gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.237
  Beğenilen Mesajlar:
  2.180
  Ödül Puanları:
  113

  Burun kökü kanseri nedir?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Sukuamöz (salgılayıcı hücrenin kansere dönüşmüş hali} hücreli kanser (karsinom) türündendir. Çocuklarda ve genç yetişkinlerde görülür. Burun veya öztaki tüpünde tıkanıklığı sık görülen belirtilerdir, Öztaki tıkanıklığı ayrıca orta kulak iltihaplanmasına da neden olabilir.
  Burun kökü kanseri Belirtileri ;

  İltihaplı ve kanlı burun akıntısı, bariz burun kanaması, tümörün kafa içine yayılımı sonunda kafa sinirlerinin felçleri ve yayılmaya bağlı olarak boyundaki lenf bezlerinde şişmeler sık rastlanan şikayetlerdir.

  Burun kökü kanseri Tedavi ;

  Ana tümör odağından perça alınması ile tanı konur. Boyundaki metastaslardan veya lenf bezlerinden parça alınmasından kaçınılmalıdır. Ana tümörde radyoterapi (ışın tedavisi? uygulanmalıdır, ayrıca radikal boyun diseksiyonu denilen boyundaki birçok oluşumun ve lenf bezlerinin alınması anlamına gelen ameliyat yapılır, Ortalama 5 yıllık yaşam beklentisi % 35 dir.

  Burunda veya sinüslerde meydana gelen bir Kanser ve etrafındaki dokular Ameliyat yoluyla alınır. Daha ileri bir tarihte, doktor kanserin tam anlamıyla ve bütünüyle alındığına kanaat getirdikten sonra, genellikle Plastik ameliyat yapılmaktadır.  < Konu Resmi..>


  Görülme sıklığı nedir?

  Burun ve sinüslerde yassı hücreli kanser ve lenfoma görülebilmektedir. Yassı hücreli kanser bunların %70 kadarını oluşturur ve en sık maksiller sinüste izlenir. Bunu %20 ile nazal kavite izler.

  Risk faktörleri ve risk grupları nelerdir?

  Yapılan bazı çalışmalar burun ve sinüs kanserlerinin toksik ve kimyasal madde soluması ile yakından ilişkili olduğu ve nikel işçileri, orman işçileri ve ayakkabı üreticilerinde sıklıkla ortaya çıktığını göstermektedir.

  Belirtileri nelerdir?

  En sık izlenen belirtiler burun tıkanıklığı, kanlı burun akıntısı ve yüzde ağrıdır. Bu belirtileri infeksiyonlardan ayırt etmek güçtür. Bu sebeple tıbbi tedavi ile gerilemeyen dirençli yakınmalarda ayrıntılı araştırma yapılmalıdır. Genellikle çoğu hastada teşhisten önce uzun süren bir sinüzit tedavisi hikayesi vardır. Tümör büyüdüğünde bazı ek şikayetler ortaya çıkar. Göze bası sonucu çift görme ve görme kayıpları ortaya çıkar. Çene hareketlerinde kısıtlılık çiğneme kaslarının tutulumu sonucudur. Giderek ağız içine yayılımlar, diğer kraniyal sinir tutulumları olabilir. Boyuna doğru lenf yayılımları ortaya çıkar.

  Evreleri nelerdir?

  Özellikle maksiller sinüs kanserlerinde medyal kantustan (iki göz kapağının birleştiği yerin burun kökü tarafı) mandibula köşesine kadar geçtiği varsayılan bir hat sinüsü infra (ön-iç) ve supra (arka-üst) kısımlara ayırır ve evrelemede kullanılan bir tanımlamadır.


  Burun ve sinüslerde yapılan ameliyatlar ne derece başarılıdır ?
  Selim tümörlerin ameliyatı genellikle başarılı olmaktadır. Kanserli ameliyatlarda başarı kanserin daha uzak dokulara yayılma derecesine bağlıdır. Ameliyat, kanser yayılmadan önce yapılırsa başarı oranı oldukça yüksektir. Hayat kurtarmak için tatbik edilecek modern cerrahî teknikleriyle burunun, yüzün, yanağın, ağız tavanının veya tabanının büyük kısımlarının alınması gerekebilir.

  Burun ve sinüslere yapılan radikal ameliyatlardan sonra dış görünüşü düzeltmek için estetik ameliyatlar yapılabilinmekte midir ?

  Evet. Modern estetik cerrahî teknikleriyle inanılmayacak derecede düzeltmeler elde edilinebilinmektedir.

   
Burun kökü kanseri nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. KANSER NEDİR?Kanserin Nedenleri ?

  KANSER NEDİR?Kanserin Nedenleri ?

  karında şişlik kanserin nedenleri Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların (vücut içi ve dışındaki) onarılması amacıyla bu yeteneklerini kullanırlar. Fakat bu...
 2. Kanser Nedir neden olur?

  Kanser Nedir neden olur?

  Kanser Nedir Kanser Nedir Nasıl Oluşur Hakkında Bilgi Çağımızın amansız hastalığı olan kanser hastalıığnın nedenlerini ve nasıl oluştuğunu bu yazımızda konu alıyoruz Melek'lerim. Organizmada meydana gelen ve hücreleri kontrolsüz büyüyen kötü huylu tümörlere verilen isim olan kanser, genellikle kontrolden çıkan hücrelerin sürekli çoğalmalarıdır. Kanser nasıl oluşur Kanserlerin yaklaşık...
 3. Zulumba Kökünün Faydaları Nelerdir ?

  Zulumba Kökünün Faydaları Nelerdir ?

  Zulumba Kökünün Faydaları nelerdir Zulumba Kökünün Yararları nedir Zulumba Kökü Yararları Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan binbir çeşit şifalı bitkiden biri olan zulumba kökü ve faydaları ile ilgili bilgiler şöyle melekler :) Zulumba Kökü (Zedoariae rhizoma): 1 metreye kadar boylanabilen, sarı renkli çiçekleri olan, çok yıllık bir bitkidir Zulumbanın Faydaları ve Tıbbi Etkileri:...
 4. ENSE (KÖKÜ) AĞRISININ NEDENİ NEDİR?

  ENSE (KÖKÜ) AĞRISININ NEDENİ NEDİR?

  ensemde ağrı var nedeni nedir,ensede ağrı olmasının nedenleri,ensede ağrı neden olur,ensedeki ağrı nasıl geçer,ense kökü ağrısı ve tedavisi hakkında bilgiler Kan basıncı veya hipertansiyon, menopoz, çene eklemi ağrısı sendromu (tmj), periferik nöropati ve stres ense ağrısının artmasına yol olabilir. Bazı ense ağrılarının nedeni hafif olup evde tedavi edilebilir, bazıları ise bir...

Sayfayı Paylaş