1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Büyümenin temel taşı protein

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  insan yaşamında büyümenin en hızlı olduğu yaş protein içeren besinler, proteinin görevleri, proteinin faydaları, proteinin yapısı, proteinin önemi

  protein kelimesi yunanca kökenli olup, “birinci dereceden önemli” anlamına gelir. Gerçekten de çocuk beslenmesinde sağlıklı büyümenin olmazsa olmazıdır. İsminin anlamını fazlasıyla hakeder.


  Protein yaşayan hücrelerin temel yapısını oluşturur. Protein olmadan hücrelerin gerektiği gibi büyümesi ve onarılması mümkün değildir.

  Proteinin insan ve hayvanların yaşamında iki önemli görevi vardır:
  • Büyümeyi sağlamak

  • Ölen, bozulan, eskiyen hücreleri onarmak ve yenilemek

  Başlangıçta bir hücre olan ceninin anne rahmine düşüp 3-3 buçuk kiloluk bir bebeğe dönüşmesi için çok miktarda proteine ihtiyacı vardır. Bebek doğduktan sonra ise vücudu ve özellikle beyni hızla büyümeye devam eder. Bu hızlı büyümeyi karşılayabilmek için aynı oranda proteini vücuda almak gerekir.

  İlk 6 ay anne sütü bebeğin ihtiyacı olan proteini karşılar. Ancak bu aydan sonra çocuğun beslenmesine proteinli gıdaları eklemek gerekir. Bir yaşına kadar çok hızlı olan büyüme, bir yaşından sonra biraz yavaşlasa da, ilk yıllar insan yaşamında en hızlı büyümenin olduğu yıllar… Ayrıca ergenlik ve adolesan dönemlerinde de sağlıklı beslenme alışkanlıklarının oluşması için bu yıllarda edinilen alışkanlıklar önemli.

  İnsanlar erişkin yaşa geldikleri zaman artık büyümezler, yani boyları uzamaz, sadece şişmanlarlar. Fakat bu zamanda vücutlarında birçok kısım, hücre eskiyip harap olur. Örneğin kandaki bir tek eritrositin (kırmızı kan hücresi) ömrü sadece 120 gündür. Bunun yerine yenisinin yapılması gerekir ki bu da proteinle olur.

  Çocuklarda da eskiyen zamanını dolduran hücreler vardır. O halde çocuklarda hem BÜYÜME İÇİN, hem de ONARIM ve YENİLEME İÇİN proteine ihtiyaç vardır.

  Kesilen bir saçın, yaralanan yanan bir dokunun, derinin tamire ve yenilenmeye ihtiyacı vardır.

  Hastalıklarda da birçok hücre zarar görür. Bundan dolayı da hastalandıklarında çocukların zayıfladıkları, büyümelerinin yavaşladığı görülür. Bu yüzden hasta insanların özellikle hasta çocukların daha fazla proteine ihtiyaçları vardır.


  Protein kaynakları iki temel gruba ayrılır:
  • Hayvansal proteinler

  • Bitkisel proteinler
  Hayvansal proteinler; daha çok aminoasite sahiptir. Net protein kullanma oranı daha yüksektir. Vücudumuzdaki proteinlere daha çok benzerler. Hücre yapımında daha etkilidirler.

  Günlük protein ihtiyacı

  Erişkinlerin günlük almaları gereken protein miktarı kilo başına bir gramdır. Yani 60 kilo olan bir insanın alması gereken protein miktarı 60 gramdır.

  Bebek ve çocukların günlük protein ihtiyacı erişkinlere oranla daha çoktur. Bebek ve küçük yaştaki çocukların kilo başına günlük ihtiyaçları 2,5 -3,5 gram kadardır. Büyük çocuklarda ise bu oran 1,5 – 2 gram olur.


  Başlıca protein kaynakları

  • Anne sütü
  • Kırmızı ve beyaz et
  • Balık
  • Yumurta
  • Süt ve süt ürünleri
  • Patates, pirinç, soya fasulyesi
  • Buğday, mısır,bezelye

   
Büyümenin temel taşı protein konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. temel

  temel

  bi gün temel yolda gidiyomuş eşi ve arkadaşlarıylayolda polis durdurmuş sayın sürücü trafik kuralların auyduğunuz için 500 ytl ödül kazandınız ne yapacaksınız bu parayı demiş temelde ehliyet alırım demiş gülerek eşi bizim temel içince hep böle sapıtır demiş arkadaki arkadaşı ben size demedimmi çalıntı arabayla yola çıkmayalım diye arkadan bagajdan ses gelir daha sınırı geçmedikmiiii:laugh:
 2. Beze Büyümeleri

  Beze Büyümeleri

  hamilelikte koltuk altı bezesi Beze Nedir? Nerelerde Bulunur ? Bezelere Ne Zaman Dikkat Edilmeli ve Hastalık Yönünden Araştırılmalı ? Beze Büyümelerine Eşlik Edebilen Bulgular Nelerdir ? Boyun Bölgesi Bezelerinin Nedenleri Nelerdir ? Vücudun Birçok Yerinde Birden Görülen Beze Büyümeleri Neden Olabilir? Beze Büyümeleri Nasıl Takip Edilmelidir ? Beze Nedir? Nerelerde Bulunur ? Bezeler...
 3. protein

  protein

  Günde 4 porsiyon Proteinler insan hücrelerinin yapıtaşı olan aminoasit dene maddelerden oluşur. Araştırmalar anne adayının gerekenden az protein almasının, tıpkı az kalori alması gibi düşük doğum ağırlıklı bebek doğumuna neden olduğunu göstermiştir. Bu nedenle gebeler günde en az 60-75 gr. Protein almalıdır. Yüksek riskli gebeliklerde önerilen miktar, günde 100 gr’dır ve gebeliğin yüksek...
 4. Proteİn Senaaaİ

  Proteİn Senaaaİ

  BİYOLOJİK ŞİFRE: Biyolojik şifre DNA’ da depolanmıştır. Genetik dil dört harflidir, yani DNA üzerinde dört çeşit nükleotid bulunur. Bunlar A,T,G,C ‘dir. Yeryüzünde 20 çeşit aminoasit vardır. DNA’ daki 1 nükleotid 1 aminoasit şifresi olsa 41 = 4 çeşit aminoasit şifresi 2 nükleotid 1 aminoasit şifresi olsa 42 = 16 çeşit aminoasit şifresi senaaalenirdi. 4 aminoasit açıkta kalır. Bunun için...
 5. Evrimin Temel Taşı: RNA

  Evrimin Temel Taşı: RNA

  1960'lı yıllarının ortalarında Houston (Texas), Baylor Üniversitesinde farmakolog olan Prof. Georges Ungar ilginç bir seri deneme yapmıştır. Fanus içerisine kapatılan beyaz bir fare, belirli aralıklarla fanusun üzerindeki bir gonkla rahatsız edilmekteydi. Fakat fare alışmaya yatkın bir hayvandır. Günler ve haftalarca devam eden bu gonk sesine belirli bir süre sonra alışmaya başlamıştır. Bu...

Sayfayı Paylaş