Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Cam süslemesi vitray oluşumu

  Konu, 'Diğer Sanat Alanları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  cam eşya süsleme camın oluşumu CAM
  Saydam, yarısaydam yada opak, sert ve inorganik bir malzeme olan camın oluşumunda asidik, bazik oksitler ve renklendiriciler yer alır. Camın temel hammaddesini oluşturan silis asidik oksittir ve camın esası olarak kabul edilen silis organik maddelerle birlikte kum yapısında bulunur. Cam şekillenirken silisin işlenmesindeki zorluklar ve düşük ısıda elde edilmesi amacıyla, potasyum karbonat sodyum karbonat , kalsiyum karbonat gibi bazik oksitler, silisle birlikte cam harmanında yer alırlar. Camın renklendirilmesinde, bakır oksit (kobalt ve mavi), gümüş (sarı ) Altın (pembe ve kırmızı) gibi renk veren l oksitler kullanılır.
  < Konu Resmi..>

  Cam yapımında bilinen teknikler; iç kalıp tekniği (çamur gübre v.b. malzemeden model yapılır, model üzerine daldırma yöntemiyle yada cam liflerin sarılması şeklinde uygulanır); mozaik cam tekniği (yardımcı kalıplarla, iç ve dış kalıptan oluşturulan düzenek de iki kalıp arasına konulan cam parçalarının kalıpla birlikte fırınlanmasıyla elde edilir); döküm ve kalıplama tekniği (akıcı hale getirilmiş olan cam harmanı negatif kalıplara dökülerek şekillendirilir); üfleme tekniği (Tüp, serbest, kalıba üfleme yöntemleriyle yapılır).
  M.Ö. I.y.y. da cam üretimi, üfleme tekniğinin kullanılmasıyla başlamıştır. Erken tarihli bu teknikle üretilen cam eserler önemli gelişim göstererek camın aynı zamanda bir endüstri ve teknoloji olmasını sağlamıştır. Türk cam sanatı, Artuklular ve Selçuklular zamanında başlamış, Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul'un fethiyle camcılığın merkezi bu kent olmuş, 19. yüzyılda en parlak dönemine ulaşmıştır.
  Çeşm-i bülbül, Beykoz işi bu dönemden günümüze ulaşabilen tekniklerden bazılarıdır. 19. yüzyılda İstanbul'da özgün ve yerel tarzda cam eşya yapan atölyeler açılmıştır. İlk atölye Beykoz civarında bir Mevlevi dervişi Mehmet dede tarafından kurulmuştur. Bu atölye ve daha sonra benzeri diğer atölyelerde alışılagelmiş cam eşyanın yanı sıra, üzerleri yaldızlı nakışlarla süslenmiş beyaz, süt rengi yada saydam olmayan mavi renkte bir cam hamurundan yapılmış fincan, sürahi, bardak, vazo, reçellik, gülabdan, şamdan ve çeşm-i bülbüller üretilmiştir. O dönem yaygın olarak kullanılan bu mamullerle üretildikleri yerle bağlantılı olarak Beykoz Camları adı verilmiştir. Beykoz camları ışığa tutulduklarında yansıttıkları kırmızı bir ışıkla diğer camlardan ayrılırlar.
  Cam eşyalar dışında, cam el sanatında;cam nazar boncukları ve cam süsleme sanatı olarak bilinen vitrayında ayrı bir yeri vardır. Anadolu'da camın ilk kez nazar boncuğu olarak üretimi İzmir-Görece köyündeki ustalar tarafından gerçekleştirilmiştir. Nazar boncuğu yoluyla canlı veya nesneye yönelen bakışların dikkatinin başka bir nesneye yöneleceğine inanılmakta ve Anadolu'da yaygın olarak kullanılmaktadır. Cam süsleme sanatı, vitrayın tarihi Antik Çağ'a uzanır. Kökeni Doğu Akdeniz'den gelmektedir. En eski boyalı vitray örnekleri 9. ve 10. yüzyıla tarihlenmektedir. Vitray gotik mimari ile yaygınlaşmıştır. Cam süsleme sanatında, mozaik vitray, macunlu vitray, kurşunlu vitray, boyalı vitray, tifani olmak üzere beş teknik uygulanmaktadır. Vitray, 1260 yıllarında Selçuklular döneminde geliştirilmiş, canlı ancak ışığı daha az geçiren renklerde camlardan yapılmıştır. Osmanlı Döneminde de mimaride cam süsleme sanatı kullanılmıştır. Topkapı Sarayı, Şehzade Türbesi, Süleymaniye Camii, Yeni Cami vitrayları örnek olarak gösterilebilir. Günümüzde vitray, özellikle iç mimarlık alanında kullanılmaktadır.


   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: Cam
  cam sanatını bende çok beğeniyorum çok güzel örnekleri var...emeğine sağlık canım
   
 3. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.135
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113
  Konu güncellenerek resim atılmıştır.
   
 4. İhvan28

  İhvan28 Forum Okuru

  çok güzel bi sanat gerçektenn:)
   
Cam süslemesi vitray oluşumu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cam

  Cam

  Geçici üzüntü ve kederlere, kadın ve çocuğa, araştırmacıların laboratuar aletlerine, Camdan mamül eşya bazen insan gönlüne ve hassas yaratılışlı kimseye, Cam karşılığında değerli zinet eşyası almak ahireti dünyaya tercih etmeye delalet eder. ( Ayrıca Bakkınız; Pencere, Şişe.)Rüyada kırık bir cam görmek ufak tefek sıkıntılara, camı kendisinin kırması ise hayatında bir dönüm noktasına geldiğine...
 2. Vitray

  Vitray

  Bakınız; Cam.
 3. Vitray Sanatı...

  Vitray Sanatı...

  vitray sanatı örnekleri Renkli cam parçalarından yapılan yarı saydam pencere süslemesi. Renkli camın mimarîye girişi ve kendine özgü bir sanat oluşturuşuna dair elimizdeki en eski buluntular XII. yy.a aittir. Oysa, renkli camın varlığı ve çeşitli kullanım biçimleri çok eskilere gider. Türklerin Orta Asya'da yerleştikleri bölgelerde yapılan kazılarda ele geçen cam parçalan, onların bu sanat...
 4. vitray hakkında genel bilgi

  vitray hakkında genel bilgi

  vitray hakkında bilgi vitray nedir kısa bilgi Günümüzde çok yaygın olarak, evlerde, otellerde, fabrikalarda, yemek ve oyun salonlarında, camilerde ve bunun gibi birçok mekanda çok amaçlı kullanılan bir sanat tekniği olan vitraya, kısaca cam resmi diyebiliriz. VİTRAY NEDİR? Vitray sanatı gün ışığı ile doğan ve yine onun az ve çokluğu ile değişimler kazanan bir ışıklı resim sanatıdır....
 5. düğmeden kırlent süslemesi

  düğmeden kırlent süslemesi

  düğmeli kırlent modeli El yapımı kırlentler Çok şirin kırlent modelleri arıyorsanız kendinizde sedef ve taşlı düğmeler kullanarak kendi kırlentinizi kendini yapabilirsiniz. Düğme işlemeli kırllent modeli sizin emeğiniz olarak çok hoş bir görünüm oluşturacaktır.

Sayfayı Paylaş