gebe
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  13.022
  Beğenilen Mesajlar:
  108
  Ödül Puanları:
  0

  Canaan Köpeği Özellikleri

  Konu, 'Kedi ve Köpek Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Canaan Köpeği
  Temel Özellikleri
  CanaanKöpeği, dayanıklı, orta büyüklükte, dikkat kesildiğinde sırtınınüstünde kıvrılan tüylü kuyruğu ile kare görünümlü bir köpektir.

  Canaan, yeterli egzersiz sağlandığında apartmanda da yaşayabilir. Eviçinde orta derecede hareketlidirler; yine de geniş, çitlerle çevrilibir bahçede daha mutlu olur. Sık alt kürkü onu aşırı iklim şartlarındankoruduğundan dışarda da yaşayabilir.

  Canaan, sakince bir köşede oturarak mutlu olamayacak bir iş köpeğidir.Bol egzersize ve zihinsel ve fiziksel harekete ihtiyacı vardır. Buihtiyaçları uzun koşular veya sıkı bir eğitim antremanı ilekarşılanabilir.

  Canlı, zarif, orta büyüklükte bir köpektir. Bazen kavgacı, efendisinebağlı ve naziktir. Canaan Köpeği köpeğe has kokusu olmayan temiz birırktır. Tüy bakımı da kolaydır. Haftalık fırçalama yeterse de yoğun birtüy dökme söz konusu olduğundan mevsim de---gıs---imlerinde ekstradikkat gösterilmelidir.


  Neler Yapar? Canaan Köpeği sadece sürü güdümünde değil itaat ve güvenilirlikgerektiren çeşitli alanlarda da başarıyla kullanılabilir. Bu zeki vebağımsız köpek itaat yarışmalarında oldukça başarılıdır. Pozitif vemotive edici eğitime iyi cevap verir; ancak sıkıcı tekrarlardan çabuksıkılır.

  Kibar, sadık ve uysal; ancak aynı zamanda canlı, dikkatli vekoruyucudur. çok havlamaya eğilimli bir bekçi köpeği olmasının yanısıra doğal bir koruma köpeğidir de. Aynı cinsiyetten olan köpeklerbirbirine saldırganlık gösterebilir.

  Canaan Köpeği tek bir kişiye ya da aileye bağlanma eğilimindedir.Bölgelerini sıkı bir şekilde korurlar. Tanıdıkları ile arası iyi olsada yabancılara karşı mesafeli olduğundan çocuklarla başta olmak üzereyavruyken iyi sosyalleştirilmelidir.

  Esas olarak sürü içinde ya da evlerde bekçi köpeği olarak, körlererehber olarak ve madenlerde test köpeği olarak kullanıldı. İsrail'dekiçatışmalar sırasında kayalıklarla kaplı bölgelerde ve çöllerde mesajtaşıdı ve ıssız yerlerdeki yaralıları buldu.

  Son derece yüksek bir öğrenme kapasitesi vardır. Bu nedenler muhtemelengelecekte başka amaçlar için de kullanılabilir. İnsan dostu olarak dadikkat çeker, çoban köpeği yarışmalarında dikkat çekici bir tekniğivardır.

  Tarihçesi
  Canaan Köpeği, 1930'larda İsrail'in vahşi köpeklerinden üretilmiştir.Bedeviler koyunlarının korunması, güdülmesi ve kontrol altındatutulması için hala bu köpekleri kullanmaktadır.

  öğrenme yetisi çok kuvvetlidir ve bekçi köpeği, mayın tespitçisi, aramave kurtarma köpeği hatta körler için rehber köpek olarakkullanılmaktadır. İö 2200 yıllarına ait bölgedeki benzer köpekçizimleri mezar taşlarında mevcuttur.

  Irk Amerika'ya ilk defa ırkın yaratıcısı Dr. Rudolphina Menzel tarafından 1965'de ithal edilmiştir.  Familya: çiftlik köpeği, çoban köpeği, primitif (ilkel), güneyli sokak köpeğiDiğer Adları: Kalef K'naani, Canaan DogRengi: çehre beyaz, göz ve kulaklar simetrik bir şekilde herhangi bir renkle kaplı olabilir; vücudunda benekler görülebilir.Çıkış Yeri: İsrailÇıkış Tarihi: 1930'larOrjinal İşlevi: Bekçi, rehber, postacıGünümüzdeki İşlevi: çoban köpeği yarışmalarıOrtalama Ömür: 12-13 yıl Kilo Erkek/Kilo Dişi: 20-25/16-20 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 51-61/48-58 cm


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

   
Canaan Köpeği Özellikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kangal Köpeği ve Özellikleri

  Kangal Köpeği ve Özellikleri

  kanada kurdu özellikleri Kangal köpeğinin özellikleri Temel ÖzellikleriZeki, kolay eğitilen, çocuklara karşı sabırlı, azarlanmaya karşı duyarlı, sevilmek isteyen, yaşadığı yeri sahiplenen bir köpektir Yabancılara karşı kuşkucudur, bu nedenle güvenli ve çitlerle çevrili bir alanda ya da koruyucusu olduğu sürüsüyle birlikte açıkta yaşamalıdır Neler Yapar? Savaşta ve avda yüzyıllar boyunca...
 2. Grönland Köpeği Özellikleri

  Grönland Köpeği Özellikleri

  grönland köpeği grönland Grönland Köpeği Temel Özellikleri Sonderece dayanıklı bir köpektir. Bütün kutup bölgeleri köpekleri gibitemel bir özellik olarak iyi huylu, sadık, canlı ve duyguludur. Genelolarak takım içinde iş gördüğü için, efendisiyle duygusal bir ilişkigeliştirme fırsatı yoktur. Apartman hayatına uygun değildir. Neler Yapar? Son derece dayanıklı ve soğua dirençli...
 3. Hollanda Çoban Köpeği Özellikleri

  Hollanda Çoban Köpeği Özellikleri

  hollanda çoban köpeği kars çoban köpeği yavruları kars özellikleri belçika özellikleri hollanda Hollanda Çoban Köpeği Temel Özellikleri Hollandaçoban Köpeği itaatkar, uysal daima dikkatli, kendi bölgesine bağlı veyaptığı işi coşkuyla yapan bir köpektir. Az bakım ister; yorgunluğa vekötü hava koşullarına karşı dirençlidir. Hollanda çoban Köpeği'nin üç türü vardır. Birincisi kısa...
 4. İlirya Çoban Köpeği Özellikleri

  İlirya Çoban Köpeği Özellikleri

  ilirya çoban köpeği İlirya Çoban Köpeği Temel Özellikleri İliryaçoban Köpeği cesur, dikkatli ve enerjiktir. Normal olarak sadece kendiefendisine itaat eder. Bunun dışında herkes düşmandır. Melankolikifadeli bir bakışı vardır. Neler Yapar? Mükemmel bir çoban köpeğidir. Daha çok Yugoslavya'nın Adriyatikkıyısında (Eski İlirya) kullanılmıştır. Gece karanlığında görüşüiyidir. Kökeni...
 5. Karelya Ayı Köpeği Özellikleri

  Karelya Ayı Köpeği Özellikleri

  ayıların özellikleri Karelya Ayı Köpeği Temel Özellikleri Yüksekliğinden biraz daha uzun, sağlam yapılı bir köpektir. Son derece cesur, saldırgan ve efendisine karşı itaatkardır. Neler Yapar? Aslında bir geyik avcısıdır, fakat adını ayılara karşı mücadelesiyleünlenerek almıştır. Ayı avında da kullanılabilecek kadar güçlüdür.Ayılarla savaşır ve kavgacı bir ruhla korkmadan onlara...

Sayfayı Paylaş