Çantayı hep aynı omuzda taşımak sakıncalı

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Çantayı hep aynı omuzda taşımak sakıncalı
Çanta gibi yüklerin omzun hep aynı tarafında taşınmasının vücudun simetrisini bozduğu, ağrıdan bel fıtığına kadar rahatsızlıklara neden olabildiği belirtildi.
Konya Numune Hastanesi Ortopedi Uzmanı Mustafa Güçlü, fark edilmeden tekrarlanan bazı alışkanlıkların zamanla bir sağlık sorununa dönüşebildiğini söyledi.
Ortopedi servisine başvuran çok sayıda vatandaşın, eklemleri veya bellerinde ağrı gibi şikayetlerde bulunduklarını anlatan Güçlü, bu tür ağrıların bir kısmının, sağ ve sol şeklinde dengede duran vücudun, sürekli aynı kısmının kullanılması nedeniyle oluşan denge kaybından kaynaklandığını belirtti.
Bir yükün hep sağ ya da sol elde taşınması durumunda, vücuttaki dengenin bozulabildiğini vurgulayan Güçlü, şunları kaydetti:
''Çanta gibi yüklerin omuzun hep aynı tarafında taşınması vücudun simetrisini bozuyor. Çok kullanılan taraftaki adaleler daha fazla gelişirken diğer taraf zayıf kaldığı için bir oransızlık oluşuyor. Bazen de sürekli kullanılan taraftaki eklemler daha fazla baskı altında kalırken, bu durum daha çok omurgada eğriliklere neden oluyor. Bu ve benzeri durumlar ise ağrı şikayetinden bel fıtığına kadar çeşitli rahatsızlıklara neden olabiliyor. Bu durum, kireçlemenin de nedenleri arasında bulunmaktadır. Simetri bozulunca vücuttaki estetik görünüm de bozuluyor.'' Kadınlarda çanta taşımanın erkeklere göre daha yaygın bir alışkanlık olduğuna dikkati çeken Güçlü, ''Kadınlara, çantalarını her iki omuzda da değiştirerek taşımaları öneriyoruz. Çünkü yük, sağ ve sol eşit bir şekilde taşındığında vücut dengeli şekilde gelişecek, dengeli ve simetrik görünüm bozulmayacaktır'' diye konuştu.
Güçlü, elde pazar çantaları gibi yükler taşınırken de vücuttaki aynı dengenin korunmasına, yükün 2 elde paylaştırılarak taşınmasına özen gösterilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
 

Benzer İçerikler

SadmiN
Cevaplar
0
Görüntüleme
12K
SadmiN
*GüMüŞ*
Cevaplar
1
Görüntüleme
995
cadi_91
cadi_91
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Misafir
M
Üst