1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Cami Adabını Anlatan Hadisler

  Konu, 'Hadis-i Şerifler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Cami Adabı İle İlgili Hadisler Cami Adabıyla İlgili Hadisler


  Bildiğiniz gibi ülkemizde camilerimizin girişlerinde -özellikle büyük camilerimizde- bayanlar için başörtüleri bulunur melekler. :) Bunun sebebi camiye girmek isteyip yanında başörtüsü taşımayan ya da turistik amaçlarla gelmiş olan ve cami adabı hakkında bilgisi olmayan yabancı bayanların kullanması için düşünülmüş çok zarif bir harekettir. Bunlardan başka camilerimize ayakkabılarımızı da çıkarıp gireriz. İşte bu cami adaplarıyla ilgili olarak söylenmiş hadislerden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyoruz melekler :)

  [​IMG]

  İbnu Ömer (sav)'i işittim, diyordu ki: "Resulullah (sav) kişinin bir başkasını kaldırarak yerine oturmasını yasakladı." Nafi'ye: "Bu yasak cum'aya mı mahsus?" diye soruldu. "Cum'a ve diğer günlerde!" diye cevap verdi.
  (Buhari)

  Tirmizi'de Mu'az İbnu Enes'ten merfu olarak şu rivayet kaydedilmiştir: "Cuma günü kim cemaatin omuzlarını yararak ilerlerse cehenneme bir köprü ittihaz olunur."
  (Tirmizi)

  Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden kimse, cuma günü kardeşini kaldırıp sonra da yerine oturmasın. Lakin: "Açılın" desin."
  (Müslim)

  Resulullah (sav)'ın cuma günü minbere çıkınca: "Oturunuz!" dedi. Bunu İbnu Mes'ud (ra) işitince olduğu yerde oturdu, tam mescidin giriş kapısının üstüydü. Resulullah (sav) onu bu halde gördü ve: "Gel! Ey Abdullah İbnu Mes'ud!" buyurdu.
  (Ebu Davud)

  Resulullah (sav) buyurdular ki: "Birinizin Harre'nin sırtında namaz kılması, onun için cuma günü oturup oturup da imam hutbeye başlayınca gelip cemaatin omuzlarını yararak cemaate katılmasından hayırlıdır."
  (Muvatta)

  Resulullah (sav), cuma günü imam hutbe verirken hubve tarzında oturmayı yasakladı.
  (Ebu Davud,Tirmizi)

  Resulullah (sav), cum'a günü namazdan önce cemaat teşkilini yasakladı." [Rezin ilavesidir. Ebu Davud'da gelen bir hadisin parçasıdır. (Salat 220, (1079)]
  (Rezin)

  Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cum'a günü biriniz (mescitte) uyuklayacak olursa oturduğu yeri değiştirsin."
  (Ebu Davud,Tirmizi)
   
Cami Adabını Anlatan Hadisler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sofra Adabı

  Sofra Adabı

  çocuklar için sofra duası kısa sofra duası kısa duaları adabı ve yemek yeme alışkanlıkları adabı ve yemek yeme alışkanlıklarının dünü bugünü Sofrada birlikte olmayı ailemiz için zevkli hale getirmemizle başlayacak bu öğreti, ileriki yıllarında da ne kadar gerekecek oysa... Başka sofralara da zevk katabilmeleri için önce kendi soframızda alıştırmalıyız. - Sofrada bir çeşit yemek olmalı. Bir...
 2. adap

  adap

  1Töre, °usul, °âdet. 2Yol yordam, yol yöntem
 3. Cami Adabı İle İlgili Hadisler

  Cami Adabı İle İlgili Hadisler

  Cami Adabı İle İlgili Hadisler Merhaba arkadaşlar Cami Adabı İle İlgili Hadisler arıyorum bu konuda sizlerinde yardımına ihtiyacım var
 4. Berat Kandilini Anlatan Hadis-i Şerifler Buyrun

  Berat Kandilini Anlatan Hadis-i Şerifler Buyrun

  Berat Gecesi İle İlgili Hadis Berat Gecesi İle İlgili Hadisi Şerifler Sevgili melekler, üç kandilden biri olan Berat Kandili önemi hakkında sizleri daha önce bilgilendirmiştik. Bu yazımızda da yine Berat kandilinin önemi hakkında Berat gecesi ile ilgili hadis paylaşımında bulunacağız.. :) Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bu geceyi Hz. Âişe validemize tanıtırken şöyle buyurmuştur: Bu gece...
 5. cuma gününü anlatan hadisi şerifler varmı

  cuma gününü anlatan hadisi şerifler varmı

  Arkadaşlar, cuma gününü faziletini anlatan hadisi şerifler varmı?Peygamberimiz cuma günü ile ilgili neler söylemiş ?

Sayfayı Paylaş