Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Kullanılır?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Kullanılır?
Teknolojinin ilerlemesiyle hayatımıza bir çok kolaylıklar geldi..Bu teknolojik gelişmelerden biride çamaşır kurutma makinaları.Gerek çalışanlar için ,gerek kalabalık aile bireyleri için harika bir buluş.Zamandan tasarruf ve istediğiniz kıyafetlerin anında hazır olması.Bir çok evde yerini alan çamaşır kurtma makinaları gerçekten kullanışluı ve memnun edici..Çamaşır kurtma makinam var ama nasıl kullanacağımı bilemiyorum diyorsanız yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.Ayrıca çamaşır kurutma makinasının faydalarını,çamaşır kurtma makinasının temizliği, ve en iyi çamaşır kurutma makinası modelleri hakkındaki konularımızıda inceleyebilirsiniz..

Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Kullanılır 0.jpg
Ev işlerini kolaylaştırarak özellikle kadınların kendilerine daha fazla vakit ayırmalarına olanak sağlayan eşyalardan birisi de çamaşır kurutma makineleridir. Kullananları çamaşırları asıp tekrar toplama zahmetinden kurtaran kurutma makineleri, sağladıkları kolaylığın yanında çamaşırları kısa süre içinde kurutmaları ile de oldukça kullanışlıdırlar.
Kurutma makineleri özellikle çamaşırların geç kuruduğu soğuk havalarda ve yıkanan kıyafetlerin acil kurutulması gerektiği durumlarda tam bir kurtarıcı olurlar. Kurutulan kıyafetlerin hijyenik bir ortamda kurutulmuş olması ve kurutma sırasında kıyafetlerin üzerlerinde hav ve toz birikmemesi de bu makinelerin diğer avantajları olarak sayılabilir. Şimdi, ev işlerinde önemli bir kolaylık sağlayan çamaşır kurutma makinelerinin nasıl kullanılması gerektiğine bir göz atalım.

Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Kullanılır.jpg


Çamaşır kurutma makinesi kullanılmadan önce kurutulacak olan çamaşırların etiketleri kontrol edilmelidir. Etiketlerinde “çamaşır kurutma makinesinde kurutulması uygun değildir” ifadesi olan kıyafetler kesinlikle kurutma makinesi ile kurutulmamalıdır. Aksi takdirde kıyafetlerde deformasyonların meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır.
Çamaşır kurutma makinesi kullanımında dikkat edilecek diğer nokta da çamaşır makinesinden çıkartılan yıkanmış çamaşırların sularının iyice süzülmüş olması gerektiğidir. Bunun için çamaşır cinsine göre çamaşır makinesindeki uygun sıkma programından faydalanılmalıdır. Çamaşırların suları ne kadar iyi süzülmüşse kurutma makinesi çamaşırları o kadar hızlı bir şekilde kurutacaktır. Bu da kıyafetlerin yıpranmasını ve enerji tüketimini azaltacaktır.Çamaşır kurutma makinesi kapasitesinden fazla doldurulmamalıdır. Aksi halde yeterli hava sirkülasyonu oluşamaz ve çamaşırların kurutulması engellenmiş olur. Bu da kurutma süresini uzatır ve bu durum hem çok daha fazla enerji harcanmasına hem de uzun süre kurutma makinesinde kalan kıyafetlerin yıpranmasına sebep olacaktır.Çamaşır kurutma makinesine makinenin kazanına zarar verebilecekleri için üzerinde metal parçalar bulunduran kıyafetlerin koyulmaması gerekir. Bu tip kıyafetlerin yanında fermuarlı kıyafetlerin de kazana zarar vermemesi için ters çevrilerek koyulması ise bu riski azaltır.Eğer kurutulacak çamaşır miktarı fazla ise çamaşırların gruplandırılarak kurutulması gerekir. Bu şekilde gömlekler, kotlar, narin çamaşırlar, sentetik çamaşırlar ve pamuklular kendilerine özel programlar kullanılarak daha etkili bir şekilde ve yıpranmadan kurutulabilirler. Eğer kurutulacak çamaşır sayısı az ise karma program kullanılmalıdır.


Çamaşır kurutma makinesi kullanımı ile ilgili dikkat edilecek diğer bir nokta da çamaşırların kurutma oranıdır. Genellikle “dolap kuruluğu” ve “ütü kuruluğu” olarak seçilebilen seçeneklerden mümkünse ütü kuruluğu tercih edilmelidir. Bu şekilde çamaşırlar çok hafif nemli bir şekilde ütülenmeye hazır olarak makineden çıkarlar. Dolap kuruluğu seçeneği ise biraz daha fazla enerji harcayarak kıyafetlerin tam olarak kurutulmasını sağlar.Her yeni kurutma işleminden önce de kurutma makinesinin filtresinin içindeki havlar temizlenmelidir.
 
Üst