Çatlatma İğnesinden Sonra Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Uzman SühaN

Administrator
Çatlatma İğnesinden Sonra Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?
Çocuk sahibi olmak isteyenlere bazı durumlarda çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Yumurta büyütme tedavisi uygulanan kadınlara yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesi ne işe yarar? Tüp Bebek Çatlatma ??nesiKısırlık (infertilite) tedavisi gören hastaların bazılarına uygulanan ilaçlardan birisidir. Yumurta oluşturmak ve yumurtayı (folikülü) büyütmek ilaçlar kullanılır. Bu yöntemle büyümüş folikülün çatlaması ve bu sayede yumurtlama oluşması amacıyla kullanılan çatlatma iğnesi diye adlandırılan hormon içeren ilaç uygulanır.Yumurta çatlatma iğneleri yumurta büyüdüğünde tek doz olarak uygulanan hormon ilacıdır. Yumurta büyütme amacıyla kullanılan ilaçlar ise ardışık günler boyunca (1-2 hafta) yumurta istenilen büyüklüğe gelinceye kadar her gün uygulanır. Yumurta çatlamasını sağlayan LH hormonudur. Normalde kadın vücudunda yumurtlama olmadan yaklaşık 36 saat önce artmaya başlayan ve maksimum değere ulaştığında yumurtlamayı tetiklemektedir. LH hormonunun bu etkisi HCG içeren ilaçlar ile sağlanmaya çalışılır.
1.jpgGEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE
HCG ilacı (yumurta çatlatma iğnesi) uygulandıktan ortalama 36 saat sonra yumurtla çatlaması yani yumurtlama (ovulasyon) olayı meydana gelir. Yumurta çatlatma iğnesinden ne kadar sonra hamilelik testi yapılır? Adet gecikmesi olduğunda hemen gebelik testi yapılabilir. Bu ortalama olarak yumurta çatlatma iğnesi (HCG enjeksiyonu) yapıldıktan 14 gün sonrasına denk gelir. Genellikle hamilelik belirtileri bu kadar erken başlamaz. Ancak test hamileliğin pozitif ya da negatif olduğunu göstermektedir.


Yumurta çatlatma iğnesi kısırlık tedavisinde başvurulan en etkili yöntemlerden biridir. Yumurtayı büyütmek ve çatlatmak için farklı ilaç tedavileri uygulanır. Çatlatma iğnesi ise büyüyen yumurtayı çatlatmak için kullanılan bir ilaçtır.Yumurta çatlatma iğnesi yumurta yani folikül büyüdükten sonra tek doz halinde alınarak kullanılır. Yumurtayı büyütmek için gereken ilaçlar kullanıldıktan sonra çatlatma iğnesi tedavisine başlanır. HCG(human chorionic gonadotropin) hormonu içeren yumurta çatlatma iğnesi , yumurtanın maksimum büyüklüğe eriştiğinde çatlamasını sağlar. HCG hormonu kanda gebelik testinde ölçülen bir hormondur.Yumurta çatlatma iğnesi kullanıldıktan 36 saat sonra yumurtlama(yumurta çatlaması) olayı meydana gelir. Ovulasyon diye de tabir edilen bu durumdan sonra kadın yumurtlama dönemine geçer. Yumurtanın büyümesi ve çatlaması için kullanılan bu ilaçlar cilt altında ya da kasın direkt olarak içine uygulanırlar.


Yumurta çatlatma iğnesinden sonra çatlaması beklenen yumurta, çatlamayabilir. Bazı durumlarda yumurta çatlasa bile gebelik oluşmayabilir. Çatlatma iğnesinden sonra gebelik oluşmadığından adet gecikmeleri yaşanabilir. Yaşanan bu adet gecikmeleri genelde 2-3 hafta sonra son bulur ve kadında adet görülür.
Kadınlar tarafından yapılan en büyük yanlışlardan biri, çatlatma iğnesi kullandıktan hemen sonra gebelik testinin yapılmasıdır. Hemen yapılan gebelik testi doğru sonuç vermemektedir. Yumurta çatlatma iğnesi kullanıldıktan 2-3 hafta sonra hala adet görülmüyorsa gönül rahatlığıyla gebelik testi yapılabilir. Çatlatma iğnesinden sonra adet gecikmesinin 2-3 haftayı geçmesi gebeliğe işarettir.Adet gecikmesinin tek nedeni gebelik olmayabilir. Hormon bozukluğu ve başka nedenlerden adet gecikmesi durumu oluşabilmektedir. Daha doğru bir sonuç için gebelik testi yaptıktan sonra kesinlikle doktora başvurulmalı ve yumurtlama için yapılan tedavi yöntemlerinin doktora anlatılması gerekmektedir.
 
Geri
Üst