1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Buz pateninin icadı, Buz Patenini Kim Buldu

  Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Bu yazı : Buz pateninin icadı, Buz Patenini Kim Buldu içerik kısaca.. buz pateni nezaman icat edildi, buz patenini kim icat etti, buz pateni ne zaman bulundu Buz pateninin icadı, Buz Patenini Kim Buldu içerik kısaca.. buz pateni nezaman icat edildi, buz patenini kim icat etti, buz pateni ne zaman bulundu gibi merak edilen bilgileri içermektedir.
  Buzda Dans yarışması ile herkes tarafından ilgi gören buz patenini sizce kim, hangi tarihte bulmuştur Melek'lerim? Bilmiyordunuz ve merak da ettiniz değil mi? O halde buyrun :)

  < Konu Resmi..>  buz pateni nezaman icat edildi, buz patenini kim icat etti, buz pateni ne zaman bulundu


  Buz pateninin tarihi Finlandiya’da 4000 yıl önce başladı. Buz Pateni kim tarafından ve hangi amaçla icat edildi tam olarak bilinmemektedir. Patende kullanılan çelik bıçaklar 13. yüzyıl civarında kullanılmaya başlanmıştır. Bazı tarihçiler buz pateninin 14. yüzyılda Avrupa’da başladığını iddia etmektedirler. Her durumda, buz pateni hem soylular ve hem de halkın ortak sporu olmuştur. Kral II James Hollanda’ya yaptığı bir ziyaret sırasında buz patenini yapan insanları görmüş ve İngiltere’de de yaygınlaşmasına öncülük etmiştir.
  Özellikle Rönesans’ın başlamasıyla, buz pateni kıta çapında Avrupa’ya yayıldı. Çeşitli sanat eselerinde paten yapan insan figüleri yer aldı. Rönesans boyunca, buz pistleri yapılmaya ve kullanılmaya başladı. Imparator II Rudolf özellikle kendisi paten yapmak için bir pist yaptırdı.

  Bu zevkli sporu yapan diğer soylular Fransa Kralı XVI Louis ve III Napoleon olarak tarihe geçti. Avrupa’nın bazı bölümlerinde buz pateni aristokratlar ile sınırlı kalsa da sonunda buz pateni çok geniş kitlelere uzandı.

  1500′lerin sonuna doğru, buz pateni ve kıta çapında bilinir ve yapılı olmuştu. 1642 yılında Edinburgh Paten Kulübü kuruldu. İlk zamanlar zevk için yapılan bir faaliyet olarak başlamış olmasına karşın, sonunda bir sportif yarışma halini aldı. 1760 yılında çeşitli yarışmalar düzenlendi ve İngiltere’de çok popüler bir spor halne geldi.

  İngilizler Amerika’ya yerleşirken, onlarla birlikte bu spor da taşıdı. 1800 lü yıllar boyunca, buz pateni yavaş yavaş ABD’de popüler oldu. 1889 pateni tarihinde ilk dünya şampiyonası Hollanda’da yapıldı.

  Metal kelepçeli patenler Philadelphia’da 1848 yılında icat edildi. Çok kısa bir zaman içerisinde patenciler tarafından kullanılmaya başlandı. 1870 li yıllarda yapay buz pateni pisti İngiltere’de kuruldu.

  1914 yılından sonra buz pateni ile ilgili sayısız yenilik tanıtıldı. Firmalar arasındaki rekabet, çok çeşitli ürünlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Bugün bile kullanılan ve düşme sırasında başınızı korumak için kasklar üretildi.

  Kökeni ve geçmişi hala tartışma konusu olsa bile Buz pateni dünyanın birçok yerinde popülaritesini hep koruyan bir spor dalı olmuştur.


   
Buz pateninin icadı, Buz Patenini Kim Buldu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ehliyeti kim buldu, Ehliyetin icadı

  Ehliyeti kim buldu, Ehliyetin icadı

  Ehliyeti kim buldu, Ehliyetin icadı, Ehliyet nasıl bulundu, Ehliyet ne zaman icat edildi, Ehliyeti ilk kim icat etti, Ehliyet hakkında bilgi ve merak edilen bir çok şey bu yazımızda yer almaktadır. Eskiden ehliyet sahibi olan kişilerin sayısı, günümüzde ki rakkamdan elbette ki çok çok daha azdı. Günümüz de ise 18 yaşına girmiş her reşit breyin cebinde ehliyet görmek gayet mümkün Melek'lerim...
 2. Pusulayı kim buldu, pusulanın icadı

  Pusulayı kim buldu, pusulanın icadı

  pusula hakkında bilgi, pusulayı kim icat etti, pusula nasıl icat edildi, pusula ne zaman icat edildi, pusula hangi tarihte bulundu, bu yazıda bu bilgiler yer almaktadır. Pusulayı kim buldu ve pusula ne işe yarar, nasıl kullanılır, pusula ile yön nasıl bulunur diye merak ettiğiniz herşeyin cevabı bu yazımızda yer almaktadır Melek'lerim :) Demir bir çubuğun kuzeye dönmesini sağlayan...
 3. Kubbeyi kim buldu , kubbenin icadı

  Kubbeyi kim buldu , kubbenin icadı

  Bu yazı: Kubbeyi kim buldu , kubbenin icadı, kubbe ne zaman bulundu, kubbe nasıl bulundu, kubbenin bulunuşu, kubbeyi ilk kim yaptı gibi bilgiler içermektedir. Sevgili Melek'ler, kubbe hakkında merak ettiğiniz tüm soruların, yanıtlarını bu yazımızda bulacaksınız :) Üç boyutlu kemer de diyebileceğimiz kubbe, Romalılar tarafından bulunmadan önce, binaların çatıları düz, odalar da dörtgen...
 4. Operayı kim buldu, operanın icadı

  Operayı kim buldu, operanın icadı

  Bu yazı: Operayı kim buldu, operanın icadı içerik kısaca.. opera ne zaman bulundu, opera kim tarafından bulundu, ilk opera ne zaman sahnelendi İlk opera hakkında bilgiler içermektedir. Opera seven Melek'lerimiz için, bu yazımızda operaya dair olan tüm meraklar giderilecektir :) opera ne zaman bulundu, opera kim tarafından bulundu, ilk opera ne zaman sahnelendi İlk opera “Dafne” adlı...
 5. Alfabeyi kim buldu, Alfabenin icadı

  Alfabeyi kim buldu, Alfabenin icadı

  alfabeyi kim buldu alfabeyi kim bulmuştur ilk alfabe buldu ilk latin alfabesini Bu yazı: Alfabeyi kim buldu, Alfabenin icadı içerik kısaca.. Alfabenin icadı, alfabe ne zaman bulundu, alfabeyi ilk kim buldu, alfabe hangi tarihte bulundu hakkında merak edilen bilgileri içermektedir. Sevgili Melek'ler, alfabeyi ilk kim ve hangi tarihte bulmuştur diye merak ediyor musunuz? O halde buyrun...

Sayfayı Paylaş