Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Uzman SühaN

Administrator
Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?
Bayanların temizlik işlerinde hijyeni sağlamak için en çok kullandıkları deterjanlardan biridir çamaşır suyu.İstenilen hijyeni ve beyazlığı sağlayan çamaşır sularını kullanırken üstüne sıçratmayan yoktur.Bazen en sevdiğimiz kıyafetlere sıçrar ve sıçradığı yerin rengini açarak değiştirir.Bu can sıkıcı durumun çözümü olduğu söyleniyor.Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar bakalım.Hazır konu lekelerden açılmışken sevgili hanımlar kahve lekesi gömlekten nasıl çıkar, zift lekesi nasıl çıkar , çamaşırlardaki pas lekesi nasıl çıkar adlı konularımızıda incelemenizi öneriyoruz.Ev temizliğinin her alanında kullandığımız çamaşır suyuyla hijyeni sağlamak mümkün.Özellikle de banyo ve tuvaletlerde ,bulaşık makinasında bir çoğumuz çamaşır suyunu kullanırız.Sonuç yüz güldürücü hijyen ve beyazlık olsada kullanım esnasında üstümüze sıçrattığımız çamaşır suyu kıyafetlerimizin lekelenmesine yol açabiliyor.İşte bu can sıkıcı durumu halletmek için ne gibi öneriler var bakalım.Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar detaylar yazımızın devamında..camasır suyu lekesi çıkarma.jpg
Temizliğin vazgeçilmezlerinden birisi de çamaşır suyudur. Klorak adıyla da bilinen çamaşır suyu temizlik amacıyla pek çok alanda kullanılabilir.Yeni nesil bazı türleri hariç olmak üzere eğer renkli çamaşırlarınıza çamaşır suyu dökülürse çamaşırın renginde kalıcı bir değişme meydana gelir. Buna çamaşır suyu lekesi denir. Bu durum özellikle çok sevilen ya da yüksek bir fiyat ödenerek alınmış olan bir kıyafetin başına gelirse üzücü olabilir.

Çamaşır suyu lekesi.jpg


Çamaşır suyu aslında Sodyum Hipoklorit (NaClO) adlı kimyasal bir maddedir. Bu kimyasal maddenin mikropları öldürücü etkisinin yanında, maddelerle reaksiyona girerek onların rengini açma ve beyazlatma özelliği de vardır. Çamaşır suyu boya maddelerinin çoğunda bulunan ikili bağları parçalama özelliğine sahiptir. Parçalanan bileşikler ise genellikle karbondioksit şeklinde yükseltgenerek, çamaşırın ışığı soğurma yeteneğini kaybetmesine sebep olur ve bu şekilde çamaşır suyu temas eden yüzeyde renk değişimi ya da ağarma meydana gelir. Aslında bu olay güneşin eşyaların rengini soldurmasıyla çok benzerdir.
Çamaşır suyunun maddeleri ağartması kimyasal bir olay olduğu için bu durumun geri dönüşü yoktur. Çamaşır suyu lekesini çıkarmak mümkün olmadığı için bu durumda tek çare lekeli alanın gizlenmesidir. Eğer çamaşırınız boyanabilir bir kumaştan yapılmışsa, kumaş boyası kullanarak çamaşırınız boyayabilirsiniz. Bu boyaları rengi değişen bölgeye uygulayabileceğiniz gibi, eğer çamaşırın tamamına uygulayabilirseniz sonuç daha etkili olacaktır.
Bunun yanında çamaşırınıza arma, pul, boncuk veya yama gibi dekoratif uygulamalar yaparak da lekeli alanı gizleyebilirsiniz. Kot pantolonlardaki lekelerde ise lekeli alan yıpratılıp iplikli hale getirilerek lekeli alanın gizlenmesi denenebilir. Çamaşır suyunun sıçramasıyla oluşan çok küçük lekelerde ise uygun renkte keçeli kalemler de kullanılarak leke gizlenebilir. Eğer lekeyi gideremiyorsanız çamaşırın tamamını çamaşır suyuna bastırıp açık renkli ama lekesiz bir kıyafete sahip olabilirsiniz.
 
Geri
Üst