1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Çatlatma İğnesinden Sonra Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Çocuk sahibi olmak isteyenlere bazı durumlarda çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Yumurta büyütme tedavisi uygulanan kadınlara yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesi ne işe yarar? Tüp Bebek Çatlatma ??nesiKısırlık (infertilite) tedavisi gören hastaların bazılarına uygulanan ilaçlardan birisidir. Yumurta oluşturmak ve yumurtayı (folikülü) büyütmek ilaçlar kullanılır. Bu yöntemle büyümüş folikülün çatlaması ve bu sayede yumurtlama oluşması amacıyla kullanılan çatlatma iğnesi diye adlandırılan hormon içeren ilaç uygulanır.


  Yumurta çatlatma iğneleri yumurta büyüdüğünde tek doz olarak uygulanan hormon ilacıdır. Yumurta büyütme amacıyla kullanılan ilaçlar ise ardışık günler boyunca (1-2 hafta) yumurta istenilen büyüklüğe gelinceye kadar her gün uygulanır. Yumurta çatlamasını sağlayan LH hormonudur. Normalde kadın vücudunda yumurtlama olmadan yaklaşık 36 saat önce artmaya başlayan ve maksimum değere ulaştığında yumurtlamayı tetiklemektedir. LH hormonunun bu etkisi HCG içeren ilaçlar ile sağlanmaya çalışılır.

  < Konu Resmi..>


  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE
  HCG ilacı (yumurta çatlatma iğnesi) uygulandıktan ortalama 36 saat sonra yumurtla çatlaması yani yumurtlama (ovulasyon) olayı meydana gelir. Yumurta çatlatma iğnesinden ne kadar sonra hamilelik testi yapılır? Adet gecikmesi olduğunda hemen gebelik testi yapılabilir. Bu ortalama olarak yumurta çatlatma iğnesi (HCG enjeksiyonu) yapıldıktan 14 gün sonrasına denk gelir. Genellikle hamilelik belirtileri bu kadar erken başlamaz. Ancak test hamileliğin pozitif ya da negatif olduğunu göstermektedir.


  Yumurta çatlatma iğnesi kısırlık tedavisinde başvurulan en etkili yöntemlerden biridir. Yumurtayı büyütmek ve çatlatmak için farklı ilaç tedavileri uygulanır. Çatlatma iğnesi ise büyüyen yumurtayı çatlatmak için kullanılan bir ilaçtır.  Yumurta çatlatma iğnesi yumurta yani folikül büyüdükten sonra tek doz halinde alınarak kullanılır. Yumurtayı büyütmek için gereken ilaçlar kullanıldıktan sonra çatlatma iğnesi tedavisine başlanır. HCG(human chorionic gonadotropin) hormonu içeren yumurta çatlatma iğnesi , yumurtanın maksimum büyüklüğe eriştiğinde çatlamasını sağlar. HCG hormonu kanda gebelik testinde ölçülen bir hormondur.  Yumurta çatlatma iğnesi kullanıldıktan 36 saat sonra yumurtlama(yumurta çatlaması) olayı meydana gelir. Ovulasyon diye de tabir edilen bu durumdan sonra kadın yumurtlama dönemine geçer. Yumurtanın büyümesi ve çatlaması için kullanılan bu ilaçlar cilt altında ya da kasın direkt olarak içine uygulanırlar.


  Yumurta çatlatma iğnesinden sonra çatlaması beklenen yumurta, çatlamayabilir. Bazı durumlarda yumurta çatlasa bile gebelik oluşmayabilir. Çatlatma iğnesinden sonra gebelik oluşmadığından adet gecikmeleri yaşanabilir. Yaşanan bu adet gecikmeleri genelde 2-3 hafta sonra son bulur ve kadında adet görülür.
  Kadınlar tarafından yapılan en büyük yanlışlardan biri, çatlatma iğnesi kullandıktan hemen sonra gebelik testinin yapılmasıdır. Hemen yapılan gebelik testi doğru sonuç vermemektedir. Yumurta çatlatma iğnesi kullanıldıktan 2-3 hafta sonra hala adet görülmüyorsa gönül rahatlığıyla gebelik testi yapılabilir. Çatlatma iğnesinden sonra adet gecikmesinin 2-3 haftayı geçmesi gebeliğe işarettir.  Adet gecikmesinin tek nedeni gebelik olmayabilir. Hormon bozukluğu ve başka nedenlerden adet gecikmesi durumu oluşabilmektedir. Daha doğru bir sonuç için gebelik testi yaptıktan sonra kesinlikle doktora başvurulmalı ve yumurtlama için yapılan tedavi yöntemlerinin doktora anlatılması gerekmektedir.


   
Çatlatma İğnesinden Sonra Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gebelik testi ne zaman yapılmalı kızlar

  gebelik testi ne zaman yapılmalı kızlar

  beninm regli olmama 7 gün var. çok merak ediyorumm beklemek istemiyom...
 2. Yumurta çatlatma iğnesinden sonra ilişki ne zaman olmalı?

  Yumurta çatlatma iğnesinden sonra ilişki ne zaman olmalı?

  yumurta çatlatma iğnesi nedir,yumurta çatlama iğnesi kullanıp hamile kalınırmı,yumurta çatlatıcı iğneyle hamile kalınırmı,yumurta çatlatma iğnesi hakkında bilgiler Kısırlık (infertilite) tedavisi gören hastalara en sık önerilen ilaçlardan birisidir yumurta çatlatma amacıyla kullanılan ilaçlar bu nedenle hastalar bu ilaçların ne olduğunu ve yumurtlamayı nasıl sağladığını merak ederler. Yumurta...
 3. Yumurta çatlatma iğnesinden ne zaman sonra ilişkiye girilir?

  Yumurta çatlatma iğnesinden ne zaman sonra ilişkiye girilir?

  Kısırlık tedavisi gören hastalara en çok tavsiye edilen ilaçlardan birisidir. Yumurta çatlatmak için kullanılan ilaçlar bu nedenle hastalar bu ilaçların ne olduğunu ve yumurtlamayı nasıl sağladığını daima merak ederler. Yumurta sağlamak ve yumurtayı (folikülü) geliştirmek amacı ile kullanılmakta olan ilaçlar, diğerlerinden farklıdır. Burada size ifade ettiğimiz ilaç, büyümüş folikülün...
 4. Yumurta çatlatma iğnesinden ne kadar sonra hamilelik testi yapılır?

  Yumurta çatlatma iğnesinden ne kadar sonra hamilelik testi yapılır?

  Yumurta oluşturmak ve yumurtayı (folikülü) büyütmek amacıyla kullanılan ilaçlar farklıdır, bu yazıda kastedilen ilaç büyümüş folikülün çatlaması ve bu sayede yumurtlama sağlanması amacıyla kullanılan ilaçlardır. Bu nedenle yumurta çatlatma iğneleri sadece yumurta büyüdüğünde tek doz olarak uygulanır, yumurta büyütme amacıyla kullanılan ilaçlar ise ardışık günler boyunca (1-2 hafta) her gün...
 5. Çatlatma İğnesinden Sonra Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

  Çatlatma İğnesinden Sonra Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

  Çatlatma İğnesinden Sonra Gebelik Belirtileri- başlıklı konumuzu incelerken sorularınıza en iyi şekilde yanıt bulacaksınız. Gebe kalma süreci doğal yolların haricinde zorlu bir süreçtir. Yıllarca bir evlada kavuşabilmek için mücadele veren insanlar var. Bunlardan biri de benim. Doğal yollardan hamile kalamayınca tedavi yöntemleri aramaya başladık ve tabii ki ilk olarak tıpta tedavimizi aradık....

Sayfayı Paylaş