Etiketler:
 1. ahueda

  ahueda Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2011
  Mesajlar:
  328
  Beğenilen Mesajlar:
  74
  Ödül Puanları:
  28

  Cehennemden Kurtulma Duası

  Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında ahueda tarafından paylaşıldı.


  Cennet ve Cehennem, Allah’ın iki mükâfat ve mücâzat yeridir. Mükâfata lâyık bir amel içinde olanı Cennet’e, mücâzata lâyık tutum ve tavrı tercih edeni de Cehennem’e koyar.
  Demek ki, insanın Cennet’lik, yahut ta Cehennem’lik oluşu kendi isteğiyle, yâni tercih ve tutumuyla alâkalıdır. Hangisine lâyık bir amel içinde olursa oraya gider, tercih ettiği yerin muamelesine tâbi olur.
  Bunun içindir ki, Resûl-i Ekrem Efendimiz kim iyi niyetle Cennet’i ister: “Allahümme innî es’elüke’l-Cennete” diyerek Allah’a yalvarırsa, Allah da onu istediği Cennet’ine koyar, buyurmuştur. Nitekim aynı isteği Cehennem’den kurtulmak için de tekrarlar da: “Allahümme ecirna mine’n-nâr” diyerek Cehennem’den korunmasını dilerse, Allah bu isteğini de kabûl eder, Cehennem’den korur.
  Bundan dolayıdır ki, duâ kitaplarında şöyle tavsiyede bulunulur:
  – Kim sabah ve akşam namazlarından sonra üçerden az olmamak kaydıyla “Allahümme innî es’elüke’l-Cennete” diye Allah’a yalvarır, sonra da “Allahümme ecirnî mine’n-nâr” diye ilâve ederek duâya devam ederse, Allah onun duâsını kabûl eder, o gün ve gece vefat ederse dileğine kavuşmuş olarak muamele görür. Cehennem’den kurtulur. Cennet’e lâyık olur.
  Öyle ise amelimizle, tavır ve hareketlerimizle Cennet’i istediğimizi göstermeli, Cehennem’den korktuğumuzu da isbat etmeliyiz. Bundan sonra da sabah ve akşam namazı duâlarımızda bunları tekrar etmeli, Rabbimizden Cehennem’inden koruyup Cennet’ine koyması niyâzımızı dile getirmeliyiz ki, neye lâyık olduğumuz fiilimizle, kavlimizle anlaşılsın, Rabbimizin rahmetini celbe vesile olsun.
  Böyle fiille, sözle bir gayret ve azimde olmayan insan elbette mükâfat isteyemez, mücâzata lâyık olduğunu göstermiş olur.
   
Cehennemden Kurtulma Duası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. cehennem mekanları

  cehennem mekanları

  cehennemde yanan insanlar cehennemde yanan insanlar video izle insanların videosu CEHENNEM MEKANLARI Kalınacak En Kötü Yerdir Ona: "Allah'tan kork" denildiğinde, büyüklük gururu onu günaha sürükler, kuşatır. Böylesine cehennem yeter; ne kötü bir yataktır o. (Bakara suresi, 206) Kim kendisine 'dosdoğru yol' apaçık belli olduktan sonra, elçiye muhalefet ederse ve mü'minlerin...
 2. Cehennem

  Cehennem

  Cehennem görmek sıkıntı ve zarurete, fısk ve günaha, küüfr ve gaflete, şer ve fesada, güven ve emniyet içinde olmamaya; Cehennemde yandığını görmek, ateşte olmayı gerektirecek söz ve fiillere, Cehennemin kapısından geri dönmek, büyük bir günahtan son andda dönmeye, Cehennem kapısını kapalı görmek, üzerinde ilahi rahmet ve mağfiretin haala devam ettiğine; Cehennem görmek dünyanın mansıp ve...
 3. Ayetlerde CEHENNEM

  Ayetlerde CEHENNEM

  cehennemi bekleyen melek cehennemi anlatan ayetler Sevgili meleklerim, Cehennemin var olduğunu bilmeyenimiz yok, şimdi sizlere ayetlerde cehennemin varlığını işaret eden, ve yaptığı hata ve kötülüklerden dolayı burada insanların ceza çekeceğini anlatan ayetleri veriyorum. Umarım Cennet'e girenlerden olursunuz melişlerim benim. ... O zulmedenler, azaba uğrayacakları zaman, muhakkak bütün...
 4. Cehennem kapisi

  Cehennem kapisi

  cehennemin kapısındaki melek cehennem kapisi cehennem kapısı cennet kapısındaki meleklerin isimleri cehennemin kapısı allahım bızı gercek cehennemden koru merhametınle yargıla Burası Özbekistan'ın ücra kasabalarından biri Darvaz... Ancak çok önemli bir özelliği var. Darvaz'ın yerlilerine göre "Cehenneme açılan kapı" orada!.. Burası tam 35 yıldır yanıyor. Hem de hiç durmadan......

Sayfayı Paylaş