1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Çalınan kurbanın yerine tekrar kurban almak gerekirmi?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kurbanlık hayvan çalınsa veya kaçarak kaybolsa ne yapmak gerekir?Kaybolan hayvan bulunamazsa tekrar kurban almak gerekir?Başka kurban kesildikten sonra kaybolan veya çalınan kurban bulunsa onuda kesmek gerekir mi? Kurbanlık hayvan çalınsa veya kaybolsa zengin olan kişi tekrar kurban alıp kesmesi gerekir.Fakire gerekmez.Ancak kaybolan veya çalınan hayvanlar kurban kesildikten sonra bulunsa zengin olan kimseye kaybolup geri geleni kesmek gerekmez.Kestiği kurban ona yeter.Ancak fakir olan kimseye bulunan hayvanı kesmesi gerekir.Çünkü fakir,nafileyi kendisine vacip kılmış olur


  < Konu Resmi..>

  KURBAN KAYBOLUR VEYA ÇALINIRSA?

  Yerine başkası kesildikten sonra da bulunsa, fakir onu da keser. Çünkü nâfile kendisine vâcip olmuştur. Zenginse, kestiği kurban yeter.

  * * *

  KURBANDAN CANLI YAVRU ÇIKARSA?

  O da kesilip yenir. Ölü çıkarsa yenmez.

  * * *

  KURBAN, GÜNÜNDE KESİLMEZSE?

  Vâcip olan veya nezir edilen kurban, vakti içinde kesilmez de, elde kalır, günü geçerse, aynen ve tamamen tasadduk edilir. Ölmüşse, kıymeti tasadduk edilir, gelecek seneye bırakılmaz.

  * * *

  KURBAN KESİLDİKTEN SONRA

  İki rekât teşekkür namazı kılınır. Fatihadan sonra, birinci rekâtta İnnâ A’taynâ, ikincide, İhlâs-ı Şerif okunur.

  * * *

  KURBAN KESEMEYENLERİN İBÂDETİ
  Mâlî durumu kurban kesmeye müsâit olmayanlar, Bayramın birinci günü öğleden sonra iki rekâtta selâm vererek altı rekât namaz kılar.

  Niyet:

  “Yâ Rabb’î, âciz kulun kurban kesemedi. Şu vücûdumu huzurunda yere sererek kurban ediyorum. Beni de kurban kesenlerden eyle!”

  Birinci rekâtta: 1 Fâtiha, 1 İhlâs-ı Şerif
  İkinci de: 1 Fâtiha, 1 İnnâ A’taynâ
  Üçüncü de: 1 Fâtiha, 1 Kul Yâ eyyühel kâfirûn
  Dördüncü de: 1 Fâtiha, 1 İhlâs-ı Şerif
  Beşinci de: 1 Fâtiha, 1 Felâk sûresi
  Altıncı da: 1 Fâtiha, 1 Nâs Sûresi okunur.

  * * *

  KURBANIN ORTAKLAR
  ARASINDA TAKSİMİ

  Ortak kurbanın etini tahmînî olarak, göz kararı ile taksim etmek câiz değildir; taksim, mutlaka tartarak yapılmalı; helâlleşmek kâfi gelmez. (Zâhire)

  Etle beraber derisi, ayakları, başı, ciğeri, yağları, hülâsa her çeşit uzvundan eşit seviyede paylaşılırsa, tahmînî olarak taksim câiz olur. (Kadıhan)

  Ortaklar eti taksim etmeden pişirip yiyebilirler.

  * * *  KURBANIN ETİ

  Nezir dışında, kesilen kurban etinden sahibi zengin de olsa, yiyebileceği gibi, fakir olmayanlara da yedirip dağıtabilir. (Büyük İslâm İlmihâli, S. 419, Madde 27)

  Kurbanın eti üçe taksim edilerek bir kısmını çoluk çocuğu ile yer, bir kısmı eşe dosta yedirilir veya dağıtılır, bir kısmı da fakirlere verilir.

  Âilesi kalabalık olup fazla varlıklı olmayanların tasadduk etmeyip çoluk çocuğuna yedirmesi müstahaptır. (Hülâsa)

  Bu hükümler, avama göredir. Havas, kestikleri kurbanın etinden sadece iftar eder, kalan kısmı sadaka olarak dağıtırlar.

  Bir görüşe göre de fakir, kestiği kurbanın etinden yiyemez; tahrîmen mekruhtur. Bazı âlimler “Nezir gibidir” dediler. (Büyük İslâm İlmihali, S.419, Madde 27)

  Bazı âlimler “Diliyle nezir etmedikçe yer” dediler. (Hülâsa)

  Kurban ortaklarından biri kazaya, biri edâya niyet etse, yenmez tasadduk edilir. (İbni Âbidîn)

  Kurban eti satılmaz.
   
Çalınan kurbanın yerine tekrar kurban almak gerekirmi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kurban

  kurban

  Kurban Rüya yorumcusu için tabirinde hata yapmaya; diğer kimseler için adağını yerine getirmeye, rızka, hastalık ve şiddetten kurtulmaya; kişiyi Allah'a -c.c.- yaklaştıran amellere, Kurban, mal taksimiyle ilgili bir memuriyete girmeye; bütün gam ve kederlerden kurtulmaya, müjdeye, sevinç ve berekete; hamile kadın için erkek çocuğa, Kişinin kendini kurban etmesi borçtan kurtulmaya, zenginliğe...
 2. Yardım Kuruluşlarına Para Vermek Kurban Yerine geçer mi?

  Yardım Kuruluşlarına Para Vermek Kurban Yerine geçer mi?

  Arkadaşlar, Yardım Kuruluşlarına verilen paralar kurban(udhiye) yerine geçer mi? Yani hiç etini ve kesilen hayvanı görmediğimiz kurban uygulaması veya bağışı "kurban kestim" yerine geçer mi? arzu edenlerin fikirlerini almak isterim.
 3. Kurban Bayramında Vizesiz Gidilebilecek Yerler

  Kurban Bayramında Vizesiz Gidilebilecek Yerler

  kurban bayramında gidilecek yerler bayramda gidilebilecek yerler Kurban bayramı geldi bile...9 günlük uzun bir tatilimiz var...Belki bu 9 gün tatili değerlendirmek ve görmediğiniz yerleri görmek istersiniz...Vizesiz gidilebilecek ülkelerin listesini sunuyorum size melekler... Balkanların gözdesi Makedonya Son yıllarda tatil destinasyonları arasında moda halini alan Makedonya, kurban...
 4. Kredi Kartıyla Kurban Almak Doğru mudur?

  Kredi Kartıyla Kurban Almak Doğru mudur?

  kredi kartıyla kurbanlık alınır mı, kedi kartıyla kurbanlık, kredi kartıyla kurban satışı Sevgili melekler, günümüzde her türlü alışverişte kredi kartı kullanımı oldukça yaygın. Durum böylr olunca yaklaşan Kurban Bayramı'nda kurban alımıyla ilgili insanın aklına bazı sorular takılıyor. Bunlardan biri de kredi katıyla kurbanlık alınıp alınamayacağı. İşte bu sorunun cevabı... Kurban...
 5. Kurban kesmek yerine sadaka vermek doğrumudur?

  Kurban kesmek yerine sadaka vermek doğrumudur?

  İbadetler Allah’ın emirleridir. Samimiyet ise ibadette en önemli temeldir. İbadette samimiyetin bir çok ölçüleri vardır. Bunlardan en önemlisi ibadetin sadece emredildiği için yapılması ve sorgulanmamasıdır. Allah hikmeti gereği bazı ibadetleri bizlere emreder. Bizler aklımızla bu hikmetleri anlayamayabiliriz. Fakat işin bu kısmını düşünmeden doğrudan emredildiği şekliyle yaparız. Çünkü...

Sayfayı Paylaş