece ve kuşluktan ikindiye kadar olan zamanda etkisi fazladır. Göğsün sağ tarafına böbreklere omurilik kalça ve uyluk bölgelerine etkisi vardır. Üzüntüyü giderir ve lezzet verir. Gönül okşayan makam adıyla bilinir. Kötü fikirleri kovduğu cesaret ve yiğitlik verdiği gönül sevinci oluşturduğu ileri sürülür. Kuvvet ve kahramanlık duyguları meydana getirir. Akıl hastalıklarının tedavisinde faydalıdır. En eski makamlardandır. Buluğ çağındaki kız çocuklarının kadın hastalıklarına tedavi etkisi vardır. “Ses seda makam ve ahenk” demektir.

9) IRAK MAKAMI: Boğa Burcu; Venüs bağlantılıdır. Toprak tabiatlıdır. Kuşluk ve ikindi vakti etkilidir. Kuru-soğuk karakterdedir. Kara safra ile ilişkilidir. Karakteri dişi olup etkisi Cuma günü ve geceleri fazladır. Menenjit beyin ve akıl hastalıklarına faydalıdır. Omuz kol sol kol ve ellere etkilidir. Başın üst tarafına etkisi belirtilmektedir. Lezzet verir düşünme ve kavrama konusunda etkilidir. Korku gidericidir. Saldırganlığı önleyici ve nevrotik hastaları tedavi edici etkisi vardır. Tarih olarak en az 7 asırlıktır. Spiritüel tesiri görülür. Irak-ı Acem´den gelmektedir.

10) BÜZÜRK MAKAMI: Aslan Burcu. Ateş Güneş. Soğuk ve sıcak-kuru tabiatlıdır. Fecirden kuşluk vaktine kadar etkili olmaktadır. Kara safra dişi ve gece bağlantılı olup Merkür gezegeni ve Çarşamba günü ile ilgilidir. Zihni temizler vesvese ve korkuyu def eder. Fikre yön verir. Kulunç ve beyin hasarı ile ortaya çıkan şiddetli hastalıklara yararlıdır. Güç kazandırır. Boyun boğaz göğüs ciğer ve kalp ve yan böğür (basen) için etkilidir. Farsça “büyük” demektir. Yedi-sekiz asırlık bir makamdır.

11) ZİREFKEND MAKAMI: Yengeç Burcu. Merkür. Su tabiatlı. Uyku vakti etkilidir. Sıcak- nemli özelliğe sahiptir. Kan erkek ve gündüz bağlantıları vardır; günü Çarşamba´dır. Sırt mafsal ağrılarına ve kulunca faydalıdır. Beyinle ilgili ağız çarpılmasına kalp ciğer göğüs kalça ve sağ omuza etkilidir. Meclisin neşesini arttırır derin duygu hissi verir. Farsça “döşek ( yatak)” demektir. XIII. asırdan önceye aittir.

12) ZENGÜLE MAKAMI: Başak Burcu ( Terazi Burcu). Venüs etkisi. Toprak tabiatlı sıcak ve nemli. Günbatımından sonra etkilidir. Hava bağlantılıdır. Kan erkek gündüz ve Cuma günü ilişkisi vardır. Kalça eklemleri ve bacak içleri ile ilgisi bulunur. Kalp hastalıklarına menenjit ve beyin hastalıklarına etkilidir. Beyin hastalıkları ve ruh hastalıklarının tedavisi için mide ve karaciğer ateşini yok eder. XIII. asırdan önce Hicaz makamından ayrılarak oluşmuştur. Hayal ve sırlar telkin eder uyku verir masal duygusu verir. Farsça “çıngırak def pulu zil” demektir. İran mitolojisinde bir Türk kahramanın adıdır.
 
gülsen

gülsen

Yeni Üye
Üye
8) NEVA MAKAMI: Kova Burcu (Oğlak Burcu); Satürn. Hava tabiatlı kuru-soğuk özellik gösterir. Kara safra bağlantılıdır. Dişi özellik gösterir. Gece ve kuşluktan ikindiye kadar olan zamanda etkisi fazladır. Göğsün sağ tarafına böbreklere omurilik kalça ve uyluk bölgelerine etkisi vardır. Üzüntüyü giderir ve lezzet verir. Gönül okşayan makam adıyla bilinir. Kötü fikirleri kovduğu cesaret ve yiğitlik verdiği gönül sevinci oluşturduğu ileri sürülür. Kuvvet ve kahramanlık duyguları meydana getirir. Akıl hastalıklarının tedavisinde faydalıdır. En eski makamlardandır. Buluğ çağındaki kız çocuklarının kadın hastalıklarına tedavi etkisi vardır. “Ses seda makam ve ahenk” demektir.

emeğinize sağlık.
 
Thread starter Similar threads Forum Replies Date
Vilma61 BURÇLAR Bilmedikleriniz 0
THESECRET 2015'in nikah masasına oturtacağı burçlar Burçlar 0
THESECRET Burçlar ve giyim tarzları Burçlar 1
TİTAN Hangi Burçlar Birbirleriyle Anlaşamaz? Burçlar 1
Üst