1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Cehennem şu anda tutuşturulmuşmudur?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  "Cehennem tutuşturulduğu zaman.” (Tekvir, 81/12) mealindeki ayette cehennemin yeni inşa edileceği değil; önceden var olan cehennem ateşinin gelenler için bütün şiddetiyle alev alev kızıştırıldığı manasına gelir.
  - Ayetteki asıl Arapça kelime olan “Sui’rat”/Tes’ir, var olan bir ateşi tutuşturmak, kızıştırmak manasına gelir.

  Demek ki cehennem vardır, içindeki ateş de vardır. Fakat kıyamet günü, bu ateş tam tutuşturulur, kızıştırılır. Çünkü artık faal hale geçmesi gerekir.

  - Bu ayetten sonra gelen “Ve cennet yaklaştırıldığı zaman” mealindeki ayette de bu mana vardır. Yani bu ayetin ifadesinden de, cennetin şu anda var olduğunu, ancak kıyamet günü müminlerin girmeleri için yaklaştırılacağını anlamak mümkündür.

  - Bu iki ayette, şu anda var olan cennet ve cehennemin kıyamet günü, oralara gidenlere bir mükâfat ve bir ceza yurdu olarak gereken şekilde hazırlanacağına vurgu yapılmıştır. Yoksa, bunların sonradan yaratılacağına bir işaret değildir.


  < Konu Resmi..>
  - Bakara 24. ayette yer alan “kâfirler için hazırlanmış ateş” mealindeki ifadeden de cehennemin şu anda hazır olduğunu anlayabiliriz. “Biz cehennemi kâfirler için konak olarak hazırladık.” (Kehf, 18/102) mealindeki ayetin ifadesi de bu gerçeğe işaret etmektedir.

  - “Şüphesiz ki cehennem, bir gözetleme yeridir. Azgınlar için bir barınak olacaktır.” (Nebe’, 78/21-22) mealindeki ayette de cehennemin şu anda mevcut olduğunu anlamak gerekir.

  - “Onlar (Firavun ve taraftarları) sabah akşam ateşe arz olunurlar. Kıyamet günü ise: ‘Firavun adamlarını azabın en ağırına sokun’denir.” (Mümin, 40/46) mealindeki ayetten de cehennemin şu anda mevcut olduğunu anlamayana Allah insaf versin.

  - Keza, “Andolsun ki o (Muhammed), onu (Cebrail’i) başka bir inişinde de görmüştü. Sidretü’l-Müntehâ’nın yanında. Ki Cennetü’l-Me’vâ da onun yanındadır.” (Necm, 53/13-15) mealindeki ayetlerin ifadesi, Cennetin şu an mevcut olduğunun açık göstergesidir.

  - Bu konuda bir çok sahih hadis vardır. Misal olarak şu ikisini zikredebiliriz:

  a) Miraç kıssasında uzun bir hadisin son bölümünde “Sonra Cibril/Cebrail, beni yürütüp nihayet Sidretu’l-Muntehaya kadar götürdü… Sonra cennete götürüldüm..” (Buhari, Salat, 1; Müslim, İman, 263).

  b) “Sizden biriniz öldüğü vakit ona ahiretteki yeri sabah ve akşam arzolunur. Eğer o ölen kimse ehl-i cennet ise cennetteki yeri kendisine gösterilir. Eğer ahl-i cehenem ise cehennemdeki yeri gösterilir ve kendisine: ‘İşte senin yerin burasıdır ve senin bu halin, kıyamet günü Allah seni ba’s (haşir-neşir) edinceye kadar devam eder.” (Buhari, Cenaiz,91; Müslim, Cennet, 65/2866)


   
Cehennem şu anda tutuşturulmuşmudur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. şu Anda....

  şu Anda....

  ŞU ANDA -biri seninle gurur duyuyor -biri seni düşünüyor. -biri senin için endişeleniyor. -biri seninle konuşmak istiyor. -biri seninle olmak istiyor. -biri senin iyi olduğunu umuyor. -biri verdiğin destek için sana minnet duyuyor. -biri elini tutmak istiyor. -biri her şeyin yoluna girmesi için sana dua ediyor. -biri senin mutlu olmanı istiyor. -biri onu bulmanı istiyor. -biri senin...
 2. işte şu an o an...

  işte şu an o an...

  İçim acıyor... Geçer elbet, geçer de, anlamsız bir yer de, unuttuğumu sandığım bir yer de , yeniden sızlar. Ama varsın sızlasın, sızlamadı mı; kocaman sevilmiyor ki… ” Ne yapacağını bilememek ne kadar kötü bir durum. Beyaz bir ışık arıyorsun bazen, görüyorsun... Siyahın yoğunlu eritiyor ışığı yine kör oluyorsun... Nerdesin sen şimdi kim bilir? Neler yapıyorsun? Özlüyor musun beni?...
 3. şu an cehennemi görseniz!!!!

  şu an cehennemi görseniz!!!!

  şu anda cehennemin kenarında olsanız ve oradaki zebanilerin cehennem ehline yaptıkları dayanılmaz işkenceleri gözünüzle görseniz, cayır cayır yanan ateşin uğultusunu, cehennem ehlinin çığlıklarını, kemiklerini çatırdatan inlemelerini, kahırla nefes alıp vermelerini, bir kez daha dünyaya geri dönmek isteyen pişmanlık dolu yalvarışlarını duysanız ve sonra tekrar dünyadaki yaşamınıza geri...
 4. Şu an ne dinliyorsun?

  Şu an ne dinliyorsun?

  seni seviyorum evet arkadaşlar şuan pc başındayken ne dinliyorsun? ilk ben başlayayım : Ahmet Kaya : Nerden bileceksiniz...
 5. ŞU AN NE DİNLİYORSUNUZ?

  ŞU AN NE DİNLİYORSUNUZ?

  Ümit Besen- Pamela -Seni Unutmaya Ömrüm Yeter mi

Sayfayı Paylaş