buyurr bakalım ...

ßeLeN

Paylaşımcı Melek
Üye
buyurr bakalım ...
Kızlar size üç beş tane zeka sorusu buyrun canınız sıkıldıkca ugrar çözmeye çalışırsınız. (hatta itiraf edim bı ikisini bende hala çözemedim :s çok zor ama ....)

homepage_image.jpg

Kaç üçgen, kaç dörtgen ?

homepage_image.jpg

500 metrelik tarla
Babası Sezai’yi bir tarlaya götürür. "Sana 500 metrelik bir ip veriyorum. Bu iple çevireceğin dörtgen şeklindeki tarla parçası senin olacak" der ve gider. Sezai hemen Zekai’yi yardıma çağırır. Birlikte 500 metrelik iple gerçekleştirilecek en çok alanı elde etmeyi başarırlar. Nasıl bir çözüm bulurlar?

Kutudaki olta
Sezai ailesiyle yaz tatiline çıkar. Bir adaya giderler. Zekai evinde kalmıştır. Arkadaşının evde kalmasına üzülen Sezai, adada rastladığı bir balıkçıdan 1,5 metre boyunda bir olta satın alıp arkadaşına hediye etmek ister. Bir güzel paketleyip postaneye götürür.Ancak postane görevlisi 1 metreyi geçen eşyaları taşıyamayacaklarını söyleyip hediyeyi kabul etmez. Biraz düşünen Sezai hediyeyi tekrar paketler ve görevliye götürür.Postane görevlisi bu kez kabul eder. Sizce Sezai ne yapmıştır? (Olta hiçbir şekilde katlanmaz ve bükülmez)

Sihirli çiçek
Nilüfer çiçeği her gün iki katı kadar büyüyor. Sezai ve Zekai Bolu'ya gidip Abant gölüne nilüfer çiçeklerinden bir miktar bırakırlar. Çiçekler gölün yarısını 25. günde kaplarsa, tamamını kaç günde kaplar?

Uzay yürüyüşü
Günün birinde Zekai ve Sezai uzay aracına atlayıp uzaya giderler. Uzun bir yolculuktan sonra, uzayda yürüyüş yapmak isterler.Bir çırpıda uzay giysilerini üstüne geçiren Zekai'nin amacı doğuya gitmek, Sezai'nin isteği ise batıya yürümektir. Bir türlü karara varamayan iki kafadar, yazı-tura atmaya karar verirler. Yazı gelirse Zekai, tura gelirse Sezai kazanacaktır. Zekai para atışını yapar. Bizim iki kafadar hangi yöne giderler?

Moderatör tarafında düzenlendi:
sorular harikaymış teşekkürler belen :) şimdilik son soruya dair bir fikir yürütmeye çalıştım.eğer işleri yazı turaya kaldıysa sonsuza kadar o uzayda kalacaklardır :) çünkü uzayda oldukları için parayı atarlar ama yer çekimi yoksunluğundan dolayı yere düşmez bu nedenle nereye gideceklerine karar veremezler gibi geldi bana :)

sihirli çiçekler için de deneme yanılma yöntemine başvurdum. diyelim sezai ve zekai 1 çiçek bıraktı. çiçekler her gün şu şekilde büyüyecekler. 1-2-4-8-16-32..... ve bu günleri 25 değil de 6. günde yarısını kaplamış gibi düşünelim. 25 günü hesaplamaya kalkarsak işin içindne çıkmamız güçleşir. 6 günde gölün yarısını yani 32 çiçek olarak kaplamıştır. bu da demektir ki gölün yarısı 32 çiçekle kaplanabiliyor. o halde diğer yarısını kaplamak için 32 çiçeğe daha ihtiyaç var. çiçekler her gün iki katı büyüdüğüne göre sadece bir günde diğer yarısını kaplar :) diğer bir deyişle 26. günde tüm göl nilüfer çiçekleriyle kaplanmış olur.

çözdükçe çözesi geliyor insanın :) 500 metrelik ip sorusuna da şöyle bir çözüm düşündüm. sezainin ulaşabileceği en geniş alan, elindeki iple oluşturacağı karenin alanıdır. bu da 15625 metre kareye tekabül ediyor (evet üşenmedim hesapladım :p )

sorular harikaymış teşekkürler belen :) şimdilik son soruya dair bir fikir yürütmeye çalıştım.eğer işleri yazı turaya kaldıysa sonsuza kadar o uzayda kalacaklardır :) çünkü uzayda oldukları için parayı atarlar ama yer çekimi yoksunluğundan dolayı yere düşmez bu nedenle nereye gideceklerine karar veremezler gibi geldi bana :)

Tebrik ederim canım....

Geri