1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Cehennem azabı sizce ne kadar şiddetlidir

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  cehennem azabı cehennem azapları nelerdir

  [​IMG]


  İşârâtü'l-İcaz tefsirinde ise, "Nasıl ki Cennet, vücut âlemlerinin mahsulâtını taşıyor ve dünyanın yetiştirdiği tohumları bâkiyâne sümbüllendiriyor.

  Öyle de, Cehennem dahi, hadsiz dehşetli adem ve hiçlik âlemlerinin çok elîm neticelerini göstermek için, o adem mahsulâtlarını kavuruyor.

  Ve o dehşetli Cehennem fabrikası, sair vazifeleri içinde, âlem-i vücut kâinatını, âlem-i adem pisliklerinden temizlettiriyor" İfadesi yer alıyor. Buna göre:

  1. Cehennemin bu kadar dehşetli olmasının hikmeti nedir?

  2. Cehennemin ebedi olmasını hikmeti nedir?

  3. Bir de Cehennem azabına ülfet edileceği, zaman içinde alışılacağına dair hadis-i şerif hangisidir? (Veysel Akdeniz) Cehennem bir ceza yeridir ve bir cinayetin sonucudur. Cinayet ise, bir kavram olarak "adem"dir. "Adem", bir inkârdır, bir rettir, küfür ve şirktir. Kur'ân'ın ifadesiyle "şirk" büyük bir cinayettir.

  Suçsuz bir insanı öldürmek bir tek cinayetse, Allah'a ortak koşmak, inkâr ve imansızlık milyonlarca cinayettir. Çünkü bu âlem vardır, inkârı edilemez. Var olan bir şeyi de Var Eden Birisi vardır. Hatta Var Edenin varlığı, o varlıktan daha açık ve zaruridir.

  Zaten Var Eden olmasa, o varlığın varlığından söz etmenin bir anlamı yoktur. Öyle ki, taştan ağaca, kurttan kuşa, denizden karaya, güneşlerden yıldızlara kadar canlı/cansız bütün varlık âlemi kendilerini yoktan var eden bir Yaratıcının varlığını ispat ediyorlar, anlatıyorlar, gösteriyorlar. Çünkü her varlık bir sanat eseridir, sanat eseri de kendini yapan Sânii/Sanatkârı gösterir.

  Sanatkârsız bir eser olmayacağı gibi, Yaratıcısız bin yaratık da olmaz. İşte küfrü ve inkârı seçen, Allah'tan başka sebepleri, tabiatı ve tesadüfü yaratılışta birer ortak olarak gören kişi apaçık bir şirke girmiş oluyor. Ve her varlığın, kendi varlığı ve kendine has diliyle Yaratıcısını tanıdığını, tanıttığını, anlattığını ve gösterdiğini inkâr ediyor. Bütün varlıkları yalancılıkla suçluyor, onların Allah'ın varlık ve birliğine birer delil olduklarını reddediyor. Böylece varlıklar sayısınca manevi birer cinayet işlemiş oluyor.

  Bu kadar büyük cinayet suçunun temizlenmesi ve "câni"ye cezanın verilmesi gerekiyor. İşte Cehennem bu temizliği yapıyor, o câni cezasını böyle bir yerde çekiyor. Bir yerde Cenab-ı Hak, varlıkların hakkını o kâfirden alıyor. Böylece Cehennem, bir "adem/yokluk" olarak bilinen küfür/şirk/inkâr gibi şerleri ve pislikleri temizlemiş oluyor. Yoksa kâfir küfründe kalacak, câni cinayetinin cezasını görmeyecek, mazlum da hakkı ve âhı alınmadığı için mağdur kalacaktır.

  Cenab-ı Hak, mutlak adalet sahibi olduğu, her haklının hakkını gözettiği ve verdiği için, kâfirin binlerce cinayet sayılan şirk ve küfür zulmünün hakkını ondan alıyor. Cehennem azabının bu kadar dehşetli ve şiddetli olmasının sebebi de buradan kaynaklanıyor. On kişiyi öldürene verilen cezanın şiddetiyle, âdi bir hırsız vakasına verilen ceza bir olmayacaktır.

  O katile dünya ölçülerinde ağırlaştırılmış müebbet cezası verildiği gibi, hücreye atılır, diğer mahkumlara tanınan birçok haktan mahrum edilir. Kâfir de, küfrünün karşılığını Cehennemde çok ağır ve şiddetli azap çeşitleriyle görür. Cehennem azabının kâfir hakkında ebedi ve sonsuza kadar devam etmesinin sebebi de açıktır.

  O kâfir dünyada binlerce sene yaşayacak olsaydı, o küfürden vazgeçmeyecekti, devam edecekti. Bunun için nihayetsiz küfür, nihayetsiz Cehennem azabını gerektiriyor. Bir katil, katli bir dakikalık bir süre içinde işlediği halde hapishanede trilyonlarca dakika ceza çektiği, hatta ömür boyu orada kaldığı gibi, kâfir de 70-80 senelik ömrünü küfür içinde geçirdiği için ebedi olarak Cehennemde kalıyor.
  alıntı
   
 2. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden
  Cevap: Cehennem azabı sizce ne kadar şiddetlidir
  allah korusun yarabbim yanlış yola saptırmasın emeğine sağlık canım
   
 3. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Cehennem azabı sizce ne kadar şiddetlidir
  emeğine sağlık
   
 4. kiraze

  kiraze Üye Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2009
  Mesajlar:
  82
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  bence kişiye göre değişir.herkesin sınırı farklıdır
   
Cehennem azabı sizce ne kadar şiddetlidir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sizi ne kadar önemsiyor?

  Sizi ne kadar önemsiyor?

  1- Yıldönümünüz oldukça yaklaştı. Eşiniz/sevgiliniz ... der. a. "Yıldönümümüzde ne yapalım?” b. "Bu yıl değişik bir yere gidelim mi, yeni bir yer buldum bile." c. "Bugün yıldönümümüz mü? 2- Eşiniz/sevgiliniz gecikeceği zaman... a. Her zaman haber verir. b. Çok gecikecekse genelde haber verir. c. Hiç haber vermez, siz ararsanız öğrenirsiniz. 3- İşyerinin verdiği...
 2. doğum sancısı neden bu kadar şiddetlidir

  doğum sancısı neden bu kadar şiddetlidir

  gebelikte rahim sancısı doğum topu rahim sancısı neden olur doğum ağrısı neye benzer sancısının şiddeti Doğum eylemi sırasında uterus (rahim) kasıldığında, ağrı duyusu uterustan sinirler aracılığıyla omuriliğe, oradan da beyine ulaşarak rahatsızlık hissi oluşturur. Ağrının şiddeti her annede farklı olabilmektedir....
 3. Sizi Ne Kadar Seviyor?

  Sizi Ne Kadar Seviyor?

  Partneriniz ihtiyacınız kadar sevgi veriyor mu? Yoksa siz kaderinize razı olup onun verdiği kadarıyla mı yetiniyorsunuz? Sizi Ne Kadar Seviyor?
 4. Cehennemde ateşten başka nasıl azaplar var?

  Cehennemde ateşten başka nasıl azaplar var?

  Allah Kuran’da, inkarcıların cehennemdeyken ateşe atılacaklarını, ateşten elbiseler ve katrandan giysiler giyeceklerini bildirmiştir. (Hac Suresi, 19) Ancak insanın cehennemde göreceği azap ateşle sınırlı değildir. Cehennemde; – demirden kamçılar vardır (Hac Suresi, 21), – insanlar bukağılara vurulacaklardır (İbrahim Suresi, 49), – zincirlerle sürüklenecekler ve boyunlarına demirden halkalar...

Sayfayı Paylaş