1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  CCI - Commodity Channel Index (Emtia Kanalı Endeksi)

  Konu, 'Para & Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  ortalama sapma formülü cci nasıl hesaplanır ortalama sapma nasıl hesaplanır CCI, Commodity Channel Index (Emtia Kanalı Endeksi); Amerikalı analist Donald R. Lambert tarafından geliştirilmiş, fiyat momentum göstergesidir. Emtia piyasaları için geliştirilmiş olmasına rağmen hesaplanışındaki özellikler nedeniyle rahatlıkla hisse senedi piyasasına da uygulanabilir.

  CCI; hisse senedi fiyatının kendi istatistiksel ortalamasından ne kadar uzakta olduğunu gösterir. Birçok analist bu göstergeyi aşırı alım/satım (overbought/oversold) bölgelerini gösteren osilatör olarak kullanır.

  CCI +100 ve –100 kanalında değerler alır. Yatay gelişen trendlere uyumu çok daha isabetli olmaktadır. Kısa vadedeki trend değişikliklerini izleyen CCI, çok hareketlidir. Küçük fiyat değişiklikleri bile göstergenin +100 veya –100 ile sınırlanmış eksenlerini aşması için yeterlidir.
  Formül

  CCI günün en yükseği, en düşüğü ve kapanışının toplanıp üçe bölünmesi ile bulunan orta fiyattan (tipik fiyat/typical price) yola çıkılarak hesaplanır. Gün içindeki oynamaları daha iyi yansıtacağı için orta fiyatlarla hesaplanan bu formülde; orta fiyat yerine kapanış fiyatları da kullanılabilir. Orta fiyatın yerine kapanış fiyatı kullanıldığında, orta fiyatlardan hazırlanan hareketli ortalama yerine kapanış fiyatlarından hesaplanan hareketli ortalamanın kullanılması gerekir. Eğer eldeki veride ağırlıklı ortalama fiyat mevcut ise; o zaman ağırlıklı ortalama fiyat kullanılarak formül daha kolay hale getirilebilir.

  Hisse senedi piyasalarında yaygın olarak kullanılan CCI için, Donald R. Lambert; 5 ile 25 gün arasındaki dönemlerin kullanılmasını önermektedir. Lambert kendi borsaları için 20 günlük bir zaman dilimi kullanmakta ise de tavsiye edilen gün sayısı Amerikan Borsalarında bile değişik ürünler için farklılık göstermektedir.

  CCI için öngörülen 11 günlük dönem hisse senedinin hareketlerine bağlı olarak azaltılabilir veya arttırılabilir. Kullanılacak gün sayısı küçük seçildiğinde göstergenin hareketleri hızlanmakta ve ancak dalgalanmaları az olan hisse senetlerine uyum sağlamaktadır. Böyle hisseler için 9 günlük gösterge tercih edilebilir. Hızlı hareketlerin olduğu dönemlerde gün sayısı arttırılarak erken sinyallerin gelmesi önlenebilir. Bazen gün sayısı 28'e kadar arttırılabilir.

  Bilgisayar programları CCI hesaplamalarında default değer (öndeğer) olarak 14 gün almaktadır.


  Formülün uygulanmasında şu sıra takip edilir:

  1. Gün içi orta fiyat bulunur. Yani gün içi en yüksek, en düşük ve kapanış fiyatı toplanır ve 3'e bölünerek basit aritmetik ortalaması alınır.
  2. Aynı şekilde her güne ait orta fiyat hesaplanır.
  3. Hesaplanan orta fiyatların n döneminde basit hareketli ortalaması alınır.
  4. N adet orta fiyattan geriye doğru giderek, n dönemi için hesaplanan orta fiyatların basit hareketli ortalaması tek tek çıkartılır. Mutlak değeri alınır. Mutlak değeri alınan farklar toplanır ve n sayısına bölünerek ortalama sapma bulunur.
  5. N döneminde hesaplanan orta fiyatların basit hareketli ortalaması mutlak değer alınmaksızın orta fiyattan çıkartılır ve 0,015 ile çarpılmış ortalama sapmaya bölünerek CCI elde edilir.
  Bu arada önemle belirtilmesi gerekir ki; bilgisayar programları iki tür CCI hesaplamaktadır. Bunlardan CCI (EQUIS), mal piyasaları için hesaplanan türü, CCI (normal) ise hisse senetleri piyasasına göre düzenlenmiş olanıdır. Dolayısıyla borsada analiz yapanların CCI (normal)'i kullanmaları gerekmektedir.
  borsamania.net   
CCI - Commodity Channel Index (Emtia Kanalı Endeksi) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kanal

  Kanal

  deniz araçlarının geçiş yolunu kısaltmak amacıyla ayırmak için açılan dar boğaz
 2. VUK göre “Demirbaşların” ve “Emtiaların” değerlemesini anlatınız?

  VUK göre “Demirbaşların” ve “Emtiaların” değerlemesini anlatınız?

  1-VUK göre “Demirbaşların” ve “Emtiaların” değerlemesini anlatınız? Demirbaş Eşya Madde 273 - Alat, edavat, mefruşat ve demirbaş eşya maliyet bedeli ile değerlenir. Bunların maliyet bedeline giren giderler, satınalma bedelinden gayri komisyon ve nakliye giderleri gibi özel giderlerdir. İmal edilen alat, edevat, mefruşat ve demirbaşlarda imal giderleri satınalma bedeli yerine geçer....
 3. RSI Nedir? - Göreceli Güç Endeksi

  RSI Nedir? - Göreceli Güç Endeksi

  rsi nedir rsı nedir göreceli güç endeksi rsı ne demek rsi ne demek Göreceli Güç Endeksi (RSI); piyasalarda yaygın olarak kullanılan bir indikatördür. Welles Wilder tarafından geliştirilmiştir. Hisse senedinin veya endeksin kendi iç gücünü ölçer. Başka bir ifadeyle bu indikatör; hisse senedinin veya endeksin bünyesi içindeki gücünü kendisine göre karşılaştırır. RSI'ın; bir hisse senedinin...
 4. DISNEY CHANNEL frekansı 2012

  DISNEY CHANNEL frekansı 2012

  Disney Channel'in 2012 yılı frekansını arıyorum, bu konuda bana yardımcı olabilecek kimse var mı? Lütfen bilgi verin...
 5. Disney Channel Kanalını İzlemek İçin Yeni Frekans Bilgileri

  Disney Channel Kanalını İzlemek İçin Yeni Frekans Bilgileri

  DISNEY CHANNEL Yeni frekansı DISNEY CHANNEL frekansı türksat 2012 Sevgili melekler, özellikle çocukların bayılarak izlediği Disney karakterleri ile dolu çizgi filmler izleyebilmek için Disney Channel yeni frekansı ile ilgili bilgiler şöyle... DISNEY CHANNEL Yeni frekansları bilgileri aşağıdadır Frekans:12015 Polarizasyon:H - Yatay Kapsama:Dogu SR:27500 FEC:5/6 V-PID: 165...

Sayfayı Paylaş