Etiketler:
 1. sevgi10

  sevgi10 Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Balıkesir

  Çalışan kadının suçluluk duyma nedeni?

  Konu, 'Kadınca' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

  Çalışan kadın, bir de anne olduğunda sorumluluğu kat kat artıyor. Ona en fazla suçluluk hissettiren ise; Kutsal Anne Mit'i.
  Anne ve iş kadını kimlikleri arasında sıkışıp kalan kadınlar, çocuklarına karşı yeterli olamadıklarını düşünüp, suçluluk duygusuna kapılıyor. Medical Park Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Hüseyin Tatar'a göre; çalışan kadındaki 'suçluluk duygusu', henüz bir kız çocukken kafamıza kazınan 'kutsal anne' rolünden kaynaklanıyor.

  Tüm dünyada çalışan annelerin ortak sorunu, evleri ile iş yerleri arasında tercih yapmak zorunda kalmaları. Anne ve iş kadını kimlikleri arasında sıkışıp kalan kadınlar, işlerinde ve annelik görevlerinde birtakım sorunlar yaşıyor.

  Başlangıçta durumu idare edebileceğini düşünen kadın, daha sonra bu yoğun tempodan yorgun düşüp, aynı zamanda çocuktan ayrı kaldığı için suçluluk duygusuna kapılıyor. Peki, bu aşamada kadınlar ne yapmalı? Medical Park Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Tatar; çalışma ve ev hayatının getirdiği sorunları aşmaları için annelere şu tavsiyelerde bulunuyor:

  SUÇLULUK DUYGUSU

  Çalışan anneler çocuklarıyla geçirdikleri zamanı yetersiz buldukları için bir süre sonra kendilerini suçlu hissetmeye başlıyorlar. Suçluluk duygusunu yaratan en önemli neden; kadın kimliğini taşımaya başladığı günden beri anneliğin 'kutsal' bir görev olduğunu öğrenen kızların, bu rolü aksattıklarını ve yerine getiremediklerini düşünmeleridir. Anneler bu suçluluk duygusuyla ister istemez birtakım yanlışlar yaparlar. Bu yanlışların başlıcaları ise; l Çocuğunun her istediğinin yapılması, l Anne eve geldikten sonra tüm zamanını çocuğuyla geçirmeye çalışması, l Annenin suçluluğunu telafi etmek için sürekli çocuğuna bir şeyler alması olarak sıralanabilir.

  Aslında çalışan annelerin kendilerini suçlu hissetmelerine hiç gerek yok! Çünkü araştırmalar; çalışan annelerin çocuklarının yaşadıkları sorunların annenin çalışmasıyla ilgili değil de, annenin kendi kaygısını gidermeye yönelik yaptıkları hatalı davranışlarla ilgili olduğunu göstermiştir.

  GÜVENİLİR BİR KADIN BULUN

  Çoğu çalışan kadının en büyük sorunlarından biri, işyeri ve evdeki işler arasında sıkışıp kalmak. Eve ne kadar yardımcı bir kadın da gelse, istedikleri düzeni sağlamıyor ve dolayısıyla yorgunluk daha da artıyor. Eğer kariyerinizden vazgeçmek istemiyorsanız, evinizde hem temizliğe yardımcı olacak, hem de çocuğunuzun bakımıyla ilgilenecek güvenilir bir kadın alın. Bunun en iyi yolu, çevrenize danışmak veya emin olduğunuz insanlara sormaktır. Ayrıca evinizdeki temizlik aletlerinin güvenli ve pratik kullanımlı olmalarına da dikkat edin. Böylelikle hem çocuğunuzun güvenliğini sağlarsınız, hem yardımcı kadının temizlik yaparken zorlanmamasına hem de çocuğunuza daha fazla zaman ayırmasına katkıda bulunmuş olursunuz.

  PROGRAMLI OLUN

  İş hayatında başarılı olan bir kadın iyi bir program yapmalıdır. Örneğin; hafta içinde işlerin en hafif olduğu günler biraz daha erken çıkarak, çocuğunuzla daha fazla zaman geçirilebilir ve bu şekilde çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz saatleri dengeleyebilirsiniz.

  HER ŞEY MÜKEMMEL OLAMAZ DEĞiL Mi?

  Çalışan anne olmak yetersiz anne olmakla aynı şey değildir, yeter ki çocuklarına kaliteli zaman ayırılabilsin" cümlelerini hiç aklınızdan çıkarmayın. Önceliklerinizi belirleyin ve yapacaklarınızı öncelik sırasına göre dizin. Eve gittiğinizde çocuğunuzla mı zaman geçireceksiniz, kendinizle ilgili yapmanız gereken bir şeyler mi var? Elbette ki, öncelikleriniz günden güne değişiklik gösterebilir. Esnek olup yapacaklarınızı sıralarken, zamanın sınırsız, sizin de 'biyonik kadın' olduğunuz şeklinde bir yanılgıya düşmemeye gayret edin.

  "İşyerinde emzirme odası gibi özel imkânlar yaratılması için diğer annelerle birlikte mücadele edin.

  Ofisteyken işe, çocuğunuzlayken de sadece ona yoğunlaşın.

  Ev işleri ve çocuk bakımını eşinizle eşit olarak paylaşın.

  Mümkünse ev işinde de yardımcı olabilecek bir bakıcı tutun.

  Çok iyi organize olun. Çocuğun çantası, kıyafetleri gibi detayları geceden hazırlamaya çalışın.

  Eviniz işyerine yakın olsun. Böylece yolda geçireceğiniz zamanı çocuğunuza verebilirsiniz.

  Çalıştığınız için çocuğunuza karşı kendinizi suçlu hissetmeyin.

  Çocuğunuzla vakit geçirmek için rutin davranışlara başvurun. Yatakta TV seyrederek ya da okuldan çocuğunuzu kendiniz alarak onunla daha bol vakit geçirebilirsiniz.

  TÜM ZAMAN DEĞiL, KALiTELi ZAMAN!

  Her şeyin, her yaptığınızın mükemmel olması gerekmiyor. Bir şeyi mükemmel yapmak pek çok irili ufaklı, haz verebilecek veya gerekli şeyi ihmal etmek anlamına gelebilir.
  Çocuğunuzla geçireceğiniz zamanı onunla birlikte programlayın ve bu programa olabildiğince sadık kalmaya çalışın.

  İyi ve yeterli anne olmanın tüm zamanınızı çocukla geçirmek olduğu şeklindeki yanlış inancınızdan vazgeçin.

  Annelik konusunda iyi niyetli ve yeterli olduğunuza inanın.

  Çocuğunuzu mutlu etmek için elinizden gelen her şeyi yapsanız bile bazen çocuğunuz mutlu olmayabilir. Bu durum onun gereksinimlerini karşılayamadığınız anlamına gelmez. Elinizden geleni yaptığınıza ilişkin duygu ve düşüncelerinizi çocuğunuzla paylaşın ve mutlu olmanın artık büyük ölçüde kendisine bağlı olduğunu söyleyin.
   
 2. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Çalışan kadının suçluluk duyma nedeni?
  çalışan bir anne olmak zor gerçekten...
  paylaşım için sağol canım
   
 3. melegimeren

  melegimeren Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  750
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Çalışan kadının suçluluk duyma nedeni?
  bencede cok zor emeğine sağlık canım
   
Çalışan kadının suçluluk duyma nedeni? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çalışan anneler suçluluk duymayın

  Çalışan anneler suçluluk duymayın

  Çocuk sahibi olup çalışma hayatına devam eden kadınlara müjde! Çocuk psikolojisindeki yeni teoriler, çocuğun daha birkaç aylıkken annesinin gidip geri döneceğini öğrendiğini söylüyor. Ülkemizde kadının görevi dendiğinde halen akla öncelikle ev işleri ve çocuk bakımı gelse de, çalışan anne nüfusu tüm dünyada olduğu gibi bizde de...
 2. Çalışan anneler: Suçluluk duymanıza gerek yok!

  Çalışan anneler: Suçluluk duymanıza gerek yok!

  Araştırmalar çalışan annelerin çocuklarının yaşadıkları sorunların annenin çalışmasıyla değil, annenin kendi kaygısını gidermeye yönelik yaptığı hatalı davranışlarla ilgili olduğunu gösteriyor... Yine araştırmalara göre; çocuğun annesi dışında başka insanlarla da diyalog halinde olması, gelişimleri açısından hayli olumlu sayılıyor. Hatta bu iletişimin devamlı olması, çocuklarda güven hissini...
 3. çalışan anneler ve suçluluk duyguları

  çalışan anneler ve suçluluk duyguları

  Feriha Şenkaya Dildar Uzman Pedagog Bunlardan biri de evde çocuk büyüten, mutfakta kek yapan anne figürüdür. Bugün bu kalıptan giderek uzaklaşan anne, her değişimin hafızasında bilmeden yer edenlerle olan farklılığın faturasını ödemekte. Yani toplumsal kalıplar, öğretiler anneye evde olması adına adeta çığlık atarken, anne iş yerinde. Buna ekonomik ve çevresel baskıları da eklersek -ki...
 4. Çalışan kadına 'annelik' kolaylığı "

  Çalışan kadına 'annelik' kolaylığı "

  türkiye de farklı iş kollarında çalışan kadınlar Şahsen çalışmıyorum ama ev hanımı olmakta bence başlı başına bir iş:)Çalışan kadınların işi zor oluyor hele bide çocuk varsa işte o zaman baya bir yoruluyorlardır.Onlardaki stersi ve bunalımı tahmin edemiyorum bile.Zor çok zor rabbim hepsine kolaylık versin:) Çalışan kadına 'annelik' kolaylığı "Çocuk da yaparız, kariyer de" diyoruz...
 5. Çalışan Kadının Güzellik Rehberi

  Çalışan Kadının Güzellik Rehberi

  çalışan kadın, çalışmak, bayanlar ve bakım, güzellik ve bakım, hakkında bilgiler burada Çalışan hanımlar sizin için bir güzellik rehberi hazırladık. İncelemeye ne dersiniz ? İş yerine tam saatinde varabilmek için çektiklerinizin farkındayız. Saatin sesiyle fırla, aceleyle giyin, trafiğe gir... Peki, dakikalar son hız koşarken, bakimi, güzel ve hoş görünmek için ihtiyacınız olan zamanı...

Sayfayı Paylaş