Etiketler:
 1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Çalışanda sözleşmesini fesh edebilir, Kıdemini alabilir.

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  İşçinin iş sözleşmesini derhal sona erdirebileceği haller

  Arkadaşlar istifa sebebi ile iş akdinizi sona erdirdiğinizde biliyorsunuz kıdem alamıyorsunuz.
  Ama aşağıda belirteceğim konulara dikkat ederseniz, işinize yarar bilgiler edinebilirsiniz.

  Süresi belirli olsun veya olmasın işçinin bazı hallerde hizmet sözleşmesini, sözleşme süresinin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin derhal sona erdirme hakkı bulunmaktadır. Üstelik sözleşmenin derhal sona erdirilmesi durumunda işçinin bir yıllık çalışma süresi de bulunmakta ise kıdem tazminatına hak kazanmaktadır.

  İşçinin hizmet sözleşmesini haklı sebeple derhal sona erdirebileceği nedenler; sağlık nedenleri, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan durumlar ile zorlayıcı sebepler olmak üzere üç grupta toplanmaktadır.

  * Sağlık nedenleri
  İŞ sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa veya işçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa işçi, hizmet sözleşmesini derhal sona erdirebilme hakkına sahip olmaktadır.

  * Ahlâk ve iyiniyet kurallarına uymayan haller
  1- İşveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri hakkında yanlış vasıflar veya şartlar göstermek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa.

  2- İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa.

  3- İşveren işçiye veya ailesi üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse, yahut işçiyi veya ailesi üyelerinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır, sürükler, yahut işçiye ve ailesi üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnad veya ithamlarda bulunursa.

  4- İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa.

  5- İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse

  6- Ücretin parça başına veya iş tutarı üzerinden ödenmesi kararlaştırılıp da işveren tarafından işçiye yapabileceği sayı ve tutardan az iş verildiği hallerde, aradaki ücret farkı zaman esasına göre ödenerek işçinin eksik aldığı ücret karşılanmazsa, yahut çalışma şartları uygulanmazsa,

  İşçi, hizmet sözleşmesini derhal sona erdirebilme hakkına sahip olmaktadır. Ayrıca işçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebepler ortaya çıkarsa bu durumda da hizmet sözleşmesini derhal sona erdirebilme hakkı doğmaktadır.


   
Çalışanda sözleşmesini fesh edebilir, Kıdemini alabilir. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sözleşme

  Sözleşme

  Karşılıklı dayanışma ve yardım olarak yorumlanır.
 2. Sözleşme nedir

  Sözleşme nedir

  sözleşme nedir ticari sözleşme nedir uluslararası tip sözleşmesi tip 1. Sözleşme Nedir : İki kişinin birbirine söz vermesidir. 1 sözleşmenin kurulabilmesi için 2 kişinin irade açıklaması gerekir. İrade açıklamaları birbirine uygun olmalıdır. Sözleşme karşılıklı birbirine uygun irade açıklamaları ile oluşan işlemin adıdır. İlk irade açıklamasına icap denir. 2. irade açıklamasına kabul...
 3. Sözleşmelerde Şekil

  Sözleşmelerde Şekil

  sözleşmede şekil sözleşme şekil şartları sözleşmelerde sözleşmenin şekli sözleşmede şartı 4. Sözleşmelerde Şekil 4.1 Geçerlilik Koşulu Şekli: Yasanın öngördüğü şekildir. Bir yasa belli bir konu için belli bir yasa belirlemişse geçerlilik koşulu şeklidir. Örn; Taşınmaz malları devir sözleşmesi tapuda yapılır. Yasa öngörmese idi istediğimiz gibi yapardık. Eğer yasanın öngördüğü şekle uyulmamışsa...
 4. Sözleşme Özgürlüğü

  Sözleşme Özgürlüğü

  sözleşme özgürlüğü sözleşme özgürlüğü nedir 8. Sözleşme Özgürlüğü Genel ilkel olarak 1 kişi istediği kişi ile, istediği zaman, istediği konuda sözleşme yapabilir. 8.1 Taraf Seçme Özgürlüğü Kişi sözleşme yapmak istediği kişiliği özgürce seçer. İstisnası vardır. Kamu hizmetleri bakımından . Belediye su vermek zorundadır. Belirli koşulları yerine geirdiğimiz de belediye bize su vermek zorundadır....
 5. Kontratı fesh edildi

  Kontratı fesh edildi

  MUSTAFA SANDAL'IN SAHİBİ OLDUĞU SANILAN BODRUM'DAKİ OTEL MEĞER KENDİSİNİN DEĞİLMİŞ! İşletmeci Cüneyt Kurt'la Bodrum'da bir otelin ortağı olduğu bilinen Mustafa Sandal'ın, aslında otelin sahibi değil işletmecisi olduğu ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde çıkan 'Musti otelini satıyor' haberleri üzerine otelin gerçek sahipleri Nadin Perahya ve ortakları, Sandal ve Kurt'un otelin sadece...

Sayfayı Paylaş