Çamaşırlardaki pas lekesine çözüm

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Çamaşırlardaki pas lekesine çözüm
Çamaşır askıları nemden dolayı paslabilir.Çamaşırlarımızı kurutmaya yardımcı olan çamaşır askıları paslandığı zaman bu pas lekesi de çamaşırlara geçebilir.Kıyafetleriniz heleki yeniyse bu durum çok can sıkıcı olabiliyor.Eşime aldığım ve severek giydiği bir marka gömleği kurutma esnasında çamaşır askısı yüzünden paslandı.Bir çok yönteme baş vursam da bu pas lekesini çıkarmak mümkün olmadı.Taki birazdan paylaşacağım önerileri uygulayana dek.Bir kaç pratik öneriyle sizde çamaşırlarınızdaki pas lekelerinden kurtulabilirsiniz..pas lekesi.jpg

Her zaman giyebildiğimiz pantolonlar zaman zaman zor lekelerle karşılaşır. Mesela pas lekesi! Ama sanılanın aksine pas lekesini kumaştan çıkarmak hiç de zor değildir. Hatta birden fazla yolu vardır:

Bir limon ortadan ikiye bölünür. Sulu kısmının üzerine bolca tuz dökülüp pas lekesinin üzeri ovulur. Limondaki sitrik asit pas lekesini yumuşatır ve çıkmasını kolaylaştırır. Daha sonra sıcak su ile ve pantolonun kumaşına uygun bir deterjanla temizliği yapılır.


Pantolondaki pas lekesinin üzerine birkaç damla limon damlatılır. Daha sonra sıcak buharlı ütüyle ütülenir.


Pas lekesinin üzerine limon damlatıldıktan sonra güneşte kurumaya bırakılır. Güneş ve limon lekeyi yumuşatacaktır.


Pas lekesinin üzerine biraz krem tartar sürülür. Pantolon lekeli kısım suyun içinde kalacak şekilde sıcak suya yatırılır. Bu şekilde 5 dk bekletilir. Daha sonra çamaşır makinesinde normal temizliği yapılabilir.


Pas lekesini amonyakla çıkarmak da mümkündür. Amonyak pas lekesinin üzerine sürülür. Birkaç dakika beklendikten sonra akan su altında ovalanarak yıkanır.


Pantolon ipek, yün, keten, süet gibi narin bir kumaştan ise profesyonel temizlik yapan kuru temizlemecilere götürülmelidir.


Nikel eşyalar için lekenin üzerine çiçek yağı sürülür ve 3 gün bekletilir. Sonra amonyaklı bir bezle ovularak temizlenir. Madeni eşyalardaki pas lekesi için domates suyu veya soğan etkili olacaktır. Domates veya soğan ile ovularak pas lekesi çıkarılabilir. Ayrıca mürekkep silgisiyle silmek de mümkündür.
 

Benzer İçerikler

Mirmiga
Cevaplar
2
Görüntüleme
1K
tuqqce
MEÇHUL
Cevaplar
0
Görüntüleme
971
MEÇHUL
MEÇHUL
Üst