Çamaşır makinem çamaşırları durulamıyor neden ?

Çamaşır makinem çamaşırları durulamıyor neden ?
Hemen hemen her evde bulunan çamaşır makineleri insanların hayatlarını oldukça kolaylaştıran aletlerin başında gelmektedir. Genel olarak çok uzun süreli hizmet vermesine rağmen bazen problemler çıkarabilmektedir.


Çamaşır makinelerinin durulama yapmaması da bu sıkıntılardan bir tanesidir. Çamaşır makinelerinin durulama yapmaması kullanıcı hatası ya da çamaşır makinesinin sisteminden kaynaklanan çeşitli sebeplerden ötürü gerçekleşmemektedir. Bu yüzden durulama olmamasının sebepleri iyi araştırılıp ona göre çözüm şekli belirlenmelidir.deterjan-lekesi-nasil-cikar.jpg


Her çamaşır makinesinin belli bir kapasitesi bulunmaktadır. Eğer bu kapasitenin üstünde olacak şekilde kıyafetler koyulursa çamaşır makinesinde durulama gerçekleşmez. Çünkü artan çamaşır miktarıyla birlikte olarak çamaşırların hareket etmesi durur. Bu yüzden de durulama olmaz.


Çamaşır makinelerinin su alma ya da suyu boşaltma borularında herhangi bir nedenden dolayı problem oluşması durulama işlemini engeller. Çünkü böyle bir durum meydana geldiğinde çamaşır makinesi kirli suyu dışarya atamaz.


Çamaşır makinelerinin deterjan bölmelerinin yanlış bir şekilde kullanılması da problem çıkmasına neden olamktadır. Kapasitenin üzerinde deterjan koyulması ya da önceden kullanılan deterjanın birikip taşlanma yapması sonucunda da durulama işlemi gerçekleşmez. Ayrıca deterjanın doğru yere konulmaması da durulama işlemlerini engelleyen bir faktördür. Örneğin, ön yıkama yapılmayacaksa ön yıkama bölmesine deterjan konulması problemler çıkarmaktadır. Bu yüzden deterjan çamaşır makinesine koyulacağı zaman doğru şekilde koyulmasına dikkat edilmelidir.


Ayrıca fazla deterjan kullanılmasının yanı sıra kötü kalitedeki deterjanların kullanılması ya da deterjanların sağlıksız bir şekilde saklanması problem çıkarmaktadır. Bu yüzden yıkanacak çamaşırlara uygun bir deterjan seçilmelidir. Aynı zamanda, deterjanların nemsiz ortamlarda kapalı bir şekilde saklamaya özen gösterilmelidir. Ayrıca, deterjanlar sıcağa maruz bırakılmamalıdır.


Çamaşır makinesinde bulunan pompa filtresinin zarar görmesi de durulama işlemlerinin gerçekleşmemesini sağlayan faktörler arasında yer almaktadır. Bu parçanın da kontrol edilmesi gerekmektedir.

Çamaşır makinesinin deterjan koyulurken bazı insanlar yanlışlıkla deterjan yerine yumuşatıcı koymaktadır. Bu da problemlerin oluşmasına neden olmaktadır.
 
R

Rahime yar

Forum Okuru
ikidir çamaşırları makinadan alıyorum elbiselerin üzerinde beyaz beyaz deterjanlar var .Eşimin pantolonları battı yazık oldu:(
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba,

Öncelikle makinanızı servise gösterin.Teknik bir sıkıntı olabilir. Size tavsiyem , toz deterjan kullanmayın.Sıvı olanlar dan kullanın. Hem çamaşırlarınız da deterjan kalıntısı olmaz,hem de durulama iyi olucaktır. Çamaşırlar da kalan deterjan kalıntısı allerjik durumlara yol açabilir. Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra ek bir durulama mutlaka yapın..
 
Üst