1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Burkulmalarda ilk yardım nasıl yapılır

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  burkulmalarda ilk yardım, nasıl yapılır, tedavi, uygulanacak ilk yardım işlemleri nelerdir, ne yapılmalı, yapılması gerekenler hakkında bilgiler burada arkadaşlar


  Kazalar geliyorum demezmiş Melek'lerim. Başımıza gelebilecek olan kazalar sonucunda ihtimali yüksek olan burkulmalarda, ilk yardım nasıl yapılırmış; buyrun bu makalemizde bilgi edinelim Melek'lerim.

  < Konu Resmi..>


  Yüksekten düşen, üzerine bir cisim düşen, trafik kazası geçiren kazazedelerde kırık, çıkık ve burkulmalara sıklıkla rastlanır. Kırıklar, büyük kemik kırıklarında görülebilen iç kanamalar dışında, hayatı doğrudan tehdit etmeyen olaylardır. Bununla birlikte, hatalı yaklaşımlar sonucu bir boyun ya da omurga kırığı olan kazazede felç kalabilir, kol yada bacak kemiği kırık bir kazazedede kol ve bacak damarları ve sinirleri kesilip durum ağırlaşabilir, yerine takma çabası içine girilen omuz çıkığı ameliyatla dahi düzelemeyecek hale gelebilir.

  Kırık, çıkık, burkulma gibi kemik ve eklemi ilgilendiren olaylarda ilkyardımcının temel hedefi, sorunlu vücut uzantısı ya da bölümünü hareketsiz hale getirerek, kazazedenin durumunun kötüleşmesini önlemek, ağrısız ve güvenli bir şekilde naklini sağlamaktır.

  Kırıklarda İlkyardım
  Kemik bütünlüğünün çarpma ya da düşme sonucu ortadan kalkmasına kırık denir. Kırık kemik parçaları cildi delerek dışarıya çıkmış ise buna açık kırık, cilt sağlam ise kapalı kırık olarak tanımlanır.

  Aşağıdaki maddelerin birkaçının varlığında kırıktan şüphelenmek gerekir.

  Düşme, üzerine düşme, çarpma tarif edilmesi
  Sorunlu bölgede hareketle ya da temasla çok şiddetlenen ağrı
  İlgili vücut bölümünde şekil bozukluğu, simetrinin kaybolması
  Kırılma sırası ya da sonrasında kırık sürtünme sesinin duyulmuş olması
  Kırık bölgesinde şişlik, morarma
  Kol ya da bacakta kısalma
  Eklem olmayan bir yerde, eklem varmış gibi açılaşma olması
  Deriyi parçalamış kırık kemik ucunun dışarıdan görülmesi
  Hareket kısıtlılığı ya da hiç hareket ettirememe
  İlgili bölgede hissetmede azalma, uyuşma, karıncalanma
  Dolaşımda aksama sonucu soğuma

  Kırığı olan, ya da kırık şüpheli kazazedeye ilkyardım uygularken, aşağıdaki ilkelere uymak gerekir:

  Kırık olmadığına kanaat getirilmiş bir kazazede kesinlikle yerinden oynatılmamalıdır. Kırık bölgenin hareket ettirilmesi sonucu kırık parçanın keskin kenarı etrafındaki bir damar ya da siniri kesebilir, kas dokusunu zedeleyebilir.
  Kazazedenin oturması ya da sağa sola kımıldamasına izin verilmez, kırık şüpheli bölge hareketsizleştirilmeden taşıma yapılmaz.
  Kaza ortamında hayatı tehdit eden bir zararlı etkenin bulunmadığı her durumda kırığa müdahale bulunduğu ortamda yapılır.
  Kırık açık kırık şeklinde ve kopuk kemik parçaları görünüyorsa parçalara dokunulmaz.
  Kırıklı uzvun bileğinden nabız ve bölgede kanama olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  Açık kırıklarda görünen kemik parçasını içeri sokmaya, kemik uçlarım birleştirmeye, kol ya da bacakta bozulmuş şekli düzeltmeye çalışmamak gerekir.
  Kırıkla beraber kanama-şok belirtileri varsa öncelikle bunlara müdahale edilir.
  Boyun kırıklarında hatalı taşıma ve gereksiz hareketler omurilik zedelenmesi sonucu tüm vücutta felçle sonuçlanabilir. Boynun desteklenmesi ve hareketsizleştirme hayati önem taşır.
  Başa gelen darbeden sonra burun ve kulaktan su gelmesi; gözlük şeklinde morarma, bayılma, uyku hali, nabız ve solunum zayıflaması, gözbebeklerinde büyüklük farkı, püskürür tarz kusma, kafa kemiklerinde çökme şeklinde şekil bozukluğu varsa; kafatasında kırıkla beraber beyinde de sıkıntı var denektir. Acilen kazazedenin nakli gerekir.
  Sorunlu bölgenin hareketsizleştirilmesi, yani tespit edilmesi ağrıyı azaltacak, kırık uçlarının çevre dokuları zedelemesini önleyerek, kırık uçların birbirinden ayrılması ya da deriden dışarı çıkmasına engel olacaktır. Böylece iyileşme de daha kolay olacaktır.
  Tespit işlemi, kırık kemikleri ilgilendiren iki eklemin sert-uzun bir cismin yardımıyla hareketsiz hale getirilmesidir. Bu amaçla kullanılacak standart malzemenin bulunmadığı yerlerde ilkyardımcı pratik çözümler aramalıdır. Bir dal parçası, katlanmış gazeteler, karton kutular, baston ya da şemsiye atelle tespitte, kazak-ceket gömlek vb. eşyalar askı ile tespitte, kemer, kravat, gömlek kolu gibi eşyalar sargı olarak kullanılabilir. Hiçbir malzeme bulunamaz ise kazazedenin sağlam bacağı kırık bacağa atel olabilir

  Çıkıklarda İlkyardım
  Bir eklemi meydana getiren kemiklerden birinin, bir dış etki sonucu normalde bulunduğu yerden ayrılmasına çıkık denir. Eklem bağlarının normalde izin vermeyeceği bir harekete zorlanan kemik bağları, aralayarak ya da yırtarak yerinden uzaklaşır.

  Eklemin ve vücut uzantısının görünümünde bozukluk
  Ağrı nedeniyle kısıtlanmış ya da tamamen ortadan kalkmış hareket
  Hassasiyet ve şişlik görülmesi çıkık düşündürmelidir.

  Çıkmış bir kemiği, eklem boşluğuna ancak yetkili ve deneyimli bir kişi yeniden yerleştirebilir. Yetkisiz kişilerce yapılan denemeler ise damar-sinir sıkışmalarına, eklem bağlarının düzelemeyecek ölçüde tahrip olmasına, sık sık çıkığın tekrar etmesine (alışkanlık çıkığı) neden olabilir. İlkyardımcın görevi, yetkili ve deneyimli bir sağlıkçıya ulaşana kadar çıkık eklem bölgesini hareketsiz hale getirmektir. Bu amaçla askı, atel ve sargı uygulamaları yapılır.

  Burkulmada İlkyardım
  Eklem bağlarının kopması, ya da kısmen zedelenmesine burkulma denir. Ağrı, hassasiyet, şişlik ve morluk görülebilir. Zorlanan eklem buz torbası ve benzer uygulamalarla soğutulur. Varsa, elastik bandaj uygulanarak şişlik önlenmeye çalışılır. Zedeli eklem kullanılmadan ve hareket ettirilmeden, mümkünse yukarıda tutularak taşınır.


   
Burkulmalarda ilk yardım nasıl yapılır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Burkulmalarda İlk Yardim

  Burkulmalarda İlk Yardim

  burkulma esnasında ilk tedavi nedir el burkulma tedavisi bebeklerde parmak burkulmasının tedavisi parmak burkulması belirtileri BURKULMA NEDİR? Bir eklemin etrafındaki bağların, eklem kapsülü ve diğer yumuşak doku yapılarının; eklemin normal hareket genişliğinin ötesinde zorlanmasına BURKULMA denir. Eklemde şişlik, ağrı, morluk olur. Bu yapılar normalden fazla gerilebilir. Hatta yırtılabilir....
 2. Burkulmalar

  Burkulmalar

  Eklem ba larının kopması, ya da kısmen zedelenmesine burkulma denir. A rı, hassasiyet, şişlik ve morluk görülebilir. Zorlanan eklem buz torbası ve benzer uygulamalarla so utulur. Varsa, elastik bandaj uygulanarak şişlik önlenmeye çalışılır. Zedeli eklem kullanılmadan ve hareket ettirilmeden, mümkünse yukarıda tutularak taşınır.
 3. burkma burkulma ters dönme ilk yardım

  burkma burkulma ters dönme ilk yardım

  ayak burkmaları ayak burkması burkulmaya ne iyi gelir burkulmalara ne iyi gelir burkması tedavisi Bir eklemin etrafındaki bağların, eklem kapsülü ve diğer yumuşak doku yapılarının; eklemin normal hareket genişliğinin ötesinde zorlanmasına “BURKULMA” denir. Aşağıdaki belirtiler görüldüğünde burkulma’ dan şüphelenilir: *Eklemde şişlik, ağrı morluk . *Eklemlerde gerilme. *Eklemlerde yırtılma....
 4. Burkulma

  Burkulma

  Burkulma rüyaları uyarı niteliği taşır. Hayatı hakkında düşünmesi gerekir
 5. sara hastasına ilk yardım nasıl yapılır

  sara hastasına ilk yardım nasıl yapılır

  Sara hastasına ilk yardım nasıl yapılır tedavi yöntemi nedir yardımcı olurmusunuz

Sayfayı Paylaş