1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Burçsal grupların ardındaki sır

  Konu, 'Burçlar' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Hani hep konuşulur ya, “benim burcum şu, ateş grubundanım ama sen su grubundan balıksın, biraz zor uyuşuruz...” gibisinden... Bu tür astro-geyikler aslında gereksiz ve anlamsızdırlar, gruplar yani ateş, hava, toprak, su adları verilen kişilik tanımlamaları bize bir şekilde kişiliklerin öz değerlerini gösterirler, yaşananları ve kesinlikleri değil, ruhun derinliklerindeki potansiyelleri simgelerler. Astrolojinin psikolojiyle kurduğu en önemli bağlantılardan birisi de budur. Örneğin Carl G. Jung dört astro psikolojik tipi şöyle tanımlar; (ateş) içgüdüsel - (hava) düşünme, (toprak) duyum ve (su) duygudur. Bunlar bizim dört ana maddeyle olan bağlantılarımızdır. Astrolog Stephen Arroyo ise, maddelerin enerji şekilleri oldukları ve bunların astrolojideki önemini vurgularken; “Maddelere yeterince dikkat edersek, astrolojik haritaların yorumu daha yeni ve derin bir anlam kazanırlar çünkü bu yolla insan, işlemekte olan yaşam enerjilerini tanır ve öğrenir...” der. Ama eğer astrolojiyle ilgiliyseniz, gruplar kadar sizi ilgilendiren bir diğer olay, değişkenlerdir yani sizin “Temel, sabit, değişken” olup olmadığınızdır, bunlar bizim karakter ve eğilimlerimizin göstergesidirler. Ama daha da önemlisi sizin kiminle neyi, nasıl paylaşabileceğinizi de vurgularlar.
  Temel (Kardinal) Burçlar (Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak)


  Bu sözcüğün daha öz anlamı harekettir ve Koç, Oğlak, Yengeç ve Terazi burçları başarma arzusunu ve kendi başlarına harekete geçme yeteneğini paylaşırlar. Eylem yöntemleri ve başarı hedefleri farklı olsa da bu burçlarda, başarmak, üne kavuşmak ve riskleri kabul etmek ihtiyacı aynı ya da yaklaşık düzeydedir. Şaşırmayın çünkü ilk bakışta örneğin risk almak, Yengeçler’in tarzı değildir diye bilinir veya Yengeç bir su burcu olduğu için, pasif olduğu ve iş bitirici olmadığını düşünülür. Oysa Yengeç, temelde aktif olarak risk aramayabilir ama ille de istediği bir şey varsa, dolaşan duygusal enerjiyi ve savunma sistemini ısrarla kullanarak amacına doğru koşacaktır.
  Koç burcu ise, temel yani kardinal ateş burcu olarak ilginçtir, evet bir öncüdür ama tutkularını izlerken, kendisini düşünmeden deneylerin içine atar ve hedefini şaşırır. Öte yandan hiç kimsenin kendisi kadar çabuk davranabileceğine inanmaz. iradesi güçlü olmasına rağmen, sık sık kendini başkalarından uzaklaştırır ve sonuçta yalnız adam olarak tanımlanır, oysa bu doğru değildir. Buna karşılık, onun zıddı olan Terazi, ilişkilerde uyum ve mükemmelliği arar fakat onun için ortak amaçlardaki engelleri bilmesi çok önemlidir. Terazi’nin eylem ve tutkuları, Koç kadar fiziksel ve aktif değildir ama yine de tartışma riskine girmekten hoşlanır, toplumsal ilişkileri başlatmakta ustadır ve bunu çevresine bir sosyal aşama yapıyor gibi gösterebilir. Oğlak insanı ise, daha çok Yengeç gibi hedeflerini inatla arar. Oğlak bu tanımda, bir maraton koşucusu gibi, koşunun sonuna doğru hızlanarak finişe ulaşır ama onu gözleyenler zarif bir atleti değil yuvarlanarak gelen büyük bir kaya parçasını görürler, bu burç dorukta olma gururunu, diğer temel yani kardinal burçlarından daha çok sever.

  Sabit burçlar (Aslan, Boğa, Akrep ve Kova)


  Bu dört burç değiştiriemez ve kımıldatılamaz olan şeyleri simgelerler. Aynı zamanda da ortak bir sertlikleri vardır ve değişkenliklere karşı içte oluşmuş bir nefreti de paylaşırlar. Doğallıkları nedeniyle, bir işe aceleyle girmezler ve çoğu zaman da başkalarını amaçlarını önlüyorlarmış gibi görünürler. Bu nitelikler, Boğa, Akrep ve Aslan´da daha kolay gözlenebildikleri halde, Kova bir hava burcu olduğu için, biraz daha farklı davranır. Mantıklı bir Kova, görünür olanaklara açıktır ama yanısıra inatla kendi düşüncelerine bağlı kalıp, anlamlı ve açık konuşmalarla karşıtlarını siyahın gerçekte beyaz olduğunu inandırır ama en önemlisi öngörülemeyen davranışlarının yoğunluğudur. Boğa, sabitlik kavramının ideal örneğidir, fiziksel tüm duyularına bağlıdır, ruhsal ve parasal güven arayışındadır. Buna karşın Akrep, hem Bdğa’nın zıt burcu ve hem de sudur ve su hisseden bir madde olduğu için, bu burç ilişkilerde değişmezlik, devamlılık ve duygusal güven arar. Akrep´in duygusal açıdan vazgeçme isteksizliği ve psikozları bu burcu sık sık duygusal krizlere götürür.
  Aslan ise sabit ateş olaraki, en iyi halinde bile gücünü, kişiliğini ifade ederken yine de abartabilir ve bencilleşebilir, özde iktidara, zenginliğe ve yönetme konumlarına ilgisi çoktur. Gezegenleri daha sabit burçlarda olan kişiler, inatçı ve amaçlı ama değişikliklere dirençli, dikkafalı ve bağnaz olmaya meyillidirler. Haritasında sabitliği yoksun olan kişi ise, değişken ve amaçsız olabilir.

  Değişken burçlar (İkizler, Başak, Yay ve Balık)

  Bu burçlar, uyumlu ve ayırıcı olarak kabul edilirler. Başka bir deyişle, temel yani kardinal burçların yaşamsallığını veya sabit burçların amaçlarının kararlılığını dağıtmaya meyillilerdir. Ayrıca hep bilgi edinmeye ve onu yaymaya çalışırlar. Başak, biraz daha farklıdır çünkü bu burcun ayrıntılara ve yoğun emeğe karşı sürekli bir eğilimi vardır, çok yönlü bir burçtur, doğuştan gelen hizmet anlayışı, onu çeşitli kişilere götürür ve geniş bir deneyimi yaşar. İkizler, değişken hava olarak, düşünsel ve bedensel olarak çok yönlüdür ama huzursuzluğu, soruşturuculuğu ve çok yüzlü kişiliği, derinliğini sığlaştırabilir ve kalıcı gücünü azaltır. Yay ise değişken bir ateştir ve maceraya olan eğilimini uzak ufukları gözleyerek, dinsel ve felsefi arayışlarla yansıtır. Yay, evrensellik yerine zihinsel ilgi alanlarını tercih ettiğinde, bazen hayalcilikle suçlanır. Ve Balık, değişken su olarak, bütün değişken burçlar arasında belki de, elde tutulması en zor olanıdır, hem iç hem dış deneyimlerinin sınırları sonsuzdur ve bu onu bilinçdışının tam bir kuklası yapar ve sonuçta ille de kendi değişken duygularını başkalarınınkiyle karşı karşıya bırakır. Değişken burçlarda gezegenleri çok olan kişi, diğer insanlara ve durumlara kolaylıkla uyarken, yön ve (başarı anlamında) doyumdan yoksun olabilir. Değişkenlik yoksunluğu, destekleyici bir yol oynayamamayı veya deneyimi sentez haline getiremeyebilir.

  İnsanlar her zaman, bir madde ya da niteliği ağır bastığı sınıflara ayrılamazlar. Bazen, gezegenler eşit olarak iki veya üç gruba düşebilirler ya da iki niteliğin etkisi aynı derecede olabilir. İdeal olarak, dağılım iyi bir dengesi olan kişiyi göstermelidir, ama gezegenlerin güçleri belirlenmeden bu garanti edilemez. Horoskoplarınızdaki grupsal dağılımları öğrenmeniz çok işinize yarayacaktır. Benden söylemesi...


   
Burçsal grupların ardındaki sır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Parmaklıklar Ardında

  Parmaklıklar Ardında

  Parmaklıklar Ardında B2 koğuşundaki kadınlar, en ağır suçlardan hüküm giymiş mahkûmlardır. Kimileri talihsiz, mağdur kadınlar, kimileriyse iflah olmaz suçlulardır. Fakat onlar aynı zamanda, birer eş, birer anne, birer evlattır. Belki de hepsinden önemlisi; Onlar birer kadındır.
 2. ölümün ardında saklanan en gizli sır sen.....

  ölümün ardında saklanan en gizli sır sen.....

  sırlı dualar gizemli dualar İçimde sıcaklığını hissettim ilk önce....bakışlarım değişti gizlice....aradığımı bulmuşluğun bir sevinci vardı yüreğimde...ama bulmuşlumuğun kaybetme korkusuda yakar kavurur beni derinlerde... Güller bahçesinin efendisiydin sen....bense o bahçede bir toprak zerresi olmak için bile nelerimi vermezdimki....ömürle r yaşandı dizinin ucunda...bizse ayrılığı yaşıyoruz...

Sayfayı Paylaş