Çamaşır Makinesinin Kireçlenmesi Nasıl Engellenir?

Uzman SühaN

Administrator
Çamaşır Makinesinin Kireçlenmesi Nasıl Engellenir?
Sık kullanılan beyaz eşyalardan birisi olan çamaşır makineleri, bu yoğun kullanımlarından dolayı daha kısa sürede yıpranır. Şebeke suyu ile kullanılan bu cihazlarda en sık görülen problem ise sudaki kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin makine içerisinde birikmesidir.Kireçlenme olarak adlandırılan bu durum öncelikle rezistans adlı ısıtıcı parçada görülür ve bunun sonucunda enerji tüketimi artar. Çamaşır makinesinin diğer bölümlerinde meydana gelen kireçlenmeler ise makinenin çalışmasını olumsuz etkiler ve ömrünü kısaltır. Çamaşır makinelerinin uzun süre aynı performansla kullanılabilmeleri için içlerinde meydana gelen kireçlenmelerin belirli aralıklarla giderilmesi gerekir.

8.jpg


En sık kullanılan yöntem kireç önleyici ürünler kullanmaktır. Doğrudan deterjan gözüne eklenen kireçlenme engelleyici ürünlerinin yanında bazı çamaşır makinesi deterjanları da içeriklerinde de bu tip kimyasalları içerebilir. Bu gibi maddelerin her yıkamada ya da belirli aralıklarla kullanılmaları sonucunda çamaşır makinelerinin kireçlenmeleri engellenebilir. Bu tip ürünlerde kireçleri çözerek makinede birikmesini engelleyen bileşenlerin formülleri genellikle aynı olduğundan reklamı fazla yapılan pahalı ürünler yerine daha uygun fiyatlı ürünler tercih edilerek de kireç oluşumu engellenebilir.
Eğer çamaşır makinelerinin kireçlenmelerinin engellenmesi için kireç önleyici ürünlere fazla para ödenmek istenmiyorsa bu durumda son derece doğal yöntemlerden faydalanmak da mümkündür. Bunun için kullanılabilecek en etkili maddelerden birisi ise sirkedir. 1 litre kadar sirke içerisine 200 gram kadar limon tuzu (sitrik asit) ilave edilerek çamaşır makinesinin tamburundan içeri dökülebilir ya da bu uygulama limon tuzu deterjan gözüne sirke ise makine içerisine dökülerek de yapılabilir.
Sirke ve limon tuzu ilave edilmesinden sonra ise tek yapılması gereken çamaşır makinesinin ön yıkamalı bir programda ve yüksek sıcaklıkta çalıştırılmasıdır. Bu işlem sonucunda çamaşır makinesinde biriken kireçler kolaylıkla çözülecektir. Kireç birikimi çok kısa süre içerisinde çamaşır makinelerini etkilemediğinden dolayı bu işlemin makine kullanım sıklığına göre 15 günde ya da ayda bir kez tekrar edilmesi yeterlidir.
Çamaşır makinesinin kireçlenmesinin engellenmesi için makinenin su girişine kireç filtresi de takılabilir. Bu şekilde çamaşır makinesine giren şebeke suyundaki mineral oranı azaltılmış olacağından dolayı makinede kireç birikimi çok daha yavaş olur
 
Geri
Üst