Çakma Louis Vuitton Nasıl Anlaşılır ?

T

TİTAN

Forum Okuru
Çakma Louis Vuitton Nasıl Anlaşılır ?
çakma louis vuitton
çakma louis vuitton nasıl anlaşılır
Çarşı pazar Louis Vuitton çanta dolu melekler :) Sokağa çıktığınızda koluna Louis Vuitton çanta takıp gezen onlarca kadın görüyoruz. Evet, bunlar elbette ki sahte. Ancak dünyanın parasını verip internetten alışveriş yaptığınızda elinize geçen Louis Vuitton çantaların gerçek olup olmadığını nasıl anlayacaksınız ? İşte size tüyolar :tik:

Çantanızı parçalarını tanıyın
Çantanızı internetten satın aldıysanız Louis Vuitton mağazalarına giderek aynı model ve renkte bir çanta olup olmadığını, dahası firma tarafından üretilip üretilmediğini kontrol edin. Örneğin Cheery Blossom bir Speedy hiç üretilmemiştir. Mağazaya gidemiyorsanız, internet sitesini ve çeşitli moda kaynaklarını kontrol edin. Bu tip bir soruna, farklı renkte ve materyalde birden üretilen çanta modellerinde daha fazla rastlanır.

Satın aldığınız modelin içinde bir astar var mı? Ayakları olmalı mı? Tabanın görünümü nasıl olmalı? İçinde bir d-ring olması gerekiyor mu? Gerekiyorsa tam olarak nerede olmalı? Çantanın bir tarih kodu var mı? Olmalı mı? Tüm bu soruların cevaplarını web sitesinde ya da LV butiklerinde bulmak mümkün.

Monogram yerleşimine dikkat edin
Louis Vuitton 1854’den beri üretim yapmaktadır. Markanın tarzı klasik ve kalitesi tartışılmazdır. Klasik monogram toile kanvas günümüzde oldukça popülerdir. Louis Vuitton, monogramların çanta yüzeyine yerleştirilmesi hususunda son derece hassastır. Çoğu yerleştirme biçiminin ilk günkünden pek de farklı olmayışı da bunun bir kanıtıdır. LV monogramı (geleneksel Multicolore, Cerise, Mini mono, Vernis gibi modellerinde) bir taraftan diğer tarafa simetrik bir biçimde yerleştirilir. Dikişlerden, saplardan uzaklıkları da eşittir.

Dikişleri inceleyin
Louis Vuitton dikişleri konusunda da son derece hassastır, aynı çantanın aynı bölgelerinde aynı sayıda dikiş olmasına çok dikkat eder. Örneğin hangi boyutta olursa olsun Speedy’nin sap kısmını gövdeyle birleştiren deri parçasının üzerinde 5 regüler, çift dikiş bulunmaktadır.

Made in Spain?
Louis Vuitton, 25 yıldır Fransa’da üretim yapıyor. Ancak markanın Amerika’da, Almanya, İtalya ve İspanya’da ürettiği çantalar da var. Made in Spain ya da Made in USA etiketi çantanın sahte olduğu anlamına gelmeyebilir.

Ya ters LV’ler?
Orijinal parçaların bazılarında ürünün arka tarafında ters LV’ler olduğu doğru. Bu Louis Vuitton’un, çantayı önden arkaya saran tek bir parça deri kullandığının göstergesi. Bu durumda çantanın altında dikiş bulunmuyor. Speedy çeşitleri, Keepall’lar, Papillon’lar için geçerli.

Yama-etiket olmalı mı olmamalı mı?
Birçok eski sahte çantanın içinde ve dışında yamalar-etiketler bulunur, gerçek modellerin içinde bulunmaması gereken türden yama-etiketler… Yine de vintage parçaların bazılarında çantayı kişiselleştirme amaçlı dikilmiş yuvarlak yama-etiketlere rastlanabilir. Viva-cité modelinin içinde etiket tarzı bir yama bulunduğunu da belirtmekte fayda var.

Yazı karakteri
Louis Vuitton son derece özel bir yazı karakteri kullanmaktadır. Son dönemde taklitlerin özellikle yazı karakteri konusunda son derece başarılı olduğu söylenebilir. ‘O’ harflerinin çok yuvarlak olup olmadığını kontrol edin. Yine de yanılma payınız yüksek olabilir.

Satıcıyı tanıyın
İnternet sisteminde kiminle alışveriş yaptığımızı tam olarak bilemesek de, feedback’ler sayesinde fikir edinebiliyoruz. Herkesin istediği, kullanıcı adının yanında 5000+ feedback puanı bulunan % 100 pozitif satıcılardan almak. Bu her zaman mümkün olmayacağından, aşağıdaki unsurlara dikkat etmeniz işinizi kolaylaştırabilir:

Feedback bölümü gizli olanlar: Orijinal bir Louis Vuitton çanta satın almak isteyen biri için satıcıya geri dönüşleri görememek kabul edilir bir şey değildir. Satıcının toplam skorunun yanı sıra kişisel yorumlar da büyük önem taşır. Bunları da dikkatle okumanız gerekir.

Sahte ürün sattığına dair negatif feedback alanlar: Satıcının geçmişte sahte ürünler sattığına dair gelen şikayetlere dikkat edin. Bu iyiye işaret değildir.

Satış konusunda feedback’i olmayanlar: Ne alıp sattığı ile ilgili herhangi bir kaydı bulunmayan kişiye yüzlerce dolarınızı emanet etmek istediğinizden emin misiniz? Dikkatli olun!

Satıcıya soru sormaktan çekinmeyin
Sorduğunuz sorulara cevap almak hakkınızdır. Cevap alamıyorsanız yolunuza devam edin. Aldığınız cevap tatmin edici değilse, satıcının kestirip attığını ya da dürüst olmadığını düşünüyorsanız vazgeçin.

Markayı tanıyın
Louis Vuitton 1854’ten beri bavul üretmekte. Markanın prestijini korumak konusunda son derece başarılı oldukları söylenebilir. Hiç indirim yapmıyor olmaları da bu durumu güçlendirici bir etkendir.

Louis Vuitton indirim yapmaz!
Louis Vuitton başka büyük bir mağazalar zinciri içinde, tek başına, yıl sonunda kısaca hiçbir zaman indirim yapmaz.

Louis Vuitton’nun outletleri ya da defolu ürün satışları yoktur!
Bir çantayı herhangi bir şikayetle geri götürebilirsiniz, çantayı sizden geri alırlar ancak aynı çantayı fiyatını düşürerek yeniden satışa sunmazlar. Louis Vuitton’un son yıllara ait modellerin satıldığı outletleri de yoktur.

Louis Vuitton toptan satış yapmaz!
Yeni ve orijinal bir Louis Vuitton’u satın alabileceğiniz yer bir Louis Vuitton butiği, e-luxury, ya da büyük mağazaların içinde yer alan markaya ait özel köşelerdir. Buralar markanın özel kontrolü altındadır ve bunun dışında başka hiçbir yerde toptan satış yoktur.

Tüm bu bilgiler ne işinize yarar?
Tüm bunlar orijinal, yepyeni bir Louis Vuitton’u perakende fiyatından önemli miktarda aşağıya satanlar konusunda ne kadar dikkatli olmanız gerektiğini söyler. E-bay’deki orijinal, etiketli, yeni Louis Vuitton çantalar genelde sınırlı sayıda üretilen ve sadece bekleme listeleri aracılığıyla ulaşabileceğiniz parçalardır. Dolayısıyla satıcı bu değerdeki çantaları normal satış fiyatının altında satmak istemez. Kısaca e-bay’de yeni ve orijinal bir Louis Vuitton’u perakende fiyatından %15 daha ucuza bulmak mümkün değildir.

Louis Vuitton etiketleri
Louis Vuitton’u butikten aldığınızda etiketleriyle birlikte gelir. Ancak bu etiketler diğer markalardaki gibi çantaya bağlı ya da takılı değildir. Etiketler bir cebe yerleştirilmiştir ya da faturanızla birlikte verilen bir zarfa konmuştur. Çantaya takılı beyaz bir etiket görüyorsanız sahte olduğundan şüpheniz olmasın. Özellikle sarı bir etiket Louis Vuitton tarafından hiçbir zaman kullanılmamıştır.

Binmeyen bir sebeple internetteki sahte ürün satıcıları resimde gördüğünüz türden üzerinde Louis Vuitton yazılı koyu renk zarfları kullanıyor. Markanın bunları da hiçbir zaman kullanmadığını aklınızda bulundurun.

Louis Vuitton çantaları yine resimde gördüğünüz gibi saplarına üzerinde LV logosu bulunan örnek kumaş parçaları takılı bir halde satılmaz.

Louis Vuitton butiklerinden ya da e-luxury’den alınan orijinal bir ürün iki etiketle ya da kullanım kitapçığı ile birlikte gelir. Birinde “Louis Vuitton” ve çantanın malzemesi (vernis, epi, kanvas) yazılıdır. Diğer etikette model numarası, modelin Fransızca orijinal ismi ve barkodu yazılıdır. Sahte üretici ve satıcıların bu konudaki başarısını da göz önünde bulundurmanız önerilir.

Diğer vintage Louis Vuitton’lar…
‘70’lerin sonundan başlayarak ‘80’li yıllar süresince Louis Vuitton, monogramlı parçaların üretim lisansını Amerika merkezli bir firmaya verdi. Amaç Amerika kıtasında dağıtım yapabilmekti. Bu yıllarda üretilen parçalarda bir çeşit işaret, Amerikan lisansı altında üretildiğine dair bir ibare, bir Amerikan mağazası logosu mutlaka bulunur. Tarih kodu bulunmayan bu ürünler, vintage Fransız üretimi parçalardan ufak tefek detaylarla ayrılır.

Vintage modeller bugünkü modellerden beklediğinizden daha farklı olabilirler. Örneğin Dauphine’de olduğu gibi birçoğunda işlenmiş deri kullanılır. Derinin daha koyu renkte olduğunu kolayca fark edebilirsiniz. Bu parçaların bir diğer özelliği de Talon ya da Eclair fermuarlarıdır.

Tarih kodunu tanıyın
Louis Vuitton, çantalarına ürünün nerede ve ne zaman üretildiğini belirten bir kod yerleştirir. Bu, bir eşi daha olmayan bir kayıt numarası değildir. Aynı numarayı taşıyan başka çantalar bulmak mümkündür. ‘90’lardan başlayarak bu kod, 2 harfin ardından dört rakam ile ifade edilmektedir. Vintage parçaların büyük çoğunluğunda böyle bir kod yoktur. Bu French Company ürünleri için de geçerlidir.

Kodun nerede olduğunu öğrenin
Birkaç istisna dışında kod hemen her çantada aynı yerde bulunur. Kod d-ring’in(d biçimindeki halka) altındadır.

Ekstralara aldanmayın
Sahte çanta üreticilerinin, çantalarla beraber sahte kutular, torbalar ve faturalar ürettiğini de aklınızda bulundurun. Ürünün kendisine odaklanın. Ürünle birlikte gelecek ekstralara aldanmayın.

Çantanın kendine ait özel saklama kılıfının dokusuna, rengine ve üzerinde bulunan LV logosunun farkına dikkat edin. Resimde sağ taraftaki orijinal. Kılıflar %100 pamuk flanelden ya da 2004 yılından itibaren kalın keten hissi veren koton kanvastan üretiliyor.

Bir fotoğraf 1000 kelimeye bedeldir
900 dolarlık bir çanta almak üzereyseniz tek bir fotoğraf yeterli değildir. Bu yüzden ürünün önden, arkadan, alttan çekilmiş, astarını, tarih kodunu ve “Louis Vuitton Made…” kabartmalı damgasını gösteren fotoğraflar talep etmekten çekinmeyin.

Ödünç alınmış, kopyalanmış fotoğraflara dikkat!
Kimi zaman harika fotoğraflar hiçbir şey ifade etmez. Satıcı bu fotoğrafları markanın web sitesinden kopyalamış, bir yerlerden ödünç almış olabilir. Bu fotoğrafları tanımakta zorlanmazsınız, en iyisi onları gördüğünüz yerde pas geçmektir çünkü satıcının gerçekte bu ürünü satıp satmadığını, arkasından başka bir şey çıkıp çıkmayacağını bilemezsiniz. Fotoğraflarla ilgili risk her zaman vardır burada yapacağınız daha önce sözü geçen satıcı bilgilerini kontrol ederek dilediğiniz tüm soruları sormak ve riski en aza indirmektir.

Açık artırmada yazılanlara dikkat!
Açık artırmayı dikkatli bir şekilde okuyun. Ürünün orijinal olduğuna dair garanti veren cümlelere odaklanın. Sadece satıcının sunduğu garantilere güvenerek ürünün orijinal olduğuna inanmayın. Para iadesini garantileyen satıcı genellikle orijinal ürün satmaktadır, onu tercih edin. Açık artırmada belirtilmemişse satıcıya kafanıza takılan her şeyi sorun. Bir satıcının ürünün sahte olduğunun anlaşılması durumunda iadeyi kabul etmemesi söz konusu olmamalıdır.

Orijinallikle ilgili yasal uyarılar
Satıcılar sundukları ürünün orijinalliği konusundaki bilgiyi ve sorumluluğu reddedemez. Ürünlerini listelemeden önce orijinallik hususuna ilişkin kontrolleri yapmalıdırlar. Satıcının orijinalliğinden emin olamadığı ürünleri listelemesi yasaktır. Basitçe bir satıcının “Ben bunu zengin birinden aldım ve orijinal olup olmadığını bilmiyorum,” demek gibi bir şansı yoktur.

E-bay’de bir ürünün orijinalliği konusunda sorularınızı yanıtlayacak rehberler de bulunmaktadır. Kaynaklar sizi bu konuda uzmanlaşmış servislere yöneltir böylece makul bir ücret karşılığında büyük bir hata yapmaktan kurtulabilirsiniz.

Internet, 10 yıl öncesine kadar kimsenin hayal edemeyeceği bir olanak sunarak orijinal, vintage Louis Vuitton ürünlerini bulmanız ve gerçek bir koleksiyon yaratmanız için gerekli platformu oluşturuyor. Size de sadece yukarda sözü edilen konularda dikkatli olmak, bilinçli bir alıcı ve tüketici gibi davranmak kalıyor. İyi şanslar!
 
Üst