Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir?

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir?
Mutfak gereçleri arasında en sık kullanılan malzemelerden olan çaydanlık hijyenine önem verdiğimiz araçlardandır. Çaydanlık bazı yerlerdeki kireçli sular nedeniyle çok sık kireç tutabilmektedir. Bu durum söz konusu olduğu zaman çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir, çaydanlıktaki kireç nasıl sökülür konusundaki sorular aklınıza gelir. Sorularınıza yanıt verebilmek adına suyun kireçlilik durumu nasıl giderilir konusunda hem kimyasallarla hem de doğal malzemelerle sonuç elde edebilirsiniz.

Bazı bölgelerde kullanılan suyun kireçli oluşu sık aralıklarla çaydanlığınızı temizlemeyi gerektirir. Bu konuda kimyasal tercihlerinde bulunarak çaydanlığınızı yıpratmak yerine doğal malzeme kullanmadan yana tercihlerde bulunabilirsiniz. Kireç birikimi ve kireçli görünümden doğan rahatsızlık durumlarına son verebilmek için neler yapabilirsiniz buyurun açıklayalım.
kireçli.jpg

Kireç lekelerinden kurtulma çözümü sirkeli su tarifi: Bu tarif için 1 yemek kaşığı sirke ve 1 bardak su sizin için yeterli olacaktır. Çaydanlık içine 1 yemek kaşığı sirke ve 1 bardak suyu ekleyip yaklaşık 10- 15 dakika kadar kaynatma işlemi gerçekleştirin. Suyun kaynamasıyla içindeki suyu dökerek çaydanlığın içini bulaşık deterjanı ve süngerle temizlemeyi tercih etmelisiniz. Aynı zamanda çaydanlığınızı bulaşık makinenize de atarak temizleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece kireç kalıntılarından kısa zamanda kurtulabilirsiniz.
maxresdefault.jpg

Sirke ve karbonatla uygulanan bir kireç temizleme yöntemi de vardır. Çaydanlığın içine sirke doldurup bir gece bekletmelisiniz. Sonraki gün sirkeyi yarıya indirip içine 1 yemek kaşığı karbonat eklemelisiniz. 1 dakika kadar bekleyip ardından süngerle temizleyebilirsiniz. Böylece tamamen doğal yöntemlerle kireçlere elveda deme fırsatını yakalayabileceksiniz.

Kimileri de tuzlu sirke karışımını denemek ister. Bu formül için 1 yemek kaşığı tuz ve 1 çay bardağı sirkeyi karıştırıp çaydanlıkta bekletmelisiniz. Yaklaşık 10 dakika sonrasında çaydanlık içini ovarak temizleyin ve pırıl pırıl çaydanlığı görün.
caydanlik_temizleme.jpg

Çaydanlıktaki kireç lekelerinden kurtulmak için limon tuzundan faydalanarak elde edebileceğiniz formül de mevcuttur. Bu formülü uygulamak için çaydanlığınıza su doldurup 2 yemek kaşığı kadar limon tuzu atmayı denemelisiniz. 15 dakika kaynatacağınız bu karışım kireç lekelerinden kurtulmanızı sağlayacaktır. Kireç lekelerinden kurtulmak için ve tabakalaşmış kireçleri çaydanlık dibinde görmekten kurtulmak için bu iki formülü aralıklı olarak kullanmayı denemelisiniz.
 
Üst