1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Çalıştıralan işçilere ara dinlenmesi verilmesi zorunludur.

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  iş kanunu yemek saatleri ara dinlenmesi Ara dinlenmesi bildiğiniz gibi işyerinde çalışan işçilere, çalışma süresi içinde dinlenmek ve yemek gibi zaruri ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla öngörülen süredir. Ara dinlenmesinin günlük çalışma süresinin ortalama bir zamanında yapılır. Ayrıca İşyerinin bulunduğu yerin gelenekleri ve işyerinde yapılan işin gereğine göre de ayarlanmak suretiyle verilir.

  Ara dinlenmesinin hangi sürelerde uygulanabileceği 4857 sayılı İş Kanunun 68 inci maddesinde belirlenmiş bulunuyor.
  Buna göre işverenlerin;
  • 4 saat ve daha kısa süreli işlerde 15 dakika,
  • 4 saatten fazla ve 7.5 saate kadar (7.5 saat dahil) süreli işlerde yarım saat,
  • 7.5 saatten fazla süreli işlerde 1 saat ara dinlenmesi vermeleri gerekiyor.
  Kanunda belirtilen bu süreler, işyerinin bulunduğu yerin iklim, işin niteliği ve o yerdeki gelenekler ve işin niteliği göz önüne alınarak sözleşmeler ile aralı olarak işçilere kullandırılması gerekiyor.

  Burada dikkat edilmesi gereken husus ara dinlenmelerinin çalışma sürelerinden sayılmamasıdır. İşverenler ara dinlenmesi için işçilere ücret ödemek zorunda değildir. Eğer ki işçi ara dinlenmesini çalışarak geçiriyorsa işveren işçiye çalıştığı süreye tekabül eden ücretini ödemesi gerekiyor. İşçiler ara dinlenmelerini rahatça kullanabilirler, isterlerse ara dinlenmelerini işyeri dışında da geçirebilirler. İşverenler, işçilerin ara dinlenmedeki ihtiyaçlarını karşılayacak imkanları işyeri ortamında sağlarsalar, işçilerin ara dinlenmelerini işyeri sınırlarında geçirmelerini isteyebilirler.
  İşverenler, mevzuat gereğince işyerinde uygulanabilecek ara dinlenme saatlerini işyerinde, uygun araçlarla işçilere duyurması gerekiyor.

  Ara dinlenmesini 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerinin gerektirdiği şekilde uygulamayan işverenler hakkında İş Kanunun 104. maddesi gereğince idari para cezası uygulanabilecektir. Ara dinlenmesini yasaya uygun uygulamayan işverenler hakkında 2009 yılı içinde uygulanabilecek ceza miktarı 1012 TL'sıdır.

   
Çalıştıralan işçilere ara dinlenmesi verilmesi zorunludur. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Arsa

  Arsa

  Rüyada arsa görmek görenin vefat edeceğine işarettir.
 2. Polİs Kolejİ ÖĞrencİlerİne HarÇlik Verİlmesİ Hakkinda YÖnetmelİk

  Polİs Kolejİ ÖĞrencİlerİne HarÇlik Verİlmesİ Hakkinda YÖnetmelİk

  polis koleji bölümleri pmyo öğrenci harçlıkları pmyo harçlık Resmi Gazete Tarihi: 04/06/1982 Resmi Gazete Sayısı: 17714 İçişleri Bakanlığından: I. BÖLÜM Amaç Madde 1 - Bu Yönetmelik, Emniyet Teşkilat Kanunu'nun 19 uncu maddesine 15/6/1938 gün ve 3452 sayılı Kanunla eklenen fıkraya istinaden parasız yatılı bir devlet okulu olarak kurulan Polis Koleji'nin öğrencilerine,...
 3. Disiplin Cezalarinin Verilmesi :

  Disiplin Cezalarinin Verilmesi :

  Madde 163 - 1 - Disiplin cezaları fiilin kast veya kayıtsızlıkla vukuu halinde verilebilir. 2 - Disiplin tecavüzlerinde, disiplin amiri ceza verip vermemekte salahiyeti dahilinde takdir hakkını haizdir. 3 - Disiplin kabahatlerinde ceza mutlaka verilecektir.
 4. Adli Sicil Bilgilerinin Verilmesi

  Adli Sicil Bilgilerinin Verilmesi

  ADLİ SİCİL BİLGİLERİNİN VERİLMESİ 5352 sayılı Adli Sicil Kanunu'nun 5 ve 6 ncı maddeleri ile Adli Sicil Yönetmeliği'nin 12 ve 13 üncü maddelerine göre; Adli sicil bilgilerinin verilebileceği kişi ve merciler ; - Kamu kurum ve kuruluşlarına, - Adli sicil kaydının ait olduğu kişiye, - Başvurunun bizzat veya özel yetki içeren...
 5. Fitrenin Kimlere Verilmesi Uygun Değildir?

  Fitrenin Kimlere Verilmesi Uygun Değildir?

  fitre kimlere verilir fitre kimlere verilmez fitrenin verilmeyeceği kişiler Ramazan ayında belirlenen belli bir miktar para olan fitrenin kimlere verilmesinin uygun olmadığı konusunda sizlere gereken bilgileri paylaşıyoruz. Fitre birinci derecede akraba olan yakınlara verilmez.Müslüman kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilere Fitre verilmez.Fitre Anneye, babaya, dedeye,nineye oğula, kıza,...

Sayfayı Paylaş