çalışma süresi dolmamış bir işçinin yıllık ücretli izin hakkı var mıdır?

THESECRET

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
çalışma süresi dolmamış bir işçinin yıllık ücretli izin hakkı var mıdır?
bir yılım dolmadı senelik izin hakkım varmı,bir yılı dolmamış bir işçi yıllık izin kullanabilir mi,bir yıllık çalışma süresi dolmamış bir işçinin yıllık ücretli izin hakkı var mıdır,
senelik izin 1.png


Yıllık ücretli izin uygulamalarına ilişkin esaslar, 4857 sayılı İş Kanunu 53/61. maddeleri ve uygulamanın detaylarını açıklayan yönetmelik ile belirlenmektedir. Yasal düzenlemeler açısından; aynı işverene bağlı çalışma süresi deneme süresi de içinde olmak üzere en az 1 yıl olan işçinin yıllık ücretli izin hakkı oluşmaktadır.

Yasal düzenlemeler açısından; aynı işverene bağlı çalışma süresi deneme süresi de içinde olmak üzere en az 1 yıl olan işçinin yıllık ücretli izin hakkı oluşmaktadır. Düzenleme gereğince Aynı işverene bağlı çalışma süresi;

a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,

b) Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,

c) Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden,

Az olamaz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst