Burdur Adı Nereden Gelmektedir?

Burdur Adı Nereden Gelmektedir?
burdur ismi nerden gelmiştir burdur adını nerden almıştır ismi nereden gelmiştir adını nereden almıştır burdurun adı gelmektedir
Burdur, Akdeniz Bölgesinin batı kesiminde, Göller Bölgesinde yer almaktadır. Burdur adının nereden geldiği hakkında çeşitli görüşler ileri sürülmüştür. Birinci görüş, Burdur adının “Polydorion” kelimesinin daha sonra, “Polydor” şekline dönüştüğü, oradan da Burdur şekline dönüştüğüdür. İkinci görüş ise Burdur yöresinin eski adı Limobrama “Göl Kenti” anlamına gelen Limobria kelimesinden türemiştir. Sonradan da değişerek Burdur olmuştur. Fakat Antik Çağlarda Burdur’un yerinde herhangi bir şehir bulunup bulunmadığı bilinmemektedir. Bunun için bu iki adın kesin olarak ne zaman kullanıldığı bilinmemektedir.


Üçüncü görüş ve en akla yatkın olanı da; Burdur şehrinikuran Türkmen boylarından Kınalı Oymağı mensupları, konaklama yeri ararken, burayı buluyorlar ve bölgenin güzelliği karşısında “Cennet Buradadır” demişler ve “Burada Dur” sözü zamanla hece düşmesine uğramış ve Burdur’a dönüşmüştür.
 
Thread starter Similar threads Forum Replies Date
K 2012 Burdur Nüfusu Soru-Cevap 1
beyazlale Burdur İli Adım adım Türkiye 0
PaSikA Burdur Yöresel Yemekleri Yöresel Yemekler 0
L BURDUR melekleri hadi gari geliverin Memleket Melekleri 0
Similar threads
Üst