1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Çanakkale savaşına katılan kadınlar

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Çanakkale savaşına katılan kadınlar ve bu kadınların isimleri ve hikayelerini söyleyiniz.

   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.137
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113
  Çanakkale Savaşına Katılan Kadınları
  Çanakkale Savaşına Katılan Kahraman Kadınlar


  Türk kadınlarının özellikle Çanakkale Savaşları’nda Nezahat Onbaşı, Mücahide Hatice Hanım, Zeynep Mido Çavuş, Hemşire Erica, Wanda Zembrazuska ve romanlara konu olan Safiye Hüseyin Elbi’dir.


  Nezahat Onbaşı

  Annesi vefat ettiği için babası Albay Hafız Halit Bey ile birlikte cepheden cepheye koşan Nezahet Onbaşı’nın serüveni, çocukluk yıllarına dek gider.8 yaşında iken cephelerle tanışan Nezahat’ın rütbesini aldığı savaş, Gediz Cephesi’ndeki bir çatışmadır. O bir asker kızıdır. Babası Halit Bey’in kumandasındaki 70. Alay zor anlar yaşamaktadır. Aralarından cepheden kaçmayı düşünenler bile olur.

  Nezahat Onbaşı Atıyla 600 kişilik alayın önüne kesen bu değerli kahraman kadın, “Ben babamın yanında ölmeye gidiyorum, siz nereye gidiyorsunuz ? diyerek cephede kalmalarını ve savaşın kazanılmasını sağlar. Bu nedenle Nezahat Hanım Onbaşı rütbesini de alır. Nezahat Onbaşı böylelikle verdiği büyük bir cesaretle kahraman Türk kadınlarının listesinde onurla yer alır.

  Hatice Hanım
  Tarihte mücahide kadınlar arasında yer alır Türkiye’yi cephe cephe dolaşan kahraman bir Türk kadınıdır. Anafartalar da 56. Fırkada mücadele eden Hatice Hanım’ı herkes erkek olarak tanıyordu. Çünkü tanınmamak ve savaş dışında kalmamak için erkek ismi kullanarak, Ahmet adıyla çağrılmasını istemiş ve bu isimle Anafartalar da kahraman Mehmetçiklerimizin saflarında yer alarak mücadele etmiştir. Mücahide Hatice Hanım, Anafartalar’dan sonra diğer muharebelere de katılmıştır. İzmir’de Yunanlılara esir düşmüş, buradan Manisa’ya ve buradan da İstanbul’a geçen kadın asker Hatice Hanım, daha sonra da İnönü Muharebelerine katılır. Kurtuluş Savaşı boyunca birçok cephelerde bizzat yer alır. Hatice Hanım Kütahya Cephesinde Çay ve Dumanlı Pınar Muharebelerinde de askerlerimizle birlikte savaşmış bir Türk kadınıdır.

  Gazeteci WANDA ZEMBRZUSKA
  Çanakkale Savaşında tek kadın gazeteci unvanı ile anılan bir kadındır.18 Mart 1915 sonrasında Çanakkale Savaşı’nın uzaması ile cepheye 50’yi aşkın gazeteci gönderilir. Bunlar arasında göreve başlayan Wvanda Zembrzuska, Bulgaristan’ nın Otro Gazetesi adına savaşı takip eder. Faal, çalışkan ve girişken bir gazetecidir.

  Zeynep Mido Çavuş
  Osmanlı’nın verdiği savaşta sadece Türkiye sınırları içindeki kadınlar rol almadı. Bunun dışında da eski Osmanlı topraklarından gelerek savaşa katılan kadınlar da olmuştur. Kosova’dan gelerek gönüllü olarak Çanakkale Savaşında bulunan Zeynep Mido Çavuş, bunlardan biridir.

  Hemşire ERİCA
  Hemşire Erica Doktor Ragıp Bey’in eşi olan Alman asıllı bir hemşiredir. Erica’nın Çanakkale Savaşı’nın en şiddetli anında köylü kadınlar arasında birliktelilik sağlamış orduya destek sağlamıştır Özellikle savaş arasında orduya kıyafet, yorgan, yastık, çadır, dikim orduya bizzat görev almış ve bunu başarmıştır.
   
Çanakkale savaşına katılan kadınlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ÇanakkaLe Savaşı Hava Harekatı

  ÇanakkaLe Savaşı Hava Harekatı

  İlk motorlu uçağın uçuşundan yedi yıl gibi kısa bir süre geçtikten sonra, 1910 yılında uçaklardan askeri amaçlarla yararlanma düşüncesi ortaya çıkmış ve takip eden yıllarda uçak, yeryüzünde etkin bir taarruz silahı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Dünyadaki bu gelişmeyi yakından izleyen ve önemini değerlendiren zamanın Harbiye Nazırı Mahmut Şevket Paşa’nın direktifiyle, 1911 yılında,...
 2. Çanakkale Savaşından Savaş Hileleri

  Çanakkale Savaşından Savaş Hileleri

  şehirler savaşı hileleri sehirlersavasi hileleri şehirler savaşı hilesi okul savaşları hilesi DÜNYA SAVAŞ LİTERATÜRÜNE ''ÇANAKKALE GEÇİLMEZ'' DİYE KAZINAN ÇANAKKALE SAVAŞLARI'NDA, ÜUTTEFIK GÜÇLERİN BAŞVURDUĞU SAVAŞ HİLELERİ ÇOK CAN YAKTI. ÇEKİLMENİN BAŞARILI SONUÇLANMASI İÇIN GERİDE TAKİP EİILMELERİNE KARŞI KONSERVE KUTULARINDAN OLUŞTURDUKLARI MAYINLAR BIRAKILDI. DENiZDE VE KARADA...
 3. Kurtuluş Savaşına Katılan Komutanların Tam Listesi

  Kurtuluş Savaşına Katılan Komutanların Tam Listesi

  kurtuluş savaşına katılan komutanların tam listesi hangi komutanlar katıldı isimleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bulunduğu kötü durumdan çekip çıkarılan Türk milleti, Kurtuluş Savaşıyla yeni bir dönemin başlangıcına imza attı melekler :) Kurtuluş savaşının başlamasıyla birlikte Türk milleti varını yoğunu ortaya koyup, ülkenin dört bir yanında kurulan...
 4. Çanakkale Savaşının Sonuçları

  Çanakkale Savaşının Sonuçları

  Çanakkale Savaşının Neticeleri Maddeler Halinde -Rusya yardım alamayınca Çarlık rejimi yıkıldı. Ekim 1917 de Bolşevik İhtilali oldu ve Komünistler idareye geldi. -Yeni idare Brest Litovsk Antlaşmasıyla savaştan çekildi. -I. Dünya Savaşı 2 sene daha uzadı. -Yarım milyon insan yaşamını yitirdi. -M.Kemal ismi tarih sahnesine yazıldı. ( M. Kemal general oldu.) -Bulgaristan İttifak...

Sayfayı Paylaş