Çay falı nasıl bakılır?

Uzman SühaN

Administrator
Çay falı nasıl bakılır?
Çay falının öncelikle tarihçesine baktığımız zaman; 5000 yıl öncesine dayanan ve geleceğe dair bilgileri görmeyi sağlayan bir kehanet yöntemi olduğunu söylemek mümkündür. Çay falının en önemli özelliklerinden bir tanesi, falı bakan kişinin sezgilerine göre yorum yapılmasıdır. Kahve falına birçok özellikleri ile çok benzemesi de, bu iki fal çeşidinde ortak noktalar ortaya çıkartmaktadır.


Şöyle ki çay falına bakmadan önce; çayın mutlaka toz çay ile demlenmesi gerektiğini, asla poşet çay kullanılmaması gerektiğini söylemek gerekiyor. Çünkü çay bardağının veya çay fincanın dibinde ve etrafında kalan çay yaprakları size yol gösterecek. Çayınızı demlediğinize ve içip niyet ettiğinize göre çay falı için niyet tutarak bardağınızı kapatabilirsiniz. Kimi kişiler bardağı kapatmadan sadece dibinde kalan ve içerken kenarlarda kalan çay yapraklarına bakarak da fal yorumu yapabilmektedir. Ancak kahve falında olduğu gibi kapatırsanız, daha çok şey görme imkanınız da bulunmaktadır.


8.jpg
Çay falına bakarken şekillere odaklanmak ve yorum yapmak çok önemlidir. Şekillerin anlamlarına baktığımızda ise örneğin anahtar şeklini gördüğünüzde yeni bir başarının işareti olduğunu söylemek mümkündür. Kalp şeklinin anlamı; içinde bulunduğunuz ilişkideki duygusallığı anlatır. Eğer çay yaprakları halka şeklinde ise ve bekar iseniz yakın zamanda bir evlilik durumu yaşanabileceğinizi işaret eder.


Çay falında bıçak görmek; bir ayrılık yaşanacağının, yüksek bir dağ görmek aile içinde mutluluğun işaretidir. Yelpaze görmek; yapılacak bir toplantının, kafes görmek ise bir şanssızlık yaşanacağının habercisidir. Çay falında bir diğer önemli husus da; çay yaprakları, çay bardağının veya fincanının dibinde çok fazla birikmiş ise; tutulan dileğin daha uzun zaman içinde gerçekleşeceğine ama dipte çok fazla çay yaprağı toplanmamışsa da dileğin çabucak gerçekleşeceğine inanılır.


Günümüzde çay falı, kahve falı ile oldukça büyük benzerlikler gösteren bir fal çeşididir. Bu falda da aynı kahve telvesi gibi, bardak veya fincan dibinde kalan çay artıklarının oluşturduğu semboller doğrultusunda yorumlanır. Tıpa tıp kahve falında olduğu şekilde, bardak veya fincan, bir tabak yardımı ile ters çevrilme şekli ile bakılır. Kahve falında uygulanan aynı işlemler ve şekiller bu fal için de geçerlidir.

Fakat çay falı, gerek halk arasında tutulmaması, gerek de bakılış yönünden insanlara çekici gelmemesi bakımından çok az kullanılan bir yöntemdir. Günümüzde pek çok kişi böyle bir falın varlığından bile haberdar değildir. Gene de arada sırada bazı yerlerde bakıldığı olmaktadır.

Çay Falı çok çok eski, yaklaşık 5.000 yıllık bir kehanet metodudur. Aslında çay falı, kahve falı tarzındadır yani sezgiye dayanır. Önemli olan şekillerden anlam çıkarmaktır. Okuyucu yani falcı, boş çay fincanını alarak dipte kalan çay yaprakçıklarından anlamlar çıkarır ama dikkat edilmesi gereken şey, fal çayının poşet çayı olmayacağı ve de süzgeçten geçirilmemesidir. Çünkü yüzen yaprakçıklar yorumlanacaktır. Bu doğrultuda hazırlanmış yani demlenmiş bir çayı içtikten sonra, fincanın kenarlarında kalan çayların şekilleri de yorumlanacaktır. Size aşağıda bazı olası şekillerin anlamlarını veriyoruz; çay yaprakçıklarının fincanın kenarında birikmesi kehanetin daha çabuk gerçekleşeceği anlamındadır. Yaprakçıkların fincanın dibine doğru veya dibinde olması kehanetin daha uzun zamanda gerçekleşeceği anlamındadır. Yedi uçlu yıldız, her konumda iyi şansın simgesidir. Yıldızın uçlarının kırık olması, bazı umutların kırılması anlamına gelir veya daha çay içilmeden önce çayın üzerinde yıldız şekli varsa, bu da isteğe ulaşmak için sabırlı olunması anlamındadır. Şimdi bazı şekillerin yorumunu görelim:

Anahtar: Yeni projelerin haberi; Önemli bir değişiklik olabilir.
Ay: Coşkulu ve heyecanlı bir aşk olayı.

Bıçak: Ayrılık ve çekişmeler.

Dağlar: Yüksek dağlar aile içinde mutluluk veya iyi bir aşk ilişkisi. Ayrıca iş yaşamında olumlu bir gelişme olabilir.

Eldiven: Bir davette farklı bir düşünce ile karşılaşılabilir. Yapraklar sabit duruyorsa çözümlenmesi gereken bir haklılık veya haksızlık olayı vardır. Eğer fincanın kenarına yapışmışsa, iyi şans gelmektedir.

Elma: İsteğin olumlu yönde gelişmesi, insana benzeyen bir şekille beraber veya yakınsa yakın birisinin yardımı gelecektir.

İncir veya üzüm: Bereket ve verimlilik; hamilelik olabilir.

Kafes: Hastalık ve şanssızlık; kenara yakınsa yolculuklarda dikkatli olmalısınız. Sabit duruyorsa, aile ve para konularında canınız sıkılabilir.

Kalp: Samimi, dokunaklı bir etki altındasınız. Eğer çay yaprakları kenarda ve bir halka şeklindeyse bir evlilik haberi gelebilir.

Mektup: Yapraklar yüzüyor ve küçükse, bir maddi kazanç olabilir. Sabit duruyorsa, büyükse bir aşk mektubu gelebilir.

Meşale: İyi işaret. Gelişim haberi. Şans geri dönebilir.

Yelpaze: Kapanmış bir şekildeyse, bir veya iki flört haberi, yelpaze açıksa bir kıskançlıktan korunulmalıdır. Sadece tek ve belirgin bir yelpaze varsa, bir toplantı olabilir.

Yılan: İhanet ve aldatılma; dost sandığınız birisine dikkat edin.

Evet, bundan sonrası size ait; çayınızı demleyin ve oturup yorumlamaya başlayın; farklı şekilleri kendinizce yorumlayacak ve anlamlar çıkaracaksınız; önemli olan sezgileriniz; önce bir zaman egzersiz gerek tabii ki...
 
Üst