1. Onurlu_Deniz

  Onurlu_Deniz Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2008
  Mesajlar:
  528
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  Çay nasıl hazırlanmalı?Çayların güzelliği

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında Onurlu_Deniz tarafından paylaşıldı.

  çay nasıl bulundu Çay nasıl hazırlanmalı?Çayların güzelliği  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]ADAÇAYI[/FONT]


  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Hazırlama:[/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif] Kaynar su döküp 2-3 dakika bekletin.

  Doğru zaman:Uyarıcı özelliklerinden dolayı sabah ve öğlen 2-3 çay fincanı.
  [/FONT] [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Güzelliğe etkisi: [/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Cilt sağlığı ve güzelliğinde etkin bir role sahip. Cildi enfeksiyonlara karşı korur. Menopoz döneminde cildin yaşlanmasını yavaşlatır.
  Sağlığa etkisi: Doğal östrojen benzeri maddeleri içeren bir bitki. Vücudun direncini artırır, enfeksiyonlara karşı korur ve zihni açar. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısına çare olduğu gibi hazım sisteminin düzgün çalışmasını da sağlar. Kanı temizler.[/FONT]
  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Dikkat: [/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Uzun süre kaynatılırsa toksik etki yaparak zararlı olabilir. Aşırı kullanımda tansiyonu yükseltebilir. Döl yatağı kaslarını uyardığı için hamilelikte fazla tüketilmesi önerilmez.[/FONT]


  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]IHLAMUR[/FONT]

  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Hazırlama:[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif] Hafifçe kaynattıktan sonra 10 dakika kadar demleyin.
  Doğru zaman: Gün içinde 2-3 çay fincanı.
  [/FONT]
  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Güzelliğe etkisi: Vücudun terlemesine neden olarak zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Cildi nemlendirir.[/FONT]
  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Sağlığa etkisi: [/FONT]
  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Göğsü yumuşatır, balgam söktürücüdür. Bronşit ve solunum yolu problemlerinde oldukça etkilidir. Vücuttaki her türlü salgıları artırır. Terletici ve sakinleştirici özellikleri vardır.
  Dikkat: Çok sıcak havalarda aşırı terlemeyle vücut ısısını ve salgıları daha da artırabilir.
  [/FONT]

  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]ISIRGAN OTU[/FONT]

  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Hazırlama:[/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif] Üzerine kaynar su dökerek 10 dakika kadar demleyin.
  Doğru zaman: Gün içinde 1-2 çay fincanı.
  [/FONT]
  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Güzelliğe etkisi: [/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Saçları ve cildi kuvvetlendirir.Kepek ve yağ bezlerine karşı etkilidir. Kepek oluşmasını önlerken cildin yağ bezlerini dengeler. Cilde parlaklık ve canlılık kazandırır.
  Sağlığa etkisi: Gözleri kuvvetlendirir. Vücuda dirilik sağlar. İyi bir raşitizm ilacı ve etkin bir kan temizleyicidir. Kemik iliğini ve vücudun kan yapan iç organlarını canlandırır; idrar söktürücüdür. Alerjilere, gut hastalığına ve romatizmaya da iyi gelir.[/FONT]
  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Dikkat: [/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Genellikle 40 günlük bir kür yapılarak kesilmelidir. Mevsim geçişlerinde 2-3 hafta düzenli içilebilir. [/FONT]


  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]KUŞBURNU[/FONT]

  [/FONT]
  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Hazırlama:[/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif] Suda 5 dakika kaynatın.
  Doğru zaman: Gün içerisinde tok karnına 2-3 çay fincanı.
  [/FONT]
  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Güzelliğe etkisi: [/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]C vitamini içerdiği için kolajen oluşumuna katkıda bulunur. Egzamalı ve alerjik ciltleri sakinleştirir.
  Sağlığa etkisi:
  [/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]İdrar söktürücü özellikleri vardır. Sivilce ve egzamaların iyileşmesine yardımcı olur. Hemoroid, enfeksiyon, soğuk algınlığı, yüksek kolesterol, varis, dolaşım bozukluklarına ve yorgunluğa karşı oldukça etkilidir.
  Dikkat: [/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Mide asidi sorunu olanlarda çok açık ve tok karnına içilmelidir.[/FONT]


  MELİSSA  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Hazırlama:[/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif] Üzerine kaynar su döküp 10 dakika demlenmeye bırakın.
  Doğru zaman: Gün içinde de içilebilir ama gevşetici
  [/FONT]
  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]özelliklerinden dolayı gece yatmadan önce alınması daha faydalıdır. Günde 2-3 çay fincanı.
  Güzelliğe etkisi:
  [/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Saçın güçlenmesine yardım eder, strese bağlı olarak ortaya çıkan saç ve cilt problemlerine karşı oldukça etkilidir.
  Sağlığa etkisi:
  [/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Tansiyon düşürücü, sinir sistemini dengeleyici, yatıştırıcı, uyku getirici, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sahip. Hazımsızlık ve baş ağrısına karşı iyi, sıkıntı giderici ve ödem söktürücü.
  Dikkat: Düşük tansiyonda ve aşırı uyku hallerinde tüketilmemelidir.
  [/FONT]

  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]PAPATYA[/FONT]

  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Hazırlama:[/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif] Üzerine kaynar su döküp 10 dakika demlenmeye bırakın.
  Doğru zaman: Gün içinde 2-3 çay fincanı, ancak gece
  [/FONT]
  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]tercih edilirse daha yararlı olur.
  Güzelliğe etkisi:
  [/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Saç rengini açar, cildin gözeneklerini temizler.
  Sağlığa etkisi:
  [/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Gevşetici, rahatlatıcı ve ağrı kesici özelliklere sahiptir.
  Dikkat: Aşırı miktarda tüketilirse uyuşukluk hissi verebilir.
  [/FONT]

  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]SARI KANTARON[/FONT]

  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Hazırlama:[/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif] Üzerine kaynar su dökerek 5-10 dakika kadar demleyin.
  Doğru zaman: Gün içinde tok karnına 1-2 çay fincanı.
  [/FONT]
  [FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Güzelliğe etkisi: [/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Soluk ve cansız ciltlerde oldukça etkilidir; cildin canlanmasına yardımcı olur.
  Sağlığa etkisi:
  [/FONT][FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]İçsel sıkıntılarda ve mide, sindirim sistemi rahatsızlıklarında etkilidir.
  Dikkat: Özellikle güneşsiz ve kısa kış günlerinde yararlıdır. Bu nedenle aşırı sıcak yaz günlerinde daha az tüketilmeli ya da gece içilmelidir.
  [/FONT]


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Ocak 2010
 2. laetitia

  laetitia Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2008
  Mesajlar:
  3.072
  Beğenilen Mesajlar:
  21
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa
  saol canım iyi bilgiler
   
Çay nasıl hazırlanmalı?Çayların güzelliği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çay nasıl bulundu

  çay nasıl bulundu

  çay nasıl bulundu çay ne zaman bulundu nerede nasil siyah nasıl Çaysız bir dünya nasıl olurdu acaba? Çay keşfedilmeseydi, çaydanlık, çay fincanı, kaşığı, işyerlerinde çay paydosu, şehirlerarası otobüslerde çay molası olamazdı. Şükür ki çay milattan önce 2737 yılında büyük Çin İmparatoru Shen Nung tarafından tesadüfen de olsa keşfedildi. Shen Nung bir gün bahçede ağzı açık bir kapta su...
 2. Çay

  Çay

  Çay içmek sıhhate, çay ikramı misafire, Çayı tarlasında yeşil görmek sevince, Kullanıma hazır kuru çay rızka delalet eder.Rüyada çay içmek iş ve aşk hayatınızda başarıya alamettir. Misafirlere çay doldurmak iyi haberler alacağınıza işarettir. Çayı devirip dökmek birtakım planlarınızın gerçekleşmiyeceğini belirtir . Misafirlere çay doldurmak iyi haberler alacağınıza yorumlanır. Başkalarına çay...
 3. Yeşil Çay ve Güzellik

  Yeşil Çay ve Güzellik

  Doğadan gelen güzellik sırları...:) Yeşil Çay Solüyonun Hazırlanması: Solüsyonlar farklı şekillerde hazırlanabilinir. Hazırlananan solüsyonlar yapraklarından ayırıldıktan sonra steril bir şişede buzdolabında muhafaza edilmelidir. Küçük miktarlda hazırlanmaları daha uygundur. 1) 1 büyük fincan yeşil çayı 1 litre kaynamış suda 20 dakika demleyiniz, 2) 100 gram yeşil çayı yarım litre suda oda...
 4. Çay nasıl yetişir?

  Çay nasıl yetişir?

  çay bitkisinin yetişme koşulları çay nasıl yetişir cay nasıl yetiştirilir rizede yetiştirilir çayın yetişme koşulları çay yetişme koşulları, çay yetiştirme, çay yetiştiricliği, çay nasıl yetiştirilir, çay nasıl üretilir, çay nasıl oluşur, çay nasıl işlenir, Kimi tiryakisidir çaysız yapamaz, kimi ise ben gibi sadece kahvaltılarda içer, gerisinde olmazsa da olabilir :) Tiryakisi olduğunuz...
 5. Rezene Çayını Nasıl Hazırlamalıyız?

  Rezene Çayını Nasıl Hazırlamalıyız?

  rezene çayı nasıl yapılır rezene çayı nasıl hazırlanır rezene çayı nasıl içilmeli Rezene, özellikle bebeklerimizin gaz sancılarını yok eden, en hafif yan etkisiz bitkilerden biridir melekler :) Bebeği olanların baştacı, kurtarıcısı olan rezene çayı nasıl demlenir bu makalemizde tarif etmeye çalışacağız sizlere :) Rezene çayı hazırlamak için 1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı rezene...

Sayfayı Paylaş