1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Cefa Kelimesinin Açıklaması

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

cefa, nedir, ne demektir, açıklaması, manası, ile ilgili bilgiler burada melekler

< Konu Resmi..>

Sevgili melekler,

Cefa ;incitmek, eziyet etmek, kötülük demektir.
    Cefa hakkında ki hadisler,kelimeyi daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır;

Hayâ îmândandır. Fuhuş (çirkin şeyler) söylemek cefâdandır. Îmân Cennet'e, cefâ Cehennem'e götürür. (Hadîs-i şerîf-Buhârî)

Şu üç günah, îmânın gitmesine sebeb olur:

Birincisi, îmân nîmetine kavuştuğuna şükretmemek.
    İkincisi, îmânın gitmesinden korkmamak.
    Üçüncüsü, müminlere ezâ ve cefâ etmek. Peygamber efendimiz buyurdu ki: "Haksız yere bir müslümanı incitmek, Kâbe'yi yetmiş defâ yıkmaktan daha büyük günahtır. (Hakîm-i Tirmîzî)

Peygamber efendimizin aklı o kadar çoktu ki, Arabistan Yarımadası'nda, sert, inatçı insanlar arasında gelip, çok güzel idâre ederek ve cefâlarına sabrederek, onları yumuşaklığa ve itâate getirdi. Çoğu eski dinlerini bırakıp müslüman oldu. (Yûsuf Sinânüddîn)

Her işe Besmele ile başla. Temiz ol. Dâimâ iyiliği âdet edin. Tembel olma. Namaza önem ver. Nîmete şükr, belâya sabret. Dünyâ rahatına aldanma. Kimseye kızma. Eziyet ve cefâ etme. (Akşemseddîn)

Cefa Kelimesinin Açıklaması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kelimelere dikkat

kelimelere dikkat

Bu Kelimelere Dikkat konuşmaz kadar bu için fare insan bir hiç Şimdi bu kelimelerin başına FARE ekleyerek okuyun (fare konuşmaz,fare kadar,fare bu...) Sonra yine üstten alta bu sefer kelimelerin sonuna FARE ekleyerek okuyun ( konuşmaz fare,kadar fare,bu fare...) Sonra üstten alta düz okuyun (konuşmaz, kadar, bu, için....) Son olarakta alttan üste bi defa okuyun..
  2. Kelimeden Kelimelere - Kelime Bul

Kelimeden Kelimelere - Kelime Bul

Bir tane kelime veriliyor, ondan iki harfli, üç harfli, dört harfli.... çıkarabildiğimiz kadar kelime çıkarıyoruz. Verilen kelime biraz uzun olursa daha fazla kelime çıkarılabiliyor. Kelime dağarcığı için güzel bir oyun. Mesela üstteki "izolasyon" kelimesini veriyor, alttaki "iz, as, ay, al, an, ani, asi, alo, sol, solo, onay, ...." diye kelimeleri yazıyor, toplam = ......
  3. Eza ve cefa

Eza ve cefa

İnsanlara eziyet ettiğini görmek onlardan eziyeti kaldırmaya, İnsanlara eziyetveren şeyi alıp bir kenara koymak iman olgunluğuna, Birinden eza ve cefa görmek ondan gelecek iyilik ve ihsana, Bir şeyden eza ve cefa duymak sıkıntı ve ıstırapların sona ermessine, kurtuluş ve refaha delalet eder.Rüyada birine eziyet ettiğini gören kişi bir iyilik yapar anlamındadır. Rüyasında eziyete uğradığını...
  4. Kelimeler

Kelimeler

Kelimeler Bazen bir kulağımızdan girip diğerinden çıkan uçucu sesler, neleri getirip, neleri götürdüğü farkında bile olunamayan... Bazen de o kadar şiddetle sarsan ki benliğimizi yüklendiği anlamdan ötesini bize dahi taşıtmayan... KELİMELER En vefalı, En hayırsız, En zor bulunan, En yanı başımızda, En acıtan, En sevdiğimiz ve hep özlenen, hep aranılan. " Dost" Bazen gün...
  5. kelimelerle aşk.....

kelimelerle aşk.....

Sevgi. yüzyılların biriktirdiği bir dağ gibi kocaman sızı var yüreğimde sen geliyorsun ya aklıma bir koy gibi sığınak gözlerin. Sevinç. benim de bayram elbiselerim oldu küçükken mahallenin çamurlu sokaklarında koştum dizlerimdeki yara izlerinden çoktur kalbimdekiler. Aşk. ya sendin bendeki . ya ben sendim. ya sen erken geldin hayata ya ben geç kaldım ya sen çok sevdin ya ben tutunamadım...

Sayfayı Paylaş