1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  ÇağıN haStalığı uNutkaNlık..

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Balık hafızalı olmak istemiyorsanız dikkatle okuyun!
  Yalnızca yaşlananlarda değil artık gençlerde de rastlanan bir sorun bu: Sizin de en samimi arkadaşınızın adını hatırlayamadığınız, buzdolabından çıkardığınız süt şişesini evrak dolabına koyduğunuz veya masanızın üstündeki eşyaları kaybettiğiniz zamanlar olmuyor mu?

  Unutkanlık, başta komik gibi görünse de insanın moralini bozan bir durum. Hafızamız sayesinde, yıllar içinde biriktirdiğimiz anılar sayesinde kim olduğumuzu biliyoruz. Başka bir deyişle, bizi biz yapan şey sahip olduğumuz hafızamız. Sabah uyandığımızda kim olduğumuzu hatırlayabilyor ve hayatımıza kaldığımız yerden devam edebiliyorsak, bunu hafızamıza borçluyuz.

  İşte bu nedenle hafızamızın zayıflaması, bizi biz yapan şeylerin zayıflaması anlamına geliyor.

  YENİ BİR SEKTÖR DOĞUYOR

  Beyindeki bozulmalar ve hafıza kayıpları sayesinde minik bir endüstri oluştu. Q10 koenzimi, ginseng ve bacopa gibi doğal sağlık ürünlerinin yanısıra bilgisayar destekli beyin-bakım ürünleri de mevcut.
  Mesela Nintendo’nun 20 dolar etiketli ‘Brain Age 2’ adlı popüler bilgisayar oyunu basit matematik ve hafıza egzersizleri içeriyor. Posit Science ve MindFit gibi firmaların çıkardığı çeşitli bilgisayar tabanlı zihin egzersiz paketlerinin fiyatları birkaç yüz doları buluyor. Ya da ayda 10 dolar gibi bir ücret karşılığında Lumosity.com ve Happy-Neuron.com gibi sitelere üye olarak size sunulan çeşitli zihin egzersizlerinden yararlanabilirsiniz.

  Bir zamanlar dünyayı saran sağlıklı yaşam çılgınlığı hala çok etkin şekilde varlığını sürdürüyor. Sağlıklı ve zinde bir yaşam için sağlık klüplerine üye olan Amerikalılar her ay 16 milyar doları bulan aidatlar ödüyorlar. Yakın gelecekte ‘zihinsel sağlık’ sektörü de benzer cirolara ulaşabilir.

  Henüz çok küçük bir oranda seyretse de yılda %50 büyüyen ‘zihinsel egzersiz’ ürünleri pazarının 2015’te yılda 2 milyar doların döndüğü bir sektöre dönüşmesi bekleniyor.

  BABY-BOOMERS NESLİ YAŞLANIYOR
  İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra doğan neslin (baby boomers) talepleri çok uzun süredir devam eden pazar araştırmalarına konu olmuştu. Şimdiyse bu neslin ‘korkularını’ paraya dönüştürme zamanı geldi. Doktorların ve genetikçilerin zaten geniş çapta ay oynattığı bu sektörde şimdilerde bilgisayarcılar kendilerine geçim kapısı arıyor.

  Şu aralar 60’lı yaşlarının başlarında olan baby-boomers neslinin ise endişelenmek için haklı nedenleri var. Alzheimer hastalığının teşhis ve tedavisi için henüz yeterince klinik ve laboratuar testleri yapılmadığı için insanlık henüz bu hastalığı yeterince tanımıyor. Doktorlar teşhis koymak için yalnızca belirtileri dikkate alıyorlar ve bu belirtiler ise yaşlılıkla ortaya çıkan ‘beyinsel hasar’ların giderek yaygınlaştığını gösteriyor.

  2050 yılına gelindiğinde nüfusun %3 ile 4’ünün Alzheimer hastalığına yakalanacağı düşünülüyor. 50 yaşını aşan insanların ‘unutkanlık’ sorununu giderek artan bir ciddiyetle ele almalarında haklılık payı var.

  MODERN HAYAT GENÇLERİN ZİHİNLERİNİ BOZUYOR
  Modern dünyanın hareketli ve karmaşık yapısı insanın hafızasını çok yoruyor. Daha önceki nesillerle kıyaslanamayacak ölçüde veri bombardınana tabi tutuluyrouz. Giderek artan televizyon yayınları, her gün sayıları katlanarak artan internet sayfaları.. ve bütün bu medya çeşitliliğiyle paralel giden reklamcılık sektörü hiç durmaksızın hafızalarımızı bombardımana tabi tutuyor.

  Sanal dünya gençleri 'keş' yapıyor
  Eskimeden yaşlanma sanatı!

  Bu durumda insanalrın ‘zihinsel yorgunluk’ duyması kaçınılmaz oluyor. Ama bunun ne kadarının ‘yaşlılıktan’ kaynaklandığını ne kadarının ‘çevresel faktörler’ tarafından tetiklendiğini bilmediğimiz için hafızamızın zayıflaması ihtimaline karşı pimpirikli davranıyoruz. Ama bunda haklı olduğumuzu ve kesinlikle diğer insanların da bizim gibi hissettiklerini bilmemiz gerek.

  İyi haber şu ki ‘zihinsel egzersiz’ konusunda kamuyounda giderek artan bir bilinçlenme var. Beynimizi çalıştırmaya devam ettiğimiz sürece beynin kendini modifiye ettiğini biliyoruz.

  Gazetelerin bulmaca ekleri veya sudoku aletleri bu noktada yaşlıların imdadına yetişiyor. Ancak beyinsel kapasitenizin sandığınızdan çok daha fazla olduğunu bilmelisiniz. Yeni bir yabancı dil öğrenmeye ve bir müzik aleti çalmaya başlamak için hiçbir yaş geç değil.

  KAYNAK:güncel.net


   
ÇağıN haStalığı uNutkaNlık.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kuş gribi çağın korkulan hastalığı

  kuş gribi çağın korkulan hastalığı

  Kuş Gribi Kuş gribi etkeni olan Avian İnfluenza A (H5N1) hem kuş ve kümes hayvanlarında, hem de insanlarda hastalık yapabilen A tipi bir grip virüsüdür. A tipi grip virüsleri, antijenik yapısında büyük ölçüde değişiklik oluşturma kabiliyetinde olup, bunun sonucunda küresel salgınlara yol açabilen virüslerdir. 1918' deki salgında 40 milyon kişi ölmüştü . Ekim 2003 ' te Güney Vietnem' da...
 2. unutkanlık...

  unutkanlık...

  Psikologların bozucu etki kurallarıyla ilgilenmeleri bunların sınırlı uygulama değerlerinden dolayı değil, unutmadaki önemli rollerinden dolayıdır. Bu kurallar kısmen de olsa, niçin unuttuğumuzu açıklamaktadır. Çünkü bize unutmamızın, öğrendiklerimizin hatırlamak istediklerimiz üzerindeki bozucu etkisine bağlı olduğunu gösterir. Fakat, acaba bu kurallar unutmanın ne kadarını açıklayabilir?...
 3. Unutkanlık Ne Zaman Hastalık Sayılır?

  Unutkanlık Ne Zaman Hastalık Sayılır?

  Unutkanlık, herkesin yaşayabileceği sık rastlanan bir sorundur. Hepimiz zaman zaman tanıdıklarımızın isimlerini, eşyalarımızı nereye koyduğumuzu, hangi ayda olduğumuzu unuturuz. Bunlar basit unutkanlıklardır ve unuttuğumuz şeyleri çoğu kez kısa süre içinde hatırlarız. Yorgunluk, stres, yoğun çalışma gibi etkenler bu unutkanlıkların artmasına neden olabilir, ama bunlar günlük yaşantımızı...
 4. okul çağı hastalıklarına dikkat

  okul çağı hastalıklarına dikkat

  Çocuğunuz anaokuluna başladıysa bu hastalıklarla karşılaşabilir...Sadece anaokulu da değil...Kreş ,ilköğretim...v.s....Toplu bulunan yerlerde bu sorunlara sıkça rastlanıyor..Doğruyu söylemek gerekirse hasta olmadıkları gün yok gibi...Tam iyileşirler,arkadaşı hasta olur tekrar başa dönülür...Tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Anaokulu döneminde çocuklarda üst solunum yolu (soğuk...
 5. Genç yasta unutkanlık psikiyatrik hastalık belirtisi mi?

  Genç yasta unutkanlık psikiyatrik hastalık belirtisi mi?

  genç yaşta unutkanlık erken yaşta unutkanlık geçici hangi hastalığın belirtisidir genç sebepleri BU KONU SAHSEN BENİ ÇOK İLGİLENDİRİYOR ÇOK GENCİM DAHA VE UNUTKANLIK VAR. ACABA PSİKİYATRİK HASTALIK BELİRTİSİ Mİ ÖGRENELİM....... “Genç Yaşta Unutkanlık Psikiyatrik Hastalık Belirtisi Olabilir” “Bunama, trafik kazası, kafa travması, menenjit geçirme gibi organik nedenleri tamamen dışlarsak,...

Sayfayı Paylaş