1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Caz Orkestrasını kim buldu, Caz Orkestrasının icadı

  Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  caz müziği kim buldu Bu yazı: Caz Orkestrasını kim buldu, Caz Orkestrasının icadı içerik kısaca.. Caz Orkestrasının icadı, Caz Orkestrası nasıl bulundu, Caz Orkestrası ne zaman kuruldu hakkında bilgiler içermektedir.

  Caz seven Melek'lerimiz, caz orkestrasını ilk kim kurdu diye merak ettiniz mi hiç? Ben ettim ve benim gibi merak edenler için de bilger topladım :)

  [​IMG]
  Caz Orkestrasının icadı, Caz Orkestrası nasıl bulundu, Caz Orkestrası ne zaman kuruldu

  1900 yılında, ABD’de, New Orleans’da, Buddy Bolden adlı Zenci müzisyen tarafından kuruldu. Orkestrada Bolden’ın çaldığı trompet dışında kornet, klarinet, trombon, keman, gitar, basgitar ve davul vardı. Müzik tarihçisi Bud Scott’a göre, “Bolden bir gün kiliseye gitti ve caz müziği kafasında orada oluştu.”Bolden’ın caz müziğinin kurucusu olduğunu kabul edebilmek için, müzik tarihçilerinin tek dayanağı, kendisini tanıyanlar ve dinleyenlerdir. Hiç kuşkusuz, Bolden’ın yaptığı müzik, belirli bir gelişimin bir parçasıdır. Daha doğrusu, onun yaptığına, geleneksel Zenci müziğine caz formu vermek denilebilir. Bu ilk caz orkestrası, New Orleans’daki çalışmalarını 1907 yılına kadar sürdürdü ve o yıl Bolden’in delirmesi üzerine dağıldı.

  İlk caz orkestrasyonu ise 1915 yılında, Chicago’da yayınlandı. Ferdinand Joseph (Jelly Roll) Morton adlı caz ustasının yaptığı bu ilk orkestrasyonun adı, “Jell Roll Blues”dur.

  Kendisini cazın asıl mucidi olarak ilan eden Morton, ilk orkestrasyonunu 1902 yılında yaptı: 1915 yılında yayınladığı Jell Roll Blues’u ise 1905 yılında düzenlemişti. Caz sözcüğünün ilk defa ve nerede kullanıldığına ilişkin iddialar da çeşitlidir. Morton, bu sözcüğü ilk kez 1902 yılında, yaptığı müziği “ragtime” denilen müzikten ayırmak için kendisinin kullandığını öne sürer. Müzik otoriteleri ise, bu yeni türün Chicago’da duyulmaya başlandığı tarih olan 1916′ya kadar özel bir isimle adlandırılmadığı inancındadırlar. Orkestra Şefi George Morrison ise, caz sözcüğünü, bu tarihten en az beş yıl önce Colorado’da duyduğunu söyler. Cazın tarihine ilişkin anılarını 1962 yılı Haziran ayında Denver Stüdyoları’nda banda alan Morrison şöyle konuşur: “Caz sözcüğünü, ilk kez -1-911 sıralarında duydum. Evet, evlendiğim yıldı o yıl ve caz sözcüğü kullanılıyordu. Gerek kendi düğünümde, gerek başka düğünlerde caz çalıyorduk. Hatta arabamın üzerinde de George Morrison Caz Orkestrası yazılıydı.” Caz sözcüğünün basına il yansıyışı ise, Chicago Herald gazetesinin 1 Mayıs 1916 günlü sayısında çıkan Johnny Stein Orkestrası’- na ilişkin bir haberde oldu. Haberde, Schiller’s Cafe adlı yerde, New Orleans Caz Orkestrası eşliğinde çığlıklar atan sarhoş kadınlardan söz ediliyordu.
   
Caz Orkestrasını kim buldu, Caz Orkestrasının icadı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İstanbul'da Caz Rüzgarı

  İstanbul'da Caz Rüzgarı

  Caz dünyasının genç yeteneği Eldar Djangirov önderliğindeki Eldar Trio, 29 Kasımda JC’s İstanbul Jazz Center’da müzikseverlerle buluşacak. "Garanti Caz Yeşili Konserleri" kapsamında düzenlenecek konserde, piyanist Eldar Djangirov’a, basda Harish Raghavan, davulda Aaron McLendon eşlik edecek. Piyano çalmayı anavatanı Kırgızistan’da ailesinden öğrenen Djangirov, bugüne kadar...
 2. Orkestra

  Orkestra

  Büyük bir orkestranın çaldığı müziği dinlemek, toplum içinde sevilen bir insan olduğunuzun işaretidir.Kişinin hayatının güzelleşeceğine, sorunlarının geride kalacağına işaret eder.Rüyada bir orkestra konseri dinlemek, kisa sürecek bir üzüntü ile yorumlanir. Bir orkestrada çalgi aletlerinden herhangi birisini çalmak, bir dostunuzun çok fena bir durumda oldugunu isiterek üzüleceginize delalet eder.
 3. İzmir Caz Festivali başlıyor

  İzmir Caz Festivali başlıyor

  İzmir Filarmoni Derneği'nin düzenlediği festivalin 6.'sı, 2-12 Şubat günleri arasında gerçekleştirilecek. İzmir Filarmoni Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Olcay, piyanist Kerem Görsev ile İzmir Hilton Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında, festival hakkında bilgi verdi. Festivalin, kent kültürüne çok büyük katkılar sağlayacağını belirten Olcay, İzmir halkından destek...
 4. Caz Zamanı

  Caz Zamanı

  i-lounge, DLC Jazz Time, ‘WASH AWAY THE DUST OF LIFE’ felsefesi ile sunduğu etkinlikte, gündelik hayatın tozlarını silkeleyip, DLC Serisi’nin hayata keyif katan tatlarıyla duyguları büyülü bir gezintiye davet ediyor. i-lounge, DLC tarafından her Çarşamba düzenlenen JAZZ TIME gecelerinde, cazseverleri VOLKAN HÜRSEVER TRIO ile buluşturuyor. Volkan Hürsever Trio, klasik ve modern caz' ı günümüz...
 5. Kadınların çalışması cazimi?

  Kadınların çalışması cazimi?

  Sual: Kadınların çeşitli sanayi kollarında çalışmasında bir sakınca var mıdır? CEVAP Dinimizde kadın, geçim derdinden, düşüncesinden muaf tutulmuştur. O, çalışarak, didinerek para kazanmaya, bunun için beş vakit namazı aksatmaya, başını, kolunu açarak veya erkeklerin arasına karışarak günah işlemeye mecbur değildir. Her şeyi onun ayağına getirmek mecburiyeti vardır. Dinimiz ona bu kıymeti...

Sayfayı Paylaş