Bütçeyi Meclisten Önce IMF Görecek!

  • Konbuyu başlatan Bilge Gökçen
  • Başlangıç tarihi
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Bütçeyi Meclisten Önce IMF Görecek!
Uluslararası Para Fonu (IMF) heyetinin Türkiye’ye ziyareti ile 2009 bütçesinin sunumu yine aynı takvime rast getirildi.

Anayasa gereği 17 Ekim’de Meclis’e sunulmak zorunda olan bütçe program rakamları 16 Ekim’de Türkiye’ye gelecek IMF ekibi gördükten sonra Meclis’e sunulacak. Böylece IMF Türkiye Masası Şefliğine atanan Rachel van Elkan, bütçeyi milletvekillerinden önce görecek.

Krizle bakış değişti

Tam 9 yıl süren stand-by döneminin ardından başlatılan "program sonrası izleme" aşaması için Türkiye’ye gelecek IMF heyeti ile Türk ekonomisinin 2009 yılı makro ekonomik hedefleri ve bütçe rakamları tartışılırken, olası "ihtiyati stand-by" anlaşmasının çerçevesi de çizilecek. Ekonomiyi yöneten pek çok yetkilinin IMF ile krediye dayalı bir anlaşmaya ihtiyaç bulunmadığını ifade etmesine karşın, küresel kriz bakış açısını değiştirdi. IMF ile yapılacak yeni bir anlaşmanın "2009 bütçesinin kredibilitesini arttıracağı" belirtiliyor.

Dört yıldır YTL üzerinden hazırlanan bütçe rakamları, 1 Ocak’ta TL geçileceği için TL üzerinden hazırlanıyor. Başta Maliye olmak üzere ekonomi bürokratlarının üzerinde çalıştığı 2009 bütçe tasarısında 202 milyar TL vergi hedefi, 261 milyar TL de bütçe büyüklüğü öngörülüyor. Geçen yıl Meclis’e sunulan üç yıllık bütçe tahmininde 2009 yılı vergi gelirleri 188.2 milyar TL olarak belirtilmişti. 12 milyar TL’lik hedef artışının, Maliye’nin önümüzdeki sene yeni vergi alanları bulup uygulayacağı anlamına geldiği belirtiliyor.

Önemini kaybetti
2001 krizi ve stand-by anlaşmaları döneminde yüzde 6.5’te sabitlenen ve mali performansın ölçülmesi için büyük önem taşıyan faiz dışı fazla, eski önemini yitirdi. Geçmiş yıllarda IMF’nin tutturulamadığı zaman krediyi serbest bırakmadığı faiz dışı fazla hedefinin yeni bütçede en fazla yüzde 3 olması bekleniyor. Küresel krizinn Türkiye için en doğrudan etkisinin görüleceği alan olarak kabul edilen büyüme hedefi bir puan aşağıya çekildi. Daha önce yüzde 5 olarak planlanan büyüme hızı oranının yeni bütçe tasarısında yüzde 4 olarak yer alacağı öğrenildi.

Hurriyet
 

Benzer İçerikler

Üst