Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Çavdar ekmeğinin faydaları

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  cavdar ekmeği çavdar ekmeğinin faydaları çavdar ekmeği faydaları zayıflatırmı ekmeğinin yararları çavdar ekmeği, kalori, kaç kalori, faydaları, zayıflatırmı, kepek ekmeği, diyet  Kepek ekmeği olarakda bilinen çavdar ekmeği diyet uygulamalarında kalorisinden ötürü, zayıflama konusunda tercih edilen bir besindir.

  Şimdi gelin Sevgili Melek'lerim. çavdar ekmeği hakkında faydalı bilgiler edinelim.

  [​IMG]


  Çavdar, dağlık yörelerimizde yetiştirilir. Çavdar taneleri buğdaya göre daha koyu renktedir. Çavdar taneleri köy değirmenlerinde öğütülerek un elde edilir. Tanenin kepek kısmı ayrılmadığından B vitaminleri ve madenler yönünden zengindir. Ancak, kepeğin çok olması, ekmeğin kabarma yeteneğini azalttığından iç kısmı pişmemiş görünümündedir ve nem oranı fazla olduğundan çabuk küflenebilir. Ayrıca, kepeğin çok oluşu, insan sağlığı için önemli olan kalsiyum, demir ve çinkonun kullanım oranım azaltır.

  Piyasada satılan çavdar ekmeği genellikle üçte iki çavdar unu, üçte bir buğday unu katılarak yapılır. Böylece, ekmekte kepek biraz azaltılmış ve kabarma daha iyi olduğundan kalsiyum, demir ve çinkoya olan olumsuz etkisi azalır. Bu ekmekler, özellikle, kabızlıktan yakınanlar için yararlıdır. Ayrıca, yetişkin şeker hastalarına, kan şekerini hızlı yükseltmediği için önerilir. Yine kanla-lannda kolesterol yüksek olanlar için uygun bir ekmek türüdür.
  Piyasada “kepek ekmeği” adıyla satılan ekmek, kepeği alınmış buğday ununa kepek eklenerek yapılır. Bu ekmek de çavdar ekmeğine benzer. Aynı şekilde barsak hareketlerinin azlığından oluşan kabızlıklarda, şeker hastalığında, kolesterol yüksekliğinde beyaz ekmek yerine kullanılması yararlı olur.
   
Çavdar ekmeğinin faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çavdar

  Çavdar

  Bakınız; Tahıl.Rüyada çavdar görmenin tabiri misir gibi-dir.
 2. Ekmek...

  Ekmek...

  rüyada birine su vermek rüyada bayat ekmek görmek ölüye su vermek ölüye yemek para Taze, yuşak yahut sıcak ekmek zahmetsiz helal kazanca ve bol nimete, Katıksız ekmek yemek garip yaşamaya ve yalnız ölmeye, Aşırı sıcak ekmek yemek gam ve kedere, Esmer ekmek yahut mısır ekmeği geçim sıkıntısıyla beraber dinde kurtuluşa, Pide ve yufka yemmek bol rızka yahut kısa ömre, Arpa ekmeği takva ve...
 3. Çavdar ekmeği

  Çavdar ekmeği

  hamilelikte çavdar ekmeği gebelikte çavdar ekmeği Içinde bulunan ruh sikintisindan kurtulus yolunun açilacagina isarettir.
 4. Çavdarın faydaları

  Çavdarın faydaları

  çavdarın faydaları, faydaları nelerdir, özellikleri, kullanıldığı yerler, yetişme koşulları, zararları, kullanım alanları, yetiştiği yerler, latincesi, yararları Diyabetik diyetler de ve zayıflama diyetlerinde kullanılan çavdar ekmeğinin bu konuda ki faydalarını biliyoruz. Peki çavdarın diğer faydaları nelerdir; biliyor muyuz Melek'ler? O halde buyrun; ÇAVDAR İÇİNDE BULUNAN BELLİ BAŞLI...
 5. Kepek ekmeğinin faydaları nelerdir kansızlık yapar mı

  Kepek ekmeğinin faydaları nelerdir kansızlık yapar mı

  Kızlar kepek ekmeği kansızlık yapıyor mu ? Uzmanlar genelde beyazlardan uzak durun diyor ben de kepek ekmeği kullanıyorum. Kansızlık yaptığıyla ilgili bir kaç şey duydum bu doğru mu ? Birde kepek ekmeğinin faydaları nelerdir bildirirseniz sevinirim.

Sayfayı Paylaş