Etiketler:
 1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Çalısan annelerde yetersizlik duygusu

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  Çalışan meleklerim çocuğuma vakit ayıramıyorum bu sebepten kendimi yetersiz hissediyorum diyosanız.Bu yazıyı dikaktle okuyunuz diyorum..
  Çalısan annelerde yetersizlik duygusu


  İş hayatı olsun olmasın her anne zaten “Çalışan Anne” dir. Patronlarımız ise belli,yumurcaklar.
  Çocuğun bakımı ve ruhsal gelişiminden bahsedildikçe çalışan annelerin tedirgin olması normaldir.Yıllarca emek harcayarak elde ettiği ettikleri mesleklerinde kopmama adına, evlenip ve çocuk sahibi olduktan sonrada çalışma hayatlarına devam etmektedirler.
  Aşırı sorumluluk yüklenme ve bu sorumluluklarını tam yerine getirebilme bilme çabası annelerde bazı zorlukların ve duygu durumların ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.
  Çalışan Anneler Yetersizlik Duygusu ,Vicdan anksiyetesi içinde

  Çalışan anneler hem iş hem de çocukları ile ilgili sorumluluklarını ve beklentileri yerine getiremediğini hep bir şeylerin eksik olduğu düşüncesine kapılmakta.Zamanın büyük bir kısmını iş de geçiren anne İş yaşamından sonra ki kalan sürede çocuğunla ilgilenme, ev işlerinde yapılması gereken yemek, temizlik vb işler , eşine ve kendine ayırması gereken zaman gibi kendisini sorumlu hissettiği birçok durum vardır bunların hepsini yerine getirme düşüncesi annede yetersizlik duygusunun oluşmasına sebep olacaktır . Birde buna eşin ve çevrenin ; çocuk bakımı yalnızca anneye ait görevdir algılamaları olduğu zaman var olan yetersizlik ve vicdan anksiyetenin artmasına ve bununla birlikte mutsuz ve hiçbir şeyden zevk alamaz olmasını hissettirecektir.Ve bu sebeplerle birlikte Zorlulukları olan annelik süreci çalışan anne için daha zorlu bir süreç olacaktır.
  Bu zorluklarla başa çıkmada annelere tavsiyeler.
  1. Çocuğunuza kimin bakacağı konusunda çelişlerimiz varsa ilk önce kimin ve nerede bakacağına karar vermeli
  Çocuğunuz 0-3 yaş arası ise
  • Bu dönem zarfı içinde uzmanlar tarafından çok önemli görülen ;çocuğunuzun bir yıl en azından ilk altı ay zarfındaki dönemde diğer besinlerde bulunmayan bir takım mikroplara ve ateşli hastalılara karşı koruyucu özelliklere sahip olan, psikolojik olarak ta annenin çocuğunu kucağına alarak sevgi ve şefkatle bakmasına iletişime girmesine,en önemlisi çocuğuna Allahın kendisi için yarattığı gıdadan mahrum etmediğinin ve görevini yapmanın huzuruna sebep olan anne sütün den mahrum etmeyecek bir bakım ortamın oluşturulması gerekmektedir.
  • Eğer anne ya da baba tam gün bebeğin yanında olamayacaksa uzmanlar üç yaşına kadar bebeğe kendi ortamında bakıcı tutulmasını öneriyorlar
  Çocuğunuz 3-6 yaş arası ise
  Sosyalleşme olgusunun ilk aşamaları olması açısından bu dönem önem kazanmaktadır
  3 yaşına gelmiş bir çocuk sosyal ilişkinin nasıl kurulduğunu diğer insanlarla özellikle yaşıtları ile iletişime girmek ve oyun oynamak ister. Artık bakıcıdan alma zamanı gelmiş, sosyal olma yolunda ilerlemektedir, anaokulları da bu yolda kişilik oluşumunu desteklemektedir
  Çocuğunuz ilköğretim cağında ise
  Bu dönem Annenin çalışmasının, çocuk açısından sakıncalı olmayabilir. Artık çocuk annenin iş saatlerini büyük bir kısmını okulda geçirmektedir.
  Okul seçiminde de gün boyu eğitim yapan okul tercih edilmesi zaman açısından , çalışan anneye epey rahatlık kazandıracaktır.
  Bu dönemde dikkat edilmeye çalışılması gereken çocuğun eve dönüşünde annenin onu evde karşılaması eğer karşılayamıyorsa karşılayacak birilerinin mutlaka olması.
  Eğer çocuk ilköğretim birinci sınıfta ise yaşanabilecek uyum problemlerine karşın annenin daha titiz ve özenli davranmalı.
  2. Her Şeyin Üstesinden Tek Başına Gelmeye Çalışmayın İşler arasında boğuldunuz ve gücünüzün kalmadığı hissine kapılırsanız Ev işlerinize yardımcı olacak sürecini sizin belirleyeceğiniz güvenilir bir yardımcı bayan alın .
  3. Hayatınızda önceliklerinizi belirleyip önem derecesine göre sıralayınız.(çocuk ,eş ,iş vb)
  4. Yetersizlik duygusu ile çocuğu için her şeyi yapmak isteyen mükemmel anne idealine ulaşmaya çalışmayın hayal kırıklıkları yaşayabilirsiniz bunun için her şeyin mükemmel olmasını beklemeyin bu bütün hayat için geçerli
  5. Hangi işle uğraşıyorsanız (iş yaşamınızdaki bir proje, çoğunuzla ve ya eşinizle birliktelik) hangisi ise o anda ona odaklanınız .
  Yaptığınız yada yapamadıklarınız değil o anda bulunduğunuz yaşamın hakkını verin
  6.Anneler, çocuklarının her isteklerin olamayacağını söylemeli ve olumsuz davranışlarına sınır koymalılar;
  Yetersizlik duygusu ile çocuğun yanına gelen anneler açık olarak gördüğü duyguyu kapatma adına çocuğunun her isteğini yapma, aşırı oyuncak alma ,olumsuz davranışlarına rağmen hiçbir şey söylemeyerek bu taşıdığı duygunun telafisini yapma ya çalışırlar.buda çocuklarda doyumsuzluk ve değişik davranış bozukluklarına neden olmaktadır.
  7. Eve geldiğinizde mutlaka çoğunuzla beraber olacak vakit ayarlayınız (beraber yemek hazırlama ,resim yapma beraber alışverişe çıkma ,oyun vb.)
  8. Çoğunuzla çok zaman geçirmekten de daha önemli olan geçirdiğiniz zamanı kalitesi olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
  9. Aile fertlerinin hepsinin katılımı ile ailenize özgü bir gününüz ve faaliyetiniz olsun. (Piknik gitmek,dışarıda yemek yemek . balık tutmak ,birlikte spor vb )
  10. Annelik konusunda iyi niyetli ve yeterli olduğunuza inanın.
  Burada hemen şunu unutulmamalı ki babalarında çalışan annelere mümkün olduğunca yardımcı olmaları gerekmektedir.Bazı sorumlulukları yalnızca anneye yüklemek büyük bir haksızlıktır.Elimizden geldiği ölçüde ev işleri ve çocuk bakımında annelere destekçi olunmalı.

   
Çalısan annelerde yetersizlik duygusu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çalısan kadın sendromu

  Çalısan kadın sendromu

  Çalışan Kadın Sendromu, ismi üzerinde, çalışan kadınlarda çok sık görülen bir sağlık sorunu. Sendromun nedeni, iş yaşamının getirdiği ruhsal ve bedensel yükler. İş yaşamında ortaya çıkan uyum zorlukları ve güçlükler. Bu sendromun değişmez belirtilerinden biri stres reaksiyonları. İşyeri ne kadar huzurlu olursa olsun, çalışan kadınlarda stres yönetimi bozukluklarına ve strese bağlı...
 2. Annelerde Çinko Yetersizliği

  Annelerde Çinko Yetersizliği

  Annelerde Çinko Yetersizliği Annelerin yüzde 70`inde bebeğin gelişmesi açısından büyük önem taşıyan çinko yetersizliği görülüyor. Beslenme Çok Önemli TÜBİTAK tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye`de annelerin hamilelik döneminde yeterli düzeyde beslenmediği ortaya çıktı. Uzmanlara göre, annelerin yüzde 70`inde bebeğin gelişmesi açısından büyük önem taşıyan çinko yetersizliği...
 3. Annelik Duygusu

  Annelik Duygusu

  Bir yerde okudum ve çok hoşuma gitti her anne olan kişinin bildiği şeyler bazıları ama ben genede paylaşmaktan yana denedim şansımı :) Annelik öyle yüce bir duygudur ki , alfabedeki tüm harfler bir araya gelse o duyguları anlatamaz , hiçbir kalem bunları tam manası ile yazamaz. Annelik duygusu kız çocuğun yapısında vardır. Daha küçükken eline oyuncak bir bebek versen ona sevgi ile...
 4. Gebelik ve annelik duygusu Anne olmaya hazırlanıyorum diyen arkadaşlar buraya

  Gebelik ve annelik duygusu Anne olmaya hazırlanıyorum diyen arkadaşlar buraya

  :hamileyim: Anne olmaya hazırlanan arkadaşlarım neler yapıyorsunuz bu süreçte..bizimle paylasırmısız...yasadınız duygular hissettıklerınız bu bölümde konusabiliriz..
 5. Anne ve baba olma duygusu ilk heyecan ilk korkular.anne olcam ve endişelerim var.

  Anne ve baba olma duygusu ilk heyecan ilk korkular.anne olcam ve endişelerim var.

  ANNE VE BABA OLMA DUYGUSU: Anne olmak yaşamda önemli bir dönüm noktası. Anne olmayı beklemek zorlu bir süreç. Bu süreç boyunca her anne adayının yaşadığı bazı endişeler oluşuyor. Gebelik dönemi çok ilginç bir dönem. Kapalı bir kutuda anne ve baba adayları merakla bebeğin kime benzeyeceğini, sağlığını düşünür, durur. Büyüme hayalleri ile bebeğin karındaki hareketi, cinsiyeti, odası,...

Sayfayı Paylaş