1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.278
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Burun kanaması hastalık habercisimidir?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Burun kanamalarını tıbbi olarak ön ve arka burun kanamaları olarak iki başlık altında incelenebilir. Çocuk ve genç erişkinlerde daha çok ön burun kanamaları yaşlı kişilerde damar sertliği ya da hipertansiyonu olan kişilerde daha çok arka burun kanamaları görülür.
  Ön burun kanamaları: Daha çok çocuk ve genç erişkinlerde görülür. Çoğu burun kanaması, burun orta bölümünde bulunan kılcal bir damarın çatlaması nedeniyle tek taraflı olur. Bu bölgedeki damarlar oldukça ince ve yüzeyde olduklarından burun sümkürülmesi, çocuklarda burun ile oynama nasal travma ve hatta ufak dokunuşuyla dahi kanayabilirler.

  Arka burun kanamaları: Sıklıkla orta ve ileri yaşlarda ve özellikle hipertansiyon hastalığı olanlarda görülür. Burnumuzun içinde arka üst bölgelerden kanama olur ve şiddeti burun ön kanamalarına göre fazladır ve sıklıkla geniz ve burundan aynı anda kan gelir.
  < Konu Resmi..>

  Ön burun kanamaları sıklıkla kuru iklimlerde veya kış aylarında kuru ve sıcak oda havası nedeniyle burun içini kaplayan koruyucu tabakanın kuruması sonucunda oluşan kabuklanmalar ile olur. Bunu önlemek için az miktarda yumuşatıcı bir krem veya damlalar burnun içine kullanılabilir. Genellikle burun ön kısmına (burun kanatlarına burun delikleri ile burun kemiğin arasındaki yumuşak bölge) uygulanan parmak basısı ile durdurulabilirler.

  Kanamanın arkadan olup olmadığı önemlidir. Arka burun kanamaları genellikle yaşlı insanlarda, yüksek tansiyon hastalarında veya burun ve yüz yaralanmalarında olur. Ağız ve boğaza doğru kanama devam eder. Bu bölgenin kanamaları daha şiddetli olur ve ciddi olarak ele alınmalıdır. Bu nedenle, mutlaka hastaneye başvurulmalı ve bir KBB uzmanı hatta İç Hastalıkları uzmanı ile hasta değerlendirilmelidir.

  Burun kanamasının başlıca nedenleri:

  – Kaşıntıya yol açan alerji, enfeksiyon veya kuruluk durumlarında burun karıştırılması.
  – Kuvvetli burun sümkürme yaşlı veya genç hastalarda burun damarlarının çatlamasına yol açabilir.
  – Kanama pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler veya Aspirin ve benzeri ilaç kullanımı.
  – Karaciğer hastalıkları, yüksek tansiyon
  – Burun eğrilikleri
  – Burun kırılmaları, baş ve yüz yaralanmaları ciddi durumlardır.
  – Tümörler (oldukça nadir)

  Ön burun kanamasını durdurmak için ne yapmalı?

  Burun kanaması ile karşılaşıldığında uygulanabilecek bazı yöntemler vardır:

  – Kanaması olan kişiyi sakinleştirmeye çalıştırılmalıdır. Heyecanlı ve panik halinde olanların tansiyonu yükselir ve kanamanın şiddeti artabilir.
  – Baş hafifçe öne doğru eğilmeli yutularak mideye gitmesi engellenmelidir. Kanama miktarı anlaşılamadığı gibi bulantı ve kusmaya da yol açabilir.
  – Burnun yumuşak olan kısmını tamamen kavrayacak şeklide başparmak ve işaret parmaklarla 5 dakika kadar sıkıştırılmalıdır.
  – Dik oturulmalı veya yatmak gerekiyorsa mutlaka baş yüksekte kalacak şekilde yatılmalıdır.

  Ne zaman doktora başvurmak gerekir?

  – Tekrarlayan burun kanamalarında doktora başvurmak gerekir.
  – Burun dışında başka yerlerden kanama olması durumunda (örneğin idrar ve dışkılama ile)
  – Vücutta hafif darbelerle bile morarma ve çürüklerin varlığında
  – Aspirin benzeri kan sulandırıcı ilaçların kullanıldığı durumlarda
  – Pıhtılaşma bozukluğu yaratabilecek karaciğer, böbrek veya hemofili gibi hastalıkların bulunduğu durumlarda,
  – Yakın zamanda kemoterapi alınmış olması durumunda mutlaka hekim ile temasa geçilmelidir.
  – 10 dakika boyunca burun sıkıştırıldığı halde kanama halen devam ediyorsa
  – Kanamanın kısa süre sonra tekrarlıyorsa
  – Fenalaşma, sersemlik veya bayılma hissi varsa
  – Çarpıntı veya nefes almada zorluk varsa
  – Kan tükürülmesi veya kusma ile ağızdan kan geliyorsa
  – 38,5 derece ateş ve döküntü / kızarıklık gibi ek belirtiler varsa vakit kaybedilmeden bir hastaneye gidilmesi gerekir.

  Tedavi seçenekleri nedir?

  Kanamanın durmadığı ön burun kanamalarında sınırlı bir tampon yapılarak veya küçük bir müdahale ile damar pıhtılaştırılarak kanama durdurulabilir.

  Kanama durmuşsa veya tampon alındıktan sonra çoğu kez yumuşatıcı ve yara iyileştirici krem veya merhemleri önerilir.

  Eğer burun kanaması tekrarlarsa, mutlaka kulak burun boğaz doktorunuza başvurmalısınız. Endoskopik muayene yöntemiyle burun içerisindeki problem bu şekilde belirlenebilir. Böylece kanamaya yol açan damarlar pıhtılaştırılabilir.

  Burun kanamasını veya kanamanın tekrarlamasını önlemek için neler yapılabilir?

  – Tuzlu su içeren spreylerle burun içi nazikçe temizlenmelidir.
  – Burun karıştırılmamalı ve sümkürülmemelidir.
  – Ağır aktivitelerden kaçınılmalı ve ağırlık kaldırılmamalıdır.
  – Bulunulan ortam nemlendirilmeye çalışılmalıdır.
  – Sıcak su ile banyo yapılmamalı, ılık su tercih edilmelidir.
  – Aspirin veya türevi ilaçlar alınmamalıdır
  – Sıcak ve kuru ortamlarda bulunulmamalı, ortam ısısı ve nemini uygun koşullara getirmelidir.
   
Burun kanaması hastalık habercisimidir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. burun kanaması!

  burun kanaması!

  Burun kanaması KBB alanındaki en çok görülen şikayetlerden biridir. Hemen herkes hayatında bir kezde olsa burun kanaması geçirmiştir. Genellikle basit nedenlere bağlı ve kolayca durdurulan bir durum olmasına rağmen bazen sebebi çok ciddi olup hayatı tehdit eden şiddette kanamalar olabilir. Burun Neden Sık Kanar: Burun içi oldukça yoğun ve yüzeyel damarlar içerir. Özellikle burun boşluğunu...
 2. burun kanaması ve burun boğaz hastalıkları alternatif tıp

  burun kanaması ve burun boğaz hastalıkları alternatif tıp

  boğaz kanaması boğaz kanamaları gripte burun kanaması hapşırırken burun hapşırdıktan sonra Çarpma, iltihaplanma, hapşırma, tümörler ve burun kemiği kırıkları gibi durumların dışında, hipertoni(tüm beden kaslarında aşırı gerginlik), karaciğer bozuklukları, damar ve kan hastalıkları ve grip gibi hastalıklar da burun kanamasına neden olabilir. Burun kanamasının bazı kişilerde sık oluşu ise,...
 3. Yüksek tansiyon böbrek hastalığı habercisi

  Yüksek tansiyon böbrek hastalığı habercisi

  Uzmanlar, Türkiye'de her 6 kişiden birinin böbrek hastalığı riski taşıdığına dikkat çekti. Türk Böbrek Vakfı Başkanı ve Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu (IFKF) Yürütme Kurulu Üyesi Timur Erk, Türkiye'de her 6 kişiden birinin böbrek hastası olma riski taşıdığını bildirdi. Dünyada yaklaşık 1 milyar kişinin yüksek tansiyon sorunu, 500 milyondan fazla kişinin ise kronik böbrek hastalığı...
 4. Hastalık Habercisi Belirtiler !

  Hastalık Habercisi Belirtiler !

  Hastalıklar, belirtileri, korunma yolları, enfeksiyon hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Bazı hastalıklar bizi gereğinden ve direncimizden daha fazla hasta eder, bu yüzden bazı belirtileri göz ardı etmeden iyileşme safhalarımızı tam yapmalıyız. İşte sizler için hastalığın habercisi belirtiler melekler. Memorial Etiler Tıp Merkezi Dahiliye Bölümünden Uz. Dr. Murat...
 5. Burun kanaması nasıl durdurulur?

  Burun kanaması nasıl durdurulur?

  Sağlıklı yetişkinlerde daha az görülmekle birlikte, ileriki yaşlarda tekrar sıklaşmaya başlayabilir. Alışılmış teknikler kullanılarak burun kanamasını ev ortamında tedavi etmek ve durdurmak genellikle mümkün olabilir.Burun kanaması, burun içindeki kılcal damarların çatlamasıyla meydana gelir. Burun veya başa alınan bir darbeden, üst üste hapşırmaktan, burnu karıştırmaktan ve sümkürmekten...

Sayfayı Paylaş