1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Burun Yanması Neden Olur?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Burun içindeki dokular oldukça hassastır. Bu yüzden alerjiler, havadaki yabancı maddeler veya alerjik rinit gibi nedenlerle burunda yanma sık sık ortaya çıkabilir.

  Alerjiler


  Burun içi yanması genelde solunan alerjenler nedeniyle ortaya çıkar. Bazı insanlar polen, toz, ev tozu akarları gibi maddelere karşı alerjiktirler. Bu duruma alerjik rinit adı verilir. Alerjik rinite sahip insanlarda bu maddeler burunda tahrişe ve rahatsızlığa neden olarak yanma oluşturabilir.
  < Konu Resmi..>

  Alerjik rinitin yaygın diğer belirtileri şunlardır:

  Çok hapşırma
  Burun akıntısı
  Burun kaşıntısı
  Göz sulanması
  Havanın Kuru Olması
  Burun sağlığı için burnun nemli kalması çok önemlidir. Burnun içindeki mukus dokusu her zaman neme ihtiyaç duyar. Hava kuru olduğunda ya da mukus dokusunun salgıladığı mukus yetersiz olduğunda, havadan solunan maddeler burnu kolayca tahriş ederek burun içinde yanmaya neden olabilir.

  Enfeksiyonlar
  Burun dokularının iltihaplanmasına rinit adı verilir. Bazılarına bir enfeksiyon, bazılarına ise alerjiler veya ikisi birlikte neden olur. İltihaplanmalar virüsler, bakteriler veya mantarlar nedeniyle ortaya çıkabilir.Örneğin, soğuk algınlığı aslında burun dokularının enfeksiyon kaparak, iltihaplanmasıdır. Diğer üst solunum yollarının bir belirtisi olarak da burunda yanma sık sık ortaya çıkar.

  Havadaki Tahriş Edici Maddeler
  Sigara dumanı, toksik gaz ve diğer hava kirliliği yaratan maddeler solunduğunda burunda yanmaya neden olabilir.

  Güçlü Kokular
  Bazı kokular havadaki tahriş edici diğer maddeler gibi burun yanmasına sebep olabilir. Bunlar parfümler, deoderantlar, deterjanlar ve diğer kimyasallar olabilir.

  Burunda Yabancı Madde Olması
  Genelde küçük çocuklar burunlarına yabancı maddeler sokarak, burunlarını tahriş edip, yanmadan şikayet edebilirler.

  Burun Spreyleri
  Burun spreyleri birçok problem için kullanılabilir. Bunlar antihistamin, dekonjestanlar, tuz veya steroid içerebilirler. Normalde problemi düzeltmek için kullanılan bu maddeler bazen burun içindeki dokuyu tahriş ederek yanmaya sebebiyet verebilir.

  Burun Yanması Tedavisi
  Burun yanmasının tedavisi tamamen altta yatan nedene bağlı olarak yapılır:

  Tahriş Edici Maddelerden Uzak Durmak
  Polenler, tozlar, hava kirliliği oluşturan maddeler, sigara dumanı veya parfüm gibi kokuların hepsi burunda yanma oluşturabilir. Bunlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalısınız.

  Antihistamin Damlalar
  Eğer alerjilerin neden olduğu bir yanmada şikayetçiyseniz, antihistamin damlalar işe yarayacaktır.

  Burnu Nemli Tutmak
  Burnun nemli kalmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için bulunduğunuz ortamda hava nemlendirici kullanabilirsiniz. Ya da burnu nemlendirici damlalar işinize yarayabilir.


   
Burun Yanması Neden Olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İdrar yanması neden olur

  İdrar yanması neden olur

  idrar yanması nasıl geçer idrarda yanma idrar yanması neden olur yanmasi idrar yanması neden olur, nedenleri, nasıl geçer, tedavisi, nedir, ne iyi gelir Merhaba Melek'ler... Bu yazımızda idrar yanması ve nedenlerini, ayrıca tedavi yöntemlerini bilgilendiriyoruz sizlere... Kadınların sık yaşadığı idrar yolu enfeksiyonu sistitin oluşma nedenleri, tedavisi ve alınabilecek önlemler... İdrar...
 2. Sabahları Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

  Sabahları Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

  sabahları burun tıkanıklığı sabahları burun tıkanıklığı sebepleri sabahları burun tıkanıklığı nedenleri Sabahları kalktığınızda burnunuz tıkanıyor, nefes almakta zorluk çekiyorsanız bu makalemizde bu rahatsızlığın nedenleri ile ilgili bazı bilgiler vermek istiyoruz sizlere.. :) Burun Tıkanıklığı pek çok nedenle ortaya çıkabilen, bazıları için hafif şikayetler oluştururken kimileri bu...
 3. Sabahları Mide Yanması Neden Olur?

  Sabahları Mide Yanması Neden Olur?

  Sabahları Mide Yanmasının tedavisi Sabahları Mide Yanması hakkında bilgi Sabah uyandığınızda mideniz cayır cayır yanıyor mu melekler ? Mideniz ağzınızda gibi mi hissediyorsunuz? Sebepleri hakkında bilgi sahibi olmak için makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz melekler.. Mide yanması, bir mide enzimi olan mide asidinin yemek borusuna doğru ilerleyerek burada yanma ve ekşime hissini...
 4. Mide Yanması Neden Olur?

  Mide Yanması Neden Olur?

  midem yanıyor ne yapmalıyım,mide yanması niye olur,mide yanmasının sebepleri,mide yanması tedavisi,mide yanması nasıl önlenir,mide yanması hakkında bilgiler, Göğüs kafenizde yanma ile ağzınızda hissettiğiniz acı ve ekşi tat “mide yanması (ekşimesini)” olarak tanımlanır. Mide yanması nasıl oluşur? Yemek yediğimizde, yiyecekler ağzımızdan özafagus yoluyla mideye iletilir. Özafagus ve mide...
 5. Mide yanması neden olur ?

  Mide yanması neden olur ?

  mide yanması nedir,mide yanması niye olur,mide yanması belirtileri,mide yanmasına ne iyi gelir,mide yanması tedavisi,mide yanması nasıl giderilir,mide yanması nasıl geçer, Mide yanması; mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması sonucu yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan yanma, ekşime hissidir. Yemeklerden sonra mide yanması şikayetiniz varsa öncelikle buna neden olan...

Sayfayı Paylaş