1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.632
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Kullanılır?

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Teknolojinin ilerlemesiyle hayatımıza bir çok kolaylıklar geldi..Bu teknolojik gelişmelerden biride çamaşır kurutma makinaları.Gerek çalışanlar için ,gerek kalabalık aile bireyleri için harika bir buluş.Zamandan tasarruf ve istediğiniz kıyafetlerin anında hazır olması.Bir çok evde yerini alan çamaşır kurtma makinaları gerçekten kullanışluı ve memnun edici..Çamaşır kurtma makinam var ama nasıl kullanacağımı bilemiyorum diyorsanız yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.Ayrıca çamaşır kurutma makinasının faydalarını,çamaşır kurtma makinasının temizliği, ve en iyi çamaşır kurutma makinası modelleri hakkındaki konularımızıda inceleyebilirsiniz..
  < Konu Resmi..>
  Ev işlerini kolaylaştırarak özellikle kadınların kendilerine daha fazla vakit ayırmalarına olanak sağlayan eşyalardan birisi de çamaşır kurutma makineleridir. Kullananları çamaşırları asıp tekrar toplama zahmetinden kurtaran kurutma makineleri, sağladıkları kolaylığın yanında çamaşırları kısa süre içinde kurutmaları ile de oldukça kullanışlıdırlar.
  Kurutma makineleri özellikle çamaşırların geç kuruduğu soğuk havalarda ve yıkanan kıyafetlerin acil kurutulması gerektiği durumlarda tam bir kurtarıcı olurlar. Kurutulan kıyafetlerin hijyenik bir ortamda kurutulmuş olması ve kurutma sırasında kıyafetlerin üzerlerinde hav ve toz birikmemesi de bu makinelerin diğer avantajları olarak sayılabilir. Şimdi, ev işlerinde önemli bir kolaylık sağlayan çamaşır kurutma makinelerinin nasıl kullanılması gerektiğine bir göz atalım.

  < Konu Resmi..>


  Çamaşır kurutma makinesi kullanılmadan önce kurutulacak olan çamaşırların etiketleri kontrol edilmelidir. Etiketlerinde “çamaşır kurutma makinesinde kurutulması uygun değildir” ifadesi olan kıyafetler kesinlikle kurutma makinesi ile kurutulmamalıdır. Aksi takdirde kıyafetlerde deformasyonların meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır.
  Çamaşır kurutma makinesi kullanımında dikkat edilecek diğer nokta da çamaşır makinesinden çıkartılan yıkanmış çamaşırların sularının iyice süzülmüş olması gerektiğidir. Bunun için çamaşır cinsine göre çamaşır makinesindeki uygun sıkma programından faydalanılmalıdır. Çamaşırların suları ne kadar iyi süzülmüşse kurutma makinesi çamaşırları o kadar hızlı bir şekilde kurutacaktır. Bu da kıyafetlerin yıpranmasını ve enerji tüketimini azaltacaktır.  Çamaşır kurutma makinesi kapasitesinden fazla doldurulmamalıdır. Aksi halde yeterli hava sirkülasyonu oluşamaz ve çamaşırların kurutulması engellenmiş olur. Bu da kurutma süresini uzatır ve bu durum hem çok daha fazla enerji harcanmasına hem de uzun süre kurutma makinesinde kalan kıyafetlerin yıpranmasına sebep olacaktır.  Çamaşır kurutma makinesine makinenin kazanına zarar verebilecekleri için üzerinde metal parçalar bulunduran kıyafetlerin koyulmaması gerekir. Bu tip kıyafetlerin yanında fermuarlı kıyafetlerin de kazana zarar vermemesi için ters çevrilerek koyulması ise bu riski azaltır.  Eğer kurutulacak çamaşır miktarı fazla ise çamaşırların gruplandırılarak kurutulması gerekir. Bu şekilde gömlekler, kotlar, narin çamaşırlar, sentetik çamaşırlar ve pamuklular kendilerine özel programlar kullanılarak daha etkili bir şekilde ve yıpranmadan kurutulabilirler. Eğer kurutulacak çamaşır sayısı az ise karma program kullanılmalıdır.


  Çamaşır kurutma makinesi kullanımı ile ilgili dikkat edilecek diğer bir nokta da çamaşırların kurutma oranıdır. Genellikle “dolap kuruluğu” ve “ütü kuruluğu” olarak seçilebilen seçeneklerden mümkünse ütü kuruluğu tercih edilmelidir. Bu şekilde çamaşırlar çok hafif nemli bir şekilde ütülenmeye hazır olarak makineden çıkarlar. Dolap kuruluğu seçeneği ise biraz daha fazla enerji harcayarak kıyafetlerin tam olarak kurutulmasını sağlar.  Her yeni kurutma işleminden önce de kurutma makinesinin filtresinin içindeki havlar temizlenmelidir.


   
Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Kullanılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. En iyi çamaşır kurutma makinesi hangisi

  En iyi çamaşır kurutma makinesi hangisi

  en iyi çamaşır kurutma makinesi hangisi en iyi kurutma makinesi hangisi çamaşır 2011 kurutmalı en iyi çamaşır kurutma makinesi hangisi, markası, fiyatı, kullanımı, özellikleri, önerileri, tavsiyesi, kullanıcı yorumları, fiyatı ve dahası burada arkadaşlar. Çamaşır kurutma makinası almayı düşünüyoruz ve henüz kararsızız. Sizlerin kendi kullandığı çamaşaır kurutma makinası hakkında ki...
 2. Bulaşık makinesi nasıl kullanılır

  Bulaşık makinesi nasıl kullanılır

  bulaşık makinası kullanımı bulaşık makinesi nasıl çalıştırılır Günümüzün en iyi teknoloji harikalarından oaln ve ev işlerini kesinlikle kolaylaştıran bulaşık makinesi nasıl çalışır, merak ettiniz mi hiç Melek'lerim? Az önce bir misafirimiz merak etmiş, ee haliyle bende meraklandım ve araştırdım. calgonit.com.tr'de yer alan bulaşık makinesi kullanımı hakkında ki bilgileride sizinle paylaşmak...
 3. En İyi Çamaşır Kurutma Makinesi Hangisi Tavsiye

  En İyi Çamaşır Kurutma Makinesi Hangisi Tavsiye

  Kalabalık bir aileye sahibim ve özellikle kış ayların da çamaşır kurutma olayı bana sıkıntı yaşatıyor. Aslın da ne zamandır aklım da bir çamaşır kurutma makinesi vardı ama etraftan duyduğum sözler şugüne kadar almamın önüne geçti. Geçenler de bir yakınımdan da duyduğum çamaşır kurutma makinelerinin son çıkan versiyonlarının birçoğu çamaşırı yıpratmıyor ve hatta kırışık olanları da...
 4. Kurutma Makinesi Nasıl Temizlenir?

  Kurutma Makinesi Nasıl Temizlenir?

  Her ev aletinin temizliğe ihtiyacı vardır. Çamaşır kurutma makinesinin de belirli aralıklarla temizlenmesi gereklidir. Peki temizliği nasıl yapılır? Detaylar yazımızda.. Çamaşır kurutma makinesinin düzenli aralıklarla temizlenmesi makinenin kullanım ömrünü uzatır ve sık karşılaşılan sorunların azalmasını sağlar. Kurutma makinesini temizlerken nelere dikkat edilmelidir?...
 5. Çamaşır kurutma makinesi kullananlar yardım lütfen

  Çamaşır kurutma makinesi kullananlar yardım lütfen

  Arkadaşlar benim çamaşır kurutacak çok yerim yok balkonlardan biri uygun değil birini de kapattık asmakta güçlük çekiyorum içeri çamaşırlık attım ama orada da kurumak bilmiyor acama çamaşır kurutma makinesi kullananlar var mı memnun iseniz hangi marka kullanıyorsunuz?

Sayfayı Paylaş