1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.108
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Çanakkale Savaşı İle İlgili Hikaye Örnekleri

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Çanakkale Savaşı Hikayeleri
  Çanakkale Savaşı İle İlgili Hikaye Örnekleri

  SEYİT ONBAŞI (1889-1939)


  Seyit Onbaşı, 1889 yılının Eylül ayında Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Babasının adı Abdurrahman, annesinin ki Emine idi. Seyit, 1909 yılının Nisan ayı başlarında askere alındı. 1912′de Balkan Savaşları’na katıldı. Savaş bitiğinde terhis edilmedi ve topçu eri olarak Çanakkale Cephesi’nde görev aldı. Çanakkale Savaşları’nda gösterdiği kahramanlıkla adını Türk tarihine yazdırdı. 18 Mart Deniz Savaşı sırasında, Rumeli Mecidiye Tabyası’nda ayakta kalabilen tek top vardı onun da mermi kaldıran vinci bozulmuştu. Seyit Onbaşı büyük bir güçle 215 Okkalık mermiyi üç kez kaldırarak namlunun ucuna sürmüş ve bu kahramanlığı ile Ocean gemisi büyük bir yara almıştı. Seyit Onbaşı 1918 sonbaharında köyüne döndü. Sanatı olan ormancılık ve kömürcülüğe devam etti. 1934 tarihinde yürürlüğe konan soyadı yasasıyla “Çabuk” soyadını aldı. 1939 yılında akciğerlerindeki rahatsızlık nedeniyle vefat etti.

  KINALI HASAN


  Yüzbaşi Sırrı Bey, ikindi vakti yeni gelen erleri teftiş ederken, içlerinde bir tanesinin saçinin bir tarafi kinalanmiş oldugunu görür ve takilir:
  “Hiç erkek kinalanir mi?
  Mehmetçik: Buraya gelmeden evvel, anam kinalamişti komutanim” der ve sebebini bilmedigini ilave eder.Komutanin istegi üzerine anasina haber salar, “Niye benim saçimi kinaladin?”
  Gelen cevabi mektupta şunlar yazar:

  Ey gözümün nuru Hasan’ım

  Köyümüzde rahat rahat oturalım mı? Vatan sevgisi içimizde alev alev yanıyor.Sen ecdadından, babandan aşağı kalamazsın... Ben, senin anan isem.Beni ve seni Allah yarattı, vatan büyüttü.Allah, bu vatan için seni besledi. Bu vatanın ekmeği iliklerinde duruyor...

  Sen bu ailenin seçilmiş kurbanisin...

  Hasan’ım, söyle zabit efendiye... Bizim köyde kurbanlık ayrılan koyunlar kınalanır... Ben de seni evlatlarımın arasından vatana kurban adadım.Onun için saçını kınalamıştım...

  El-hükmü billah. Allah, seni İsmail Peygamber’in yolundan ayırmasın.

  Seni melekler şimdiden rahmetle anacaktir. Gözlerinden öperim...

  Anan Hatice”


  İNSANLIK DERSİ

  Çanakkale Savaşlar'ında savaşıp, bir kolu ile bir ayağını kaybeden Fransız Generali Bridges, yurduna döndükten sonra anlattığı bir savaş hatırasında şöyle diyor:
  Fransızlar, Türkler gibi mert bir milletle savaştıkları için daima iftihar edebilirsiniz.Hiç unutmam.Savaş sahasında döğüş bitmişti.Yaralı ve ölülerin arasında dolaşıyorduk az evvel, Türk ve Fransız askerleri süngü süngüye gelip ağır zaliyat vermişlerdi.Bu sırada gördüğüm bir hadiseyi ömrüm boyunca unutamayacağım.Yerde bir Fransız askeri yatıyor, bir Türk askeride kendi göleğini yırtmış onun yaralarını sarıyor, kanlarını temizliyordu.Tercüman vasıtası ile şöyle bir konuşma yaptık:
  Niçin öldürmek istediğin askere ediyorsun? Mecalsiz haldeki Türk askeri şu karşılığı verdi:
  "Bu Fransız yaralanınca cebinden yaşlı bir kadın resmi çıkardı.Birşeyler söyledi, anlamadım ama herhalde annesi olacaktı.Benim ise kimsem yok.İstedim ki, o kurtulsun, anasının yanına dönsün". Bu asil ve alicenap duygu karşısında hüngür hüngür ağlamaya başladım.Bu sırada, emir subayım Türk askerinin yakasını açtı.O anda gördüğüm manzaradan yanaklarımdan sızan yaşlarımı dondurduğunu hissettim.Çünkü, Türk askerinin göğsünde bizim askerinkinden çok ağır bir süngü yarası vardı ve bu yaraya bir tutan ot tıkamıştı.Az sonra ikisi de öldüler..."

  Fransız Generali BRIDGES
  Çanakkale Savaşları komutanı.


  GAZİ MEHMET AŞKIN’IN ANLATTIKLARI


  “İngiliz donanması Saroz’dan top atışları ile bize son derece ağır kayıplar verdiriyordu.Böyle bir atıştan sonra, aynı, birlikte silah arkadaşım Recep Eniştemin iki ayağı kopmuş çalıların üzerinde gördüm, henüz sağ idi.Yanına kadar gidebildim.Onu o vaziyette görünce ağlamaya başladım. Henüz ruhunu teslim etmeyen Recep Eniştem:

  “Kardeşim niçin böyle ah edip aglarsin, benim cigerimi daglarsin! Allah’ in verdigine merhaba! Takbir- i Rabbani böyle imiş! Onun kazasi geri çevrilmez ve hükmüne mani yoktur. Elimizden ne gelir.Arzuladigim savaş yolunda oldu.O saadet bana yeter! Sen sag kalirsan, anamin elini benim içinde öp! Emzirdigi sütleri helal etsin!” dedikten sonra:

  “Başimi kibleye dogru çevir!” diye bildi... Ruhu çoktan uçmuştu...

  “Halil, bölükte süngü hücumuna kalkmıştı, ağır bir yara alarak yanıma yıkıldı.Bir mütted sessiz kaldı ve sonra: “Ahiretlik ölümüm yaklaştı, öldükten sonra cesedimi geriye götürtme, buraya ellerinle göm! Üzerimde harbediniz! Ta ki Gazilerin ayak seslerini Allah! Allah! Nidalarını rahatlıkla duyayım!” dedi ve gülerek ruhunu teslim etmişti

  “Karayürek deresi’ne doğru iniyorduk: Bir akşam beni keşif kolu çıkardılar bu derenin yatağında geziniyordum.Çok susamış idim. Dere şırıldıyordu, mataramı doldurdum. Birkaç yudum içtiğimde, içtiğim suyun tadı çok başka idi avucuma mataradan su aldığımda, matarama doğdurduğum suyun kan olduğunu anladım.”
   
  EnCey bunu beğendi.
 2. EnCey

  EnCey Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  26 Şubat 2011
  Mesajlar:
  2.225
  Beğenilen Mesajlar:
  460
  Ödül Puanları:
  113
  Bunları okurken insanın duygulanmaması elinde değil.. Ne mutlu ki böyle şerefli komutan ve ordusuna sahibiz... Mustafa Kemal Atatürk ve onun Aziz Ordusu nurlar içinde yatın...
   
 3. "İNSANLIK DERSİ"
  Hikayede geçen generalin anısı hoşuma gittiği için bu metni bir kaç yabancı dile çevirmek istemiştim çünkü başka milletler türk askerinin ne kadar merhametli olduğunu öğrensinler istedim ancak...ilk okuduğumda fransız general ve Bridge mi dedim kendi kendime ? Bridge ingilizce değil mi ? Neyse wikipedia'ya baktım ve Sir William Throsby Bridges adlı AVUSTURYALI bir generalin zamanında Çanakkale'de görev yaptığını okudum. Google'ı iyice taradıktan sonra Bridge adlı bir fransız generaline rastlamadım. Şimdi bu hikaye gerçek mi değil mi ? Hikayede geçen fransız general fransızlara nasıl hitap edebilmiş ? Zaten yurduna falan da dönemedi çünkü Sir William Throsby Bridges'i bir türk keskin nişancısı sağ bacağından vurdu ve daha sonra kurşun yarası enfeksiyon kaptı. General çok fazla kan kaybına uğradığı için doktorlar bacağını kesemedi ve açık denizde bir askeriye gemisinde öldü. (18 Şubat 1861 - 18 Mayıs 1915) Metni çevirmekten tabi vazgeçtim çünkü yabancılar irdeler ve araştırır.
   
Çanakkale Savaşı İle İlgili Hikaye Örnekleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gülümse ile ilgili güzel bir hikaye

  gülümse ile ilgili güzel bir hikaye

  Adı Fleming’di ve fakir bir çiftçiydi. Ailesi için para kazanma çabasında olduğu bir gün, yakındaki bataklıktan gelen , yardım isteyen bir ağlama duydu. Aletlerini yere düşürdü ve bataklığa koştu. Orada, beline kadar ıslak ve siyah hayvan dışkıları içinde batmakta olan bir çocuk buldu, ağlıyordu ve kendini kurtarmak için çaba sarfediyordu. Çiftçi Fleming , yavaş ve korkunç bir ölüme...
 2. namaz ile ilgili bir hikaye

  namaz ile ilgili bir hikaye

  namazla ilgili hikayeler namaz ile ilgili hikayeler namazla dini namaz ile şiirler dini Namaz İle İlgili Bir Hikaye ADAM, bineceği otobüsün kalkmasına bir saatten fazla süre olduğu için, terminalin yarı aydınlık koridorlarını arşınlıyordu. Ellerini yıkamak üzere biraz ilerideki mescide yanaştığında, iş tulumları giymiş bir genç ona doğru gelerek: — Herhalde namaz kılacaksınız, dedi. Abdest...
 3. hazreti ömerin kızını görmesi ile ilgili hikaye

  hazreti ömerin kızını görmesi ile ilgili hikaye

  arkadaşlarım Hz. Ömerin kızını görmmesini anlatan hikayeyi doğru olarak öğrenmek istiyorum lütfen bana anlatabilir misiniz. teşekkürler.
 4. 2013 Çanakkale Savaşı İle İlgili Şiirler

  2013 Çanakkale Savaşı İle İlgili Şiirler

  Bu konu Çanakkale savaşı ile ilgli şiirlere yer vermektedir. Türk Tarihin de çok önemli yere sahip olan Çanakkale savaşı 18 Mart 1914 tarihin de meydana gelmiştir. Çok önemli bir zafer kazanan Türk ordusu , zaferini tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Çanakkale savaşı ile ilgili şiir arayanlar için ünlü şairlerimizden sizler için seçtiğimiz şiirleri sunuyoruz. Çanakkale Öfkeli - Orhan...
 5. çanakkale savaşıyla ilgili hikayeleri anıları yazarmısınız

  çanakkale savaşıyla ilgili hikayeleri anıları yazarmısınız

  Merhaba Melekler, Çanakkale savaşı ile ilgili araştırmalar yapıyorum lütfen yaşanmış hikayeleri, anıları vesaire tüm bilginizi paylaşırmısınız?Teşekkürler..

Sayfayı Paylaş