1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Burun kökü kanseri nedir?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Sukuamöz (salgılayıcı hücrenin kansere dönüşmüş hali} hücreli kanser (karsinom) türündendir. Çocuklarda ve genç yetişkinlerde görülür. Burun veya öztaki tüpünde tıkanıklığı sık görülen belirtilerdir, Öztaki tıkanıklığı ayrıca orta kulak iltihaplanmasına da neden olabilir.
  Burun kökü kanseri Belirtileri ;

  İltihaplı ve kanlı burun akıntısı, bariz burun kanaması, tümörün kafa içine yayılımı sonunda kafa sinirlerinin felçleri ve yayılmaya bağlı olarak boyundaki lenf bezlerinde şişmeler sık rastlanan şikayetlerdir.

  Burun kökü kanseri Tedavi ;

  Ana tümör odağından perça alınması ile tanı konur. Boyundaki metastaslardan veya lenf bezlerinden parça alınmasından kaçınılmalıdır. Ana tümörde radyoterapi (ışın tedavisi? uygulanmalıdır, ayrıca radikal boyun diseksiyonu denilen boyundaki birçok oluşumun ve lenf bezlerinin alınması anlamına gelen ameliyat yapılır, Ortalama 5 yıllık yaşam beklentisi % 35 dir.

  Burunda veya sinüslerde meydana gelen bir Kanser ve etrafındaki dokular Ameliyat yoluyla alınır. Daha ileri bir tarihte, doktor kanserin tam anlamıyla ve bütünüyle alındığına kanaat getirdikten sonra, genellikle Plastik ameliyat yapılmaktadır.  < Konu Resmi..>


  Görülme sıklığı nedir?

  Burun ve sinüslerde yassı hücreli kanser ve lenfoma görülebilmektedir. Yassı hücreli kanser bunların %70 kadarını oluşturur ve en sık maksiller sinüste izlenir. Bunu %20 ile nazal kavite izler.

  Risk faktörleri ve risk grupları nelerdir?

  Yapılan bazı çalışmalar burun ve sinüs kanserlerinin toksik ve kimyasal madde soluması ile yakından ilişkili olduğu ve nikel işçileri, orman işçileri ve ayakkabı üreticilerinde sıklıkla ortaya çıktığını göstermektedir.

  Belirtileri nelerdir?

  En sık izlenen belirtiler burun tıkanıklığı, kanlı burun akıntısı ve yüzde ağrıdır. Bu belirtileri infeksiyonlardan ayırt etmek güçtür. Bu sebeple tıbbi tedavi ile gerilemeyen dirençli yakınmalarda ayrıntılı araştırma yapılmalıdır. Genellikle çoğu hastada teşhisten önce uzun süren bir sinüzit tedavisi hikayesi vardır. Tümör büyüdüğünde bazı ek şikayetler ortaya çıkar. Göze bası sonucu çift görme ve görme kayıpları ortaya çıkar. Çene hareketlerinde kısıtlılık çiğneme kaslarının tutulumu sonucudur. Giderek ağız içine yayılımlar, diğer kraniyal sinir tutulumları olabilir. Boyuna doğru lenf yayılımları ortaya çıkar.

  Evreleri nelerdir?

  Özellikle maksiller sinüs kanserlerinde medyal kantustan (iki göz kapağının birleştiği yerin burun kökü tarafı) mandibula köşesine kadar geçtiği varsayılan bir hat sinüsü infra (ön-iç) ve supra (arka-üst) kısımlara ayırır ve evrelemede kullanılan bir tanımlamadır.


  Burun ve sinüslerde yapılan ameliyatlar ne derece başarılıdır ?
  Selim tümörlerin ameliyatı genellikle başarılı olmaktadır. Kanserli ameliyatlarda başarı kanserin daha uzak dokulara yayılma derecesine bağlıdır. Ameliyat, kanser yayılmadan önce yapılırsa başarı oranı oldukça yüksektir. Hayat kurtarmak için tatbik edilecek modern cerrahî teknikleriyle burunun, yüzün, yanağın, ağız tavanının veya tabanının büyük kısımlarının alınması gerekebilir.

  Burun ve sinüslere yapılan radikal ameliyatlardan sonra dış görünüşü düzeltmek için estetik ameliyatlar yapılabilinmekte midir ?

  Evet. Modern estetik cerrahî teknikleriyle inanılmayacak derecede düzeltmeler elde edilinebilinmektedir.
   
Burun kökü kanseri nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Akciğer Kanseri Nedir

  Akciğer Kanseri Nedir

  akciğerde kitle akciğer kireçlenmesi nedir bronkoskopi nedir akciğerde kireçlenme akciğer kireçlenmesi Akciğer vücudumuzun oksijen gereksinimini sağlayan organımızdır. Her organ gibi akciğerimiz de birçok hücreden oluşur. Bu hücreler akciğerin normal olarak görevini yapabilmesi için ihtiyaç doğrultusunda bölünerek çoğalırlar. Akciğer kanseri, yapısal olarak normal akciğer dokusundan olan...
 2. Kanser Nedir Aciklama

  Kanser Nedir Aciklama

  kanser nedir kısaca kanser nedir kısa açıklama Kanser önemi giderek artan bir sağlık ve yaşam sorunu durumundadır. Ölüm nedeni olarak, kalp ve damar hastalıklarının hemen ardından gelmektedir. Batı toplumlarında her yıl 250-350 kişiden biri kansere tutulmaktadır. 60 yaşın üzerindeki gurupta ise kanser sıklığı çok artmakta 300 kişide 4-5 civarına yükselmektedir. Ülkemizde kesin istatistikler...
 3. kök

  kök

  Kök Rüyada kök , çocuk sahibi olunacağına yorumlanır. Rüyada kök , çocuk sahibi olunacağına yorumlanır
 4. KANSER NEDİR?Kanserin Nedenleri ?

  KANSER NEDİR?Kanserin Nedenleri ?

  karında şişlik kanserin nedenleri Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların (vücut içi ve dışındaki) onarılması amacıyla bu yeteneklerini kullanırlar. Fakat bu...
 5. Meyan kökünün faydaları saymakla bitmiyor

  Meyan kökünün faydaları saymakla bitmiyor

  Meyan kökü , dünyada en çok kullanılan bitki türlerinden biridir. Türkiye de ilaç kozmetik sanayinde kullanılsada en çok soğuk içecek olarak tanıyoruz. Severek tükettiğimiz colanın ana maddesi .Özelliklede güneydoğu yöresinde soğuk içecek olarak tüketilen meyan kökü mide rahatsızlıkları için bir şifa deposu. İçerdiği çok etkili maddenin yoğunluğu sağlımız üzerinde inanılmaz etkisi var. Meyan...

Sayfayı Paylaş