1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Çalışan Kadınların Temel Sorunları

  Konu, 'Kadınlar' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  Kayıtdışı çalışma Kentlerde çalışan kadınların ana sorun alanlarını iş gücü piyasasının cinsiyetçi yapısı ve kayıtdışı çalışma belirlemektedir.

  Kadınlar kayıtdışı işlerde; ücretlerin düşüklüğü, sosyal güvencenin olmaması, örgütsüzlük ve denetlenme eksikliği gibi nedenlerden dolayı yoksulluktan kurtulamamaktadır.

  Kadınların işlerinin kesintiye uğraması,
  Doğum ya da çocuk bakımı gibi nedenlerden dolayı işten ayrılan kadınlar, yeniden iş bulmakta zorlanmakta ya da aynı nitelikteki işlere girememektedirler.

  İşgücü piyasasının cinsiyetçi yapısı
  İşgücü piyasasında cinsiyet temelindeki ayrışma nedeniyle kadınlar şoför, pilot, cerrah, gibi bazı mesleklerde daha az yer almaktadır. Diğer yandan; hemşirelik, öğretmenlik, sekreterlik gibi bazı mesleklerde ise yoğunlaşmaktadırlar bu meslekler de görece düşük statülü ve ücretli mesleklerdir.

  Karar mekanizmalarında yetersiz temsil
  Çalışan kadınlar, yüksek düzeyde yetki alanlarında temsil edilmemekte, daha çok orta düzeyli yetki alanlarında bulunmaktadırlar. Kariyer elde etmek aşamasında cinsiyetler arasında yasal düzeyde bir ayrımcılık söz konusu olmasa da, uygulama düzeyinde kadının yükselmesi önünde kalıplaşmış önyargılar mevcuttur.

  Cinsel taciz;
  Çalışan kadınlar toplumun kadına bakış açısından dolayı cinsel tacize uğrama olasılığına sahiplerdir ve pek çok kadın açısından bu tür davranışa maruz kalma riski işgücüne katılımlarını engellemektedir.

  Çalışanların örgütleri soruna yeteri kadar gereken önemi vermediklerinden ve gerekli destek mekanizmaları mevcut olmadığından bu soruna ilişkin duyarlılık geliştirilememektedir.

  Yeni TCK’nda cinsel taciz suç olarak tanımlanarak, cinsel tacizi önlemeye yönelik yasal düzenleme sağlanmış, yeni İş Kanununda da cinsel taciz haklı fesih nedeni sayılmıştır. Sendikaların yasaların işlerlik kazanması için bu konuda çalışmalar yürütmesi önem taşımaktadır.

  Sendikaların örgütlenme çabalarının yetersizliği
  Sendikalı kadın işçi sayısı oldukça azdır. Bunun en önemli nedenlerinden biri kadınların önemli kısmının kayıtdışı işlerde çalışıyor olmalarıdır. Diğer yandan özel sektörde örgütlenme önünde herhangi bir yasal engel olmamasına rağmen, örgütlenme süreçlerinde bir takım fiili engellerin olması sendikal örgütlenmeyi güçleştirmektedir. Bu ise, kadınların sendikal yapılarda kendilerini ifade etme mekanizmalarından yoksun bırakmaktadır.

  Sendikalarda kadınlar yeterince temsil edilmiyor.
  Sendikalarda kadınlar daha çok işyeri temsilcisi düzeyinde temsil edilmektedir. Şube ve genel merkez yöneticileri düzeyinde sendikacı kadın sayısı çok azdır. Kadınların yoğun olduğu iş kollarında da bu durum aynıdır. Üst düzey karar mekanizmalarında yer alan kadın sendikacılar da daha çok sosyal işleri düzenleyen ve etki alanlarının kısıtlı olduğu görevlerde yer almaktadırlar. Kadınları teşvik edici kota, sandalye ayrılması gibi olumlu destek politikaları uygulayan sendika yoktur.

  Toplu sözleşme sürecinde kadın işçilerin talepleri yeterince temsil edilmemektedir.


  alıntı
   
Çalışan Kadınların Temel Sorunları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çalışan Kadınlar ve Sorunları

  Çalışan Kadınlar ve Sorunları

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 2. Çalışan Anne Ve Sorunları

  Çalışan Anne Ve Sorunları

  İster zorunlu olduğu için, isterse de mesleğinden uzak kalmamak için çalışan annelerin en önemli sorunları aşağıdaki şekilde gruplandırılabilir; Çocuk bakıcısı arayışı, Aşırı sorumluluk yüklenme, zihinsel ve bedensel yorgunluk, Suçluluk duygusu. 1- ÇOCUK BAKICISI ARAYIŞI Çocuğunuza kimin bakacağına doğumdan önce, anne ve baba birlikte karar verin.Çocuğun mümkünse ; evde bakılmasını...
 3. Çalışan kadına 'annelik' kolaylığı "

  Çalışan kadına 'annelik' kolaylığı "

  türkiye de farklı iş kollarında çalışan kadınlar Şahsen çalışmıyorum ama ev hanımı olmakta bence başlı başına bir iş:)Çalışan kadınların işi zor oluyor hele bide çocuk varsa işte o zaman baya bir yoruluyorlardır.Onlardaki stersi ve bunalımı tahmin edemiyorum bile.Zor çok zor rabbim hepsine kolaylık versin:) Çalışan kadına 'annelik' kolaylığı "Çocuk da yaparız, kariyer de" diyoruz...
 4. Çalışan kadın ev kadını çelişkisi

  Çalışan kadın ev kadını çelişkisi

  İki farklı kutupta yaşadıklarını düşünen iki kadının düellosudur bu. "Ev Kadını–Çalışan Kadın'a Karşı" ya da "Çalışan Kadın–Ev Kadını'na Karşı" Çalışan kadının iç sesi ve ev kadını hakkındaki düşünceleri: İlkokul birinci sınıftan bu yana sabahın erken saatlerinde evden çıkıp, servise binip, bir yerlere gidiyorum. Hayatımın üçte ikisi okulda, üçte biri de iş yaşamında...
 5. kadınca evlilik sorunlarımız

  kadınca evlilik sorunlarımız

  Evlenince bir süre sonra eşlerin hayatları klasikleşir ve monotonlaşır. Bazen böyle telafuz edilir. Evliliğiniz eğer renksizse ve siz eşinizle canlı birşeyler yapmak istiyorsanız önce kendinizi ele alın. Kendinizi değiştirmekle yola çıkın. Alışveriş yapın, şık giyinin, farklı ve güzel yönlerinizi eşinize hissettirin. Parfümünüzü değiştirin çekici kokular kullanmaya başlayın. Yatarken güzel...

Sayfayı Paylaş