Burun tıkanıklığını açan doğal yöntemler

Uzman SühaN

Administrator
Burun tıkanıklığını açan doğal yöntemler
Burun Tıkanıklığının çok farklı sebepleri vardır. Bunun öncelikle sebebini bilmek gerekir. Eğer ki soğuk algınlığından dolayı burnumuz tıkanmış ise, öncelikle bol miktarda sıvı almak ve buhar solumak gerekir.

Burun tıkanıklığı, kişinin hayat kalitesini bozan, sıkıntı veren bir rahatsızlıktır. Hatta, zamanında müdahale edilmez ise, kişinin sağlığını da bozan bir rahatsızlıktır.
Kişi devamlı ağız solunumu yapmak zorunda kalır. Hal böyle olunca, sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonları, müzmin farenjit oluşur.

Horlama ve uyku bozuklukları, sabahları ağız kuruluğu yaşanır. Ses kalitesi bozulur ve burundan konuşulur. Akciğer ve kalp problemi olanların, durumları ağırlaştırır. Hatta, cinsel ve psikolojik sorunlar bile yaşanabilir.
Yani, burun tıkanıklığı deyip hafife almak lazım. Peki o zaman ne yapılmalı? Burun tıkanıklığı nasıl açılır? Bu rahatsızlığa ne iyi gelir?

5.jpg

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Yöntemler :
Yiyeceklerinize Baharat Koyun : Acı baharatlar refleks tepkisi yaratarak burnunuzu akıtır; sonuç anidir. Akış tıkanıklığa yol açmış olabilen tahriş maddelerini uzaklaştırır ve ayrıca tıkanıklığı kırmaya yardım eder.
Buharla Açın : Buhar solumak ürettiğiniz mukusu kırmanın ve tıkanıklığı bastırmanın en kolay yoludur. Ilık bir duş alabilir ya da çay ya da çorba gibi sıcak bir sıvıyı yudum yudum içebilirsiniz. Ya da yüzünüzün üst yarısına nemli bir havlu koyabilirsiniz. Sonra, üç-beş dakika sırt üstü yatın. Bunu günde iki ya da üç kez yapın.

Çinko Almaya Gayret Edin : Araştırmalar günde 50 mg çinko desteği almanın tıkalı sinüsleri açmaya yardım ettiğini gösteriyor.

Soğan ya da Sarımsak Koklayın : Bu yöntem mentollü spreyleri kullanmayla aynı şekilde etki yapar. Bir soğan ya da bir diş sarımsak koklamanız burun pasajlarını rahatsız eder ve sonra büzer, tıkanıklığı dindirerek.

Evde Tuzsu Sprey Hazırlayın : Bu spreyler sonsuza kadar kullanılabilir çünkü tıkanıklığı burun açıcı ilaçların yaptığı gibi zorla gidermiyorsunuz. Tersine tuzsu bir sprey burnunuzdaki zarları nemlendirerek rahatlık verir. Bu solüsyonu yapmak için ¼ çay kaşığı baking soda, ¼ çay kaşığı masa tuzu ve 22.8 gram suyu bir burun damlasının içine koyun. Bu solüsyonu gerektiği kadar sık kullanın.

Aromaterapiyi Tercih Edin : Nemlendiricinize, buhar yapıcınıza, diffüzörünüze birkaç damla okaliptus yağı koyun. En iyi sonucu almak için aygıtınızı damıtılmış suyla doldurun

Son düzenleme:
Geri