1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Büyük kumkuşu (Knot) Hakkında Bilgi

  Konu, 'Kuş Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Büyük kumkuşu(Knot)Büyük kumkuşu(Knot) Hakkında  [​IMG]  Tanımı
  Scolopacidae (Çullukgiller) ailesine dahil büyükçe ve tıknaz bir kıyı kuşudur. Büyük boyuyla ilk bakışta gümüş yağmurcuna benzeyebilir ancak daha uzun gagası ve uçuşta beliren beyaz koltuk altı tüyleriyle ayırt edilir. Üreme dışı giysisinde gridir, diğer kumkuşlarından gri kuyruğu ve desenli kuyruk sokumuyla ayrılır. Kiremit kızılı üreme giysisinde kızıl kumkuşu dışındaki türlerden ayrılır. Genci daha kahverengimsi ve sırtı da daha pulludur.


  Habitatı
  Özellikle kıyısal çizgileri tercih eden bir türdür. Nehir ağızları, deniz kıyıları vb. kum ve çamur düzlüklerinde beslenirler. Ülkemizde göç zamanı geçiş yaptığı gibi kışın da görülebilir.

  Beslenme
  Temel besin grupları deniz omurgasız ve kabuklu canlılarıdır. Üreme döneminde besin öğelerini daha çok eklembacaklılar, larvalar ve örümcekler oluşturur. Kışın ise besin öğelerini çift kabuklular (midye vb.) - (Bivalvia), karından bacaklılar (Gastropoda) ve küçük yengeçler oluşturur.


  Biyolojisi
  Büyük Kumkuşunun bilinen 6 alttürü vardır. Ülkemizde de görülen Avrupa alttürü Calidris canutus canutus’dur. Kuzey Tundralarında ürer ve üreme zamanı tüylerinde kızıllaşma görülür. Hem erkek hem de dişi kuluçkaya yatar. Kışın gri renkli tüy örtüsüne sahiptir. Kıyı çizgilerinde büyük sürüler halinde beslenirler.


  Göçü
  Uzun mesafe göçücüleridirler. Büyük Kumkuşunun bölgemizde yer alan alttürünün göç hareketi kuzeyde Rusya ile güneyde Afrika kıyılarını kapsar. Kışı büyük oranda orta noktada yer alan Avrupa kıyılarında büyük sürüler halinde geçirirler.


  Popülasyon
  Dünya populasyonunun önemli bir kısmı Avrupa’da kışlar. İngiltere’de 250.000-300.000 bireyin, İrlanda’da 25.000-50.000 bireyin, Fransa’da 17.500 bireyin ve Hollanda’da 20.000 ila 60.000 bireyin kışladığı bilinmektedir. Bu rakamlar türün dünya populasyonunun yaklaşık üçte ikilik kısmına tekabül etmektedir.


  Davranışları
  Bilinen en büyük özelliği kışı büyük sürüler halinde kıyılarda beslenerek geçirmesidir. Tipik kumkuşu beslenme hareketine sahiptir; hızlı ve sürekli hareket halinde beslenir. Uzun mesafeler kat ettikleri göç zamanlarında ağırlıklarının yarısını kaybettikleri bilinmektedir.

   
Büyük kumkuşu (Knot) Hakkında Bilgi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Büyük kamışçın (Great Reed Warbler) Hakkında Bilgi

  Büyük kamışçın (Great Reed Warbler) Hakkında Bilgi

  Tanımı Türün yetişkininin sırtı çizgisiz kahverengi-siyah, göğsü sarı-kahve ve beyaz, gözpınarı siyahımsı, kaşı krem rengi ve belirgindir. Büyük ve basık kafası, iri ve uzun gagasının alt ucundaki siyah bölge belirgin özellikleridir. Dişi ve erkek birbirlerinden ayırd edilemezse de gençlerin göğüs rengi daha parlak ve zengindir. Çok değişik olan ve uzaklardan duyulabilen ötüşü de...
 2. Solaryum Cihazlarındaki Büyük Tehlike hakkında bilgiler burada melekler!

  Solaryum Cihazlarındaki Büyük Tehlike hakkında bilgiler burada melekler!

  Solaryum Cihazlarındaki Büyük Tehlike Solaryum cihazlarının cilt kanserine etkisi Merhaba Sevgili Melek'ler, bir çok kadının bronz bir tene kavuşmak için, güzellik adına solaryumu tercih etmesi, sağlığını riske atması demek Melek'lerim. Avrupa’da yapılan bir araştırma, güzellik uğruna kullanılan solaryum cihazlarının cilt kanserine davetiye çıkardığını ortaya çıkarmış. biz de bu...
 3. Oktay İybar Hakkında Bilgiler

  Oktay İybar Hakkında Bilgiler

  oktay iybar oktay iybar kimdir Sevgili melekler, dün hayata gözlerini yuman gazeteci Oktay İybar, başarılı oyuncu Demet Akbağ'ın babasıdır. 1938 yılında Denizli'de doğdu. Mesleğe 1960 yılında Hürriyet Gazetesi'nin Denizli Muhabiri olarak başladı, Tercüman ve Sabah Gazetelerinde çalıştı. 24 Haziran 2013 tarihinde 75 yaşında İstanbul'da hayatını kaybetti..
 4. Kapatıcı Kullanımı Hakkında Bilgiler

  Kapatıcı Kullanımı Hakkında Bilgiler

  kapatıcı kullanımı, kapatıcı nasıl kullanılır, kapatıcı kullanımı Sevgili melekler, çeşitli etkenlerle meydana gelebilen cilt lekeleri, sivilce izleri ve güzelliğinize gölge düşüren tüm kusurları kozmetikleri sayesinde kolaylıkla kapatılabilir. Böyle durumlarda kullanılan kapatıcılar, pudra, fondöten ve gözaltı kapatıcılarıdır. Bu sayfamızda sizlere kapatıcıları nasıl kullanmanız gerektiği...
 5. Hristiyanlık hakkında bilgiler

  Hristiyanlık hakkında bilgiler

  İncil’de Allah’ın bir olduğu, Hazret-i İsa’nın, Allah’ın kulu ve Resulü olduğu yazılı idi. Hazret-i İsa’nın hak olan dini, az zaman sonra Yahudiler tarafından sinsice değiştirildi. Yahudi Bolüs [Pavlos], İsevi görünerek, hakiki İncili yok etti. Sayısız İncillerin yazılmasına sebep oldu. Büyük Kostantin, bütün İncilleri birleştirmek için, miladi 325’de, İznik’te 319 papazı toplayıp, yazdırdığı...

Sayfayı Paylaş