Çamaşır makinem su almıyor neden ?

Uzman SühaN

Administrator
Çamaşır makinem su almıyor neden ?
Günümüzün teknolojik harikalarından biridir çamaşır makinaları.Kullanım kolaylığı ayesinde hem zaman dan hem enerjiden tasarruf ediyoruz.Eskiden çamaşır yıkama günleri vardır.Özellikle pazar günleri leğenler ,kaynatma kazanları hazırlanırdı.Beyaz çamaşırlar kazanlarda kaynatılır,durulanır asılırdı.Çamaşırların rengi evet o zaman daha canlıydı.Beyazlar daha beyazdı.Sanırım zamane insanları sağlıklı beslenmesinden ötürü yorulmadan gocunmadan koca nüfusun dağ gibi çamaşırlarını elde yıkardı.Şimdilerde bırakın elde çamaşır yıkamayı,makinaya çamaşırları itmekten aciz durumdayız.


Çamaşır makinaları sayesinde dağ gibi çamaşırları yıkıyoruz.Gerçekten tartışmasız büyük kolaylık sağlıyor çamaşır makinaları.Zaman zaman çamaşır makinasın da problemler çıkabiliyor.Çamaşırları iyi yıkamaması,çamaşırları çiğnemesi yada su almaması gibi.Servislere gelen şık şikayetlerden biri çamaşır makinasının su almaması.Peki çamaşır makinası neden su almaz ,tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Öncesi ; Çamaşır Makinesinin Kireçlenmesi Nasıl Engellenir? Adlı konumuzu da incelemenizi öneriyoruz.
çamaşır makinası nedne su almaz.jpg
Çamaşır Makinesinin Su Almaması

Elde çamaşır yıkama zahmetini ortadan kaldıran çamaşır makineleri hayatımızı çok önemli derecede kolaylaştırırlar. Kirli sepetinde biriken dağ gibi çamaşır sadece makine içerisine yerleştirildikten sonra birkaç küçük ayarlama ile kolaylıkla yıkanabiliyor. Evlerde en fazla kullanılan beyaz eşyalardan birisi olan çamaşır makinelerinde ise zaman zaman bazı problemler görülebiliyor. Çoğu ev hanımının eli kolu olarak nitelendirilebilecek çamaşır makinelerinde meydana gelen problemler ise küçük çapta bir kriz yaşanmasına sebep olabilir.

Çamaşır makinelerinde yaşanan problemlerden birisi ise makinenin çalıştırılmasına rağmen içerisine su almamasıdır. Bu problem bazı durumlarda kolaylıkla çözülebilirken, bazı durumlarda ise servis çağrılması gerekebilir. Ancak servis çağırmadan önce makinenin su almamasına sebep olabilecek bazı durumlar kontrol edilmelidir.

Çamaşır Makinesi Neden Su Almaz?

Sular kesilmiş olabilir. Bu durumda diğer çeşmeler hatta evin ana su vanası da kontrol edilmelidir.
Çamaşır makinesinin bağlı olduğu musluk kapalı olabilir. Musluk saatin tersi yönünde çevrilmelidir.
Çamaşır makinesinin su giriş hortumu kırılmış olabilir. Bu durum genellikle çamaşır makinesinin yeri değiştirildiğinde yaşanmaktadır. Bunun için önce hortum kontrol edilmeli, kırıklık varsa düzeltilmelidir.
Çamaşır makinesinin hortum filtresi tıkalı olabilir. Bu durumda musluk kapatılarak hortum yerinden sökülmeli ve hortum filtresi kontrol edilmeli, filtre tıkanmış ise temizlenmelidir.
Çamaşır makinesi kapağının tam kapanmamış olması ya da kapağa kıyafet sıkışmış olması da makinenin su almasını engelleyebilir. Kapağın tam olarak kapandığından emin olunmalıdır. Ayrıca kapak kilidi de bozulmuş olabilir. Bu durumda servis çağırmak gereklidir.
Özellikle yaz aylarında yoğun su kullanımından kaynaklanan, su basıncındaki düşme de çamaşır makinesinin su almamasına neden olabilir. Yüksek katlarda oturanlarda bu tip problemler daha sık görülür.
Çamaşır makinesinin su giriş ventilinin tıkanması da su alınmasını engeller. Bunun için su giriş hortumunun makineye bağlandığı noktadan sökülerek buradaki filtrenin temizlenmesi gerekir.
Deterjan kutusunun kanallarındaki tıkanmalar da makinenin su almamasına yol açabilir.
Bu durumlar haricinde emniyet ventilinin arızalı olması, ventile giden elektrik kablosunun çıkmış olması, anakart veya makine beyninin arızalanmış olması, su seviye anahtarının arızalanmış olması, makinenin herhangi bir parçasında elektrik kaçağı olması, pompa motorunun arızalı veya tıkalı olması gibi durumlar da çamaşır makinesinin su almasını engeller. Bu durumlar kullanıcı tarafından tespit edilemez ve teknik servis çağırılmasını gerektirir.
 
Üst