1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Can Sıkıcı Kepek Sorunu İle Nasıl Baş Edilir Nasıl Önlenir ?

  Konu, 'Saç Bakımı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  saçlarda kepek sorunu saçlarda kepeklenme
  saçlarda kepek sorunu nasıl önlenir


  Özellikle yağlı ciltler için büyük sorun teşkil eden ve sık görülen kepek sorunu, çok can sıkıcıdır melekler. Hele de sosyal ortamlarda çok bulunan biriyseniz sizi hayli tedirgin eder. Siyah kıyafetler giymeye çekinirsiniz. Biz de bu yazımızda saçlarda kepek sorunu nasıl önlenir açıklamaya çalışacağız sizlere :)

  [​IMG]


  Saçları 2-3 günde bir şampuanla yıkamalıdır. İlaçlı bir şampuan kullanmamalıdır. İçindeki antiseptik madde kafa derisini tahriş edip durumu kötüleştirebilir. Asla gereğinden fazla (bir defadan fazla) yıkanmayın ve saçınızı ovup şampuanı saçınızda bir dakikadan fazla bırakmayın. Kuvvetle masaj yapıp fırçalamayın, taramayın.

  Tıbbi tedavi
  Eğer seboreik dermatidiniz varsa, doktor iltihab çözücü bir steroid krem veya losyon verebilir. Bu ilacı kafa derinize bir santimlik şeritler üzerine ince bir tabaka halinde sürmelisiniz.

  Kepeğe Yol Açan Nedenler
  Kepek bulaşıcı olmadığı gibi anormal de değildir. Normalin değişik bir şeklidir. Keratin pullan halin*deki ölü deri hücrelerin hergün deriden atılmaktadır. Farkına varmadan bunlar çevreye sürtünüp kaybolur. Kafada saçın varlığı, bu pulların farkedilmeden kaybolmasını önler. Bu yüzden birikip, görünen parçalar halinde koparlar. Derideki hücrelerin dönüşüm hızı iç ve dış birçok faktöre bağlıdır. Güneş yanığı (soyulma şeklinde) bu dönüşümü hızlandırır. Derinin iltihabi hastalıkları (dermatit) sıkıntı ve üzüntülerde güneş yanığı gibi tesir yapar. Bu etkenlere karşı derinin tepkisi değişiktir. Kepek olması, kafa derisinin hassas bir dönemde olduğunu gösterir. Uyarıp daha fazla hassas yapacak şeylerden kaçınılması gerekir. Amaç kafa derisini sakinleştirmek olmalıdır: Masaj, ovma, kuvvetli fırçalama ve tarama, pulları parmakla tek tek koparma durumu kötüleştirir.

  Saçta Kepekten Korunma
  Kepeğin sebebi sebore veya seboreik dermatit (Kulaklar, burun, kaşlar, kirpikler, göğüs, omuzlar gibi fazla yağ salgısı olan bir bölgede meydana gelen dermatit) olabilir. Kafa derisinde iltihap varsa ya da sulanıyorsa, bunun tedavisi için doktora başvurmalıdır. Dermatit oluşma eğilimi katılımla geçtiği için bu durumun orta*ya çıkması engellenemez.


  Kepek sorunu için bitkisel çözüm ısırgan otu

  Isırgan otu problemli saçların çözümü olarak kullanıldığı gibi, kanser, romatizma, varis, kansızlık gibi sayısız hastalığı tedavi edici unsur olarak da kullanılmaktadır. Bütün bunların yanında saçların dökülmesini ve kepeklenmesini önlemede ve saçları sıkılaştırmada ve ergenlik sivilcelerini ortadan kaldırmada etkin rol oynamaktadır.

  Saçlarınız için

  1- Yarım litre kaynatılmış su içine, ısırgan otu çayından 5 poşet ekleyiniz, sonra kabınızın ağzını kapatarak hazırladığınız karışımı 5- 10 dakika kadar dinlendirerek soğumaya bırakınız. Hazırladığınız bu karışımı banyodan sonra saçlarınızı durulamanın ardından, ilaveten bir durulama suyu olarak kullanınız ve bu işlemi saç diplerinize masaj olarak uygulayınız. Böylece saçlarınız güçlenecek, kepek oluşumunun önüne geçmiş olunacak ve dolayısıyla saç kaybı da bütün bu artılar neticesinde engellenmiş olacaktır. Bu karışımın başka bir alternatifinin de yüzünüze tonik olarak uygulama olduğunu yazmadan da geçemeyeceğiz. Hazırladığınız karışımı yüzünüze tonik niyetine uygulamak cildinizi sıkılaştıracaktır.

  2- 100 gram ısırgan otu kökü, 60 gram simsir ağacı yaprağını ve 100 gram dulavrat otu kökünü iki litre sirke içine bırakın. Bitkileri sekiz gün sıcak bir yerde dinlendirdikten sonra süzün.


  Elde ettiğiniz sıvıyı kafa derinize masaj yaparak uygulayın. Bu uygulamayı düzenli bir şekilde uyguladığınız takdirde saçlarınızın kısa bir süre zarfında etkili bir şekilde güçlendiğini göreceksiniz.

  3- Kepeğe karşı 2 bardak dolusu kaynar derecedeki suya 1 tatlı kaşığı dolu ince kıyılmış hindiba çiçeği (sarı saçlara), yahut bir tatlı kaşığı dolu ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı (kumraldan esmere kadar) ekleyiniz ve soğuyana kadar demlenmeye bırakınız. Daha sonra hazırladığınız karışımı süzün ve elde ettiğiniz sıvıyla saçlarınızı durularken, kafa derisine de hafif masaj yaparak karışımı derinize yedirin.

  4- Kafa derisi kaşıntısına karşı: ¼ litre elma sirkesini kaynama derecesine gelene kadar ısıtın (ama kaynatmayın) ve içine 1 avuç dolusu ısırgan otu yaprağı ekleyiniz Karışımı 15 dakika demlendirdikten sonra süzünüz, saçlarınızı bu suyla durulayın ve kafa derinize masaj yaparak uygulayınız.
   
Can Sıkıcı Kepek Sorunu İle Nasıl Baş Edilir Nasıl Önlenir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Migren atağı ile nasıl baş edilir?

  Migren atağı ile nasıl baş edilir?

  Beklenen ataktan 3 gün önce boyun ve omuz masajı yaptırın, naneli yeşil çay için. Yasaklı gıdalardan uzak durun. Kriz anı için de evinizde kivi ve elma bulundurun. Migren, ataklar halinde oluşan bir tür baş ağrısı olarak tanımlanır. Ataklar 4 - 72 saat arasında sürer. Kişi, ataklar arasında kendini tamamiyle normal hisseder ancak bir sonraki atağın endişesi içindedir. Migrende baş...
 2. kızlar saçlarda kepek sorunu nasıl önlenir

  kızlar saçlarda kepek sorunu nasıl önlenir

  saçlarda kepek sorunu nasıl önlenir bıktım artık bu saçlarımda ki kepeklerden aynen reklamlarda olduğu gibi siyah renk giyemez hale geldim her gün yıkıyorum ama olmuyor bazen acaba çok yıkadığımdan mı oluyor diyor ve yıkamıyorum işte o zamanda kepekten geçilmiyor:S Bana yardımcı olun lütfen!
 3. Hiperaktif Çocuklarla Nasıl Baş Edilir?

  Hiperaktif Çocuklarla Nasıl Baş Edilir?

  hiperaktif çocuklar, hiperaktif çocuklarla başetmenin yolları, yaramaz çocuklarla nasıl baş edilir Günümüz de çocuk sahibi olanların en büyük şikayetlerinden biri çocuklarının çok yaramaz ve fazla hareketli olması... Hiperaktif denilen fazla hareketli çocuklarla baş etmeniz için gereken işinize yarayacak bilgileri konunun uzmanları tarafından sizler için paylaşıyoruz. Hareketli bir...
 4. Takofobi (Doğum Korkusu) İle Nasıl Baş Edilir?

  Takofobi (Doğum Korkusu) İle Nasıl Baş Edilir?

  takofobiden lurtulmak için, doğum korkusunu yenmek için, doğum korkusu Sevgili melekler, özellikle doğumun son zamanlarına doğru hemen her kadında doğum korkusu başlayabilir. Takofobi adı verilen doğum korkusuyla başa çıkabilmek için neler yapmanız gerektiği konusunda bir makle paylaşıyoruz sizlerle.... Tokofobi ile Başa Çıkmanın Yolları - Öncelikli olarak bu konu ile ilgili...
 5. Kıskanç erkekle nasıl baş edilir?

  Kıskanç erkekle nasıl baş edilir?

  Kıskanç erkekle nasıl baş edilir,sevgilim çok kıskanç ne yapmalıyım,eşim çok kıskanç nasıl başederim,kıskanç sevgiliyle baş etme yolları, Aşırı kışkanç bir sevgili veya eş biz kadınların en büyük sıkıntılarından biridir. Ancak, kıskanç bir adamla baş etmek de mümkün… Kıskanç sevgiliniz ya da kıskanç eşiniz hayatınızı zindana çeviriyorsa, onunla nasıl baş edebileceğinizi pudra.com...

Sayfayı Paylaş