1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Bursa Şehir Efsanesi

  Konu, 'Efsaneler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  bursa efsaneleri bursa şehir efsaneleri şehrinin efsanesi marmara bölgesi kısa Vaktiyle her Süleyman'dan içeri bir Hazreti Süleyman varmış; alnında peygamberlik nuru yanar, başında hükümdarlık tacı parlarmış; Allah ona "mührü Süleyman" derler tılsımlı bir mühür ihsan etmiş; bu sayede dağa taşa hükmeder; kurda kuşa sözü geçermiş... Oturduğu taht desen ne altın, ne fildişi; ya cin, ya peri işi bir tahtırevanmış! Dur derse durur; yürü derse yürür; uç derse uçarmış.Böylece dünyanın dört bir yanını dolanır; ağlayanla ağlar, gülenle gülermiş.

  Günlerden bir gün tahtına kurulur; sağ yanına sağ vezirini, sol yanına sol vezirini alıp havalanır göklere... Dağlar eğim eğim eğilir; yollar erim erim erir; bir göz yumup açıncaya kadar gelir, dağların dağı Uludağ'ın tepeciğine iner, bakar ki, ne baksın! Bu dağın bir kanadı ses, bir kanadı renk; bir kanadı su, bir kanadı ışık!

  Hazreti Süleyman:"Yaratan neler yaratıyor!" diyerek parmağı ağzında kalakalır. Neden sonra kendine gelip sağına döner, sağ vezirine:

  "A benim vezirim; sen çok gezdin, çok gördün; imdi dünya gözüyle bakınca bu yerleri nasıl görüyorsun?" diye sorar.

  Sağ vezir: "Ey benim sultanım, efendim; Allah her güzelliği buraya vermiş ama bunları görüp duyacak, derleyip koklayacak biri olmadıktan sonra neye yarar? deyince, Hazreti süleyman bu söze mührünü basar. Sonra sola dönüp sol vezirine:

  "A benim vezirim; sen çok yaşadın, çok bilirsin; dünyada bu güzelliklerden üstün bir güzellik daha var mı?" diye sorar. Sol vezir da aynı dilden cevap eyleyip:

  "Var sultanım, var! Öyle ya, dal dal ötüşen kuşların sesi güzeldir ama, gönül yaylasını saran insan sesi daha güzeldir... Burcu burcu kokan güller güzeldir ama, hiçbiri gül yanaklar gibi domur domur açılmaz... Şu uçsuz bucaksız mavi su güzeldir ama, bir damla gözyaşının, yanan yüreklere verdiği ferahlığı veremez.. Şu pırıl pırıl gökyüzü güzeldir ama, hiç bir ayın ondördü sultan gibi, ay ile bahsedip gün ile doğamaz..." deyip kesince, Hazreti Süleyman bu söze de mührünü basar ve son sözü kendi alır:

  "Ey benim vezirlerim; ikiniz de ağzı öpülecek adamlarsınız; bu yerlerin bir 'insan' eksiği var. Dediğiniz gibi bu güzellikleri görüp duyacak biri olsaydı, ya dile getirir, ya tele getirir de, böyle kaybolup gitmezdi, bu bir! Üstelik bunlara her güzellikten üstün bir de insan güzelliği katılırdı, bu iki!

  "İmdi, siz de benim bu sözüme bir 'mim' korsanız, şu yaylaları yurt edinelim.. Bir saray yaptıralım, köşkü beraber; içinde bahçesi, suyu beraber... Bu saraya güzeller güzeli Belkıs'ın tahtını kuralım; bu bahçeye de dilediği gülü, bülbülü konduralım ve lakin köşkün anahtarı bende kalsın!"

  Vezir vüzerası mim koymaya kalmaz; dağ taş dile gelip: "Belkıs, Belkıs!" diye inim inim inler...

  Hazreti Süleyman o saatten sonra tezi yok, perilerini başına toplayıp onlara danışacak olur, ama perilerden bir peri, niyetini gözünden okuyup ağızsız dilsiz anlatır ona:

  "Ya Süleyman; 'Can kavmi' derler bir kavim vaktiyle buralarda bir şehir kurmuştu ama 'Cin kavmi' dedikleri kavim de bu şehre göz koymuştu. Bin yıl dövüştüler durdular ya, son sonu ne onlara kaldı, ne bunlara; tufan erişip sular altında kaldı şehir! İşte bu dağın eteğinde gördüğün göller, göl değil, o tufanda göllenip kalmış sudur; o şehir de, sözüm ona, bu göllerden birinin altında yatıp duruyor..." deyince, Hazreti Süleyman mührü Süleymanı basar, vüzerası da birer mim kor bu söze...

  Bunun üzerine su perileri sulara dalar; gölleri boşaltıp can şehrini ortaya çıkarırlar. Dağ perileri de dağlara tırmanır, getirecekleri kadar getirip, mermer taş, mermer direk bir saray kurarlar, köşkü beraber, bahçesi, suyu beraber.

  Periler bu hayhayda iken, Hazreti Süleyman kuşun kanadıyla her yana haberler gönderip cümle ela gözlüleri buyur eder. Nerde var nerde yok, ela gözlüler de gelir, bu şehre yerleşir; Belkıs Sultan da varıp sarayına, tahtına kurulur; şehir şehir olur, saray da saray!

  Sağ vezir bunu sağ gözüyle görür: "Cennet burası!" der; meğer sol vezirin bir kulağı biraz ağırmış; bu sözü "Cennet Bursa!" anlamasın mı?

  O gün bu gün, bu şehrin adı "Bursa" kalır. Şehrin anahtarı kendisinde ya, Hazreti Süleyman da yılda bir kez olsun, felekten bir gün çalıp Bursa'ya gelir, Belkıs Sultan'la murat alıp murat verir.

  Eh fani dünya kimlere kalmış ki onlara kalsın, ömürlerini yakalarına dikmediler ya! Bir gün ikisi de bahtını yellere, tahtını ellere bırakıp bu dünyadan göçüp giderler, ama gel zaman git zaman, Bursa, Bursa olarak kalır.
   
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  ya bu çook uzun daha kısa bişey yokmuu ? Bursa hakkında ???
   
 3. attga

  attga Hamiş Melek

  Kayıt:
  28 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  103
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa
  Bursalıyım ama hiç duymamıştım ellerine emeğine sağlık
   
Bursa Şehir Efsanesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. şehir efsanesi,yangında ölen kız.

  şehir efsanesi,yangında ölen kız.

  efsanesi olan şehirler a dan z ye efsaneler bilecik efsanesi şehirlerin efsaneleri bilecik efsaneleri Bir mühendis olan Necdet Durmaz kendi otomobiliyle yolculuga çikmisti. Çalismakta oldugu firma tarafindan görevlendirilmis ve Istanbul'dan Malatya'ya gidiyordu. Bu ildeki fabrikada bir arizayi acilen gidermesi gerekiyordu. Ancak yol üzerindeki Kirsehir'in Derebayiri geçerken otomobili...
 2. Şehir Efsanesi Nedir?

  Şehir Efsanesi Nedir?

  şehir efsanesi nedir duyulmamış efsaneler dünya efsaneleri nelerdir illere göre efsaneler bursanın efsanesi nedir Şehir efsanesi (İngilizcesi: Urban Legend, veya Urban Myth) modern çağın kulaktan kulağa yayılan doğruluğu şüphe götürür, uydurma folklorik hikâyelerine verilen addır. Birçok folklorik hikâyede olduğu gibi şehir efsanelerinin her zaman uydurma ve gerçek dışı olduğu söylenemez...
 3. Anneler Günü Şehir Efsanesi

  Anneler Günü Şehir Efsanesi

  trabzonun efsaneleri kısa şehir efsaneleri kısa efsaneler ığdır efsanesi ığdır Hafta sonu Iğdır'da ortaya atılan bir şehir efsanesi tüm kenti esir aldı: TC Kimlik numarasının son rakamı 4 olan annelere 400 TL verilecek... Efsane, ortaya atılışının üçüncü gününde Erzurum'da kendini gösterdi. Hem de bu kez zamlı olarak... Hafta sonu Iğdırlılar arasında dolaşan SMS'in iddiasına göre, devlet,...
 4. Şehir Efsanesi Ne Demektir?

  Şehir Efsanesi Ne Demektir?

  şehir efsanesi, nedir, ne demektir, gerçek midir, örnekler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, şehir efsanesi,kulaktan kulağa yayılan doğruluğu şüphe götürür,uydurma folklorik hikayeler denir. Türkiye'de ki en yaygın şehir efsanelerinden biri, Japonların Haliçi hiçbir ücret almadan temizlemeyi, ama dipten çıkacakların kendilerinine verilmesini teklif ettikleri,...
 5. Hamilelikte aşerme cinsiyet belirtisi mi yoksa şehir efsanesi mi yav

  Hamilelikte aşerme cinsiyet belirtisi mi yoksa şehir efsanesi mi yav

  Arkadaşlarım selamlar Biz Türk milletinin diline plesenk olmuş hamilelikte aş ermenin cinsiyet bilirtisi olduğunu düşünmeyen yoktur. Ye tatlıyı getir hakkıyı ( erkek demek oluyo ) Ye ekşiyi getir Ayşe'yi bunuda söylemeye gerek yok oda kız. Yani sitenizde bir çok şey yazıyor ama bu şehir efsanesi mi gerçekten de anne adayının canının istediği şeylerin eğer gebelik var ise bebeğin cinsiyeti...

Sayfayı Paylaş