1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Çarkıfelek oyası yapımı teknikleri

  Konu, 'Örgü, Dikiş & Nakış' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Çarkıfelek oyası yapılışı Çarkıfelek oyası teknikleri


  Merhaba Sevgili Melek'ler, bu sayfamızda oya işlemeyi yeni öğrenenler için ve çarkıfelek oyasına meraklı oalnlar için, çarkıfelek oyası yapımı hakkında bilgiler sunuyoruz.

  < Konu Resmi..>
  KULLANILAN RENKLER
  Yeşil, Beyaz, Eflatun, Sarı  Çarkın dişlilerine benzetildiği ve oyanın kenarları tırtıklı olduğu için halk arasında “Çarkıfelek” adıyla bilinmektedir. Genellikle başarısız evlilikten sonraki ayrılıklarda kadınlar bu oyayla işlenmiş başörtülerini örtmektedirler.

  < Konu Resmi..>


  Zürefa ve Kök

  < Konu Resmi..>


  Bıyık ve Boru

  Coşturan oyasında anlatıl*mıştır.

  Ana Örgeye Geçiş

  Oyanın dışına ana borunun üs*tüne üç ilmekten başlanıp altı ilmeğe kadar artırılarak bırakı*lır. Bu şekilde dört yarım yap*rak yapılır. Yarım yaprakların etrafı çevrilirken, en geniş uç*larda ve ortalarda olmak üze*re çirtikler yapılır. Şekil 3′de görüldüğü gibi sekiz çirtik meydana gelir. Ana örgenin içi: Aynı boru üzerinde üç il*meklen beş ilmeğe kadar artı*rılıp bitirilen üç yarım yaprak, oyanın dışında yapılan çirtik-lerle tutturulur. Çarkıfelek iki bölümden oluşur.


   
Çarkıfelek oyası yapımı teknikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çarkıfelek

  çarkıfelek

  burayı tıklayınız
 2. Çarkıfelek oyası nasıl yapılır

  Çarkıfelek oyası nasıl yapılır

  Çarkıfelek oyası nasıl yapılır selam kızlar aranızda çarkıfelek oyasını yapmayı bilenlerden rica ediyorum bana çarkıfelek oyası tekniklerini yazsınlar.
 3. takı yapımı teknikleri videosu

  takı yapımı teknikleri videosu

  Takı Tasarımı nasıl yapılır Takı Tasarımı bileklik Yapılışı Takı nasıl yapılır ben resimli değil de video izleyerek öğrenmek istiyorum diyen Melek'lerimiz, işte sizler için takı yapımı teknikleri üstelik videolu :) http://www.youtube.com/watch?v=6VqztoL-IC8
 4. İğne Oyası Broş Yapımı

  İğne Oyası Broş Yapımı

  İğne Oyası Broş Yapımı hakkında bilgi verir misiniz bende İğne Oyası Broş Yapacam ama tekniğini bilmiyorum şimdiden tşkler.

Sayfayı Paylaş